Akaryakıtta ÖTV Kalkanı Kalktı: Benzin ve Motorine Zam

 > -

Motorinin litre fiyatına bugünden geçerli olmak üzere ortalama 18, benzinin litre fiyatına ise 17 kuruş zam geldi. Akaryakıta gelen zam oranı pompa satış fiyatlarına yansıdı. Fiyatlarda artış yaşanması halinde vergi oranlarını otomatik düşürerek pompa fiyatlarının sabit kalmasını sağlayan “eşel mobil sistemi' uygulamasının sona erdiği aktarılıyor. 

Zammı Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) duyurdu 👇

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre Ankara'da ortalama 5,76 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,94 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 5,63 liradan 5,81 liraya, İzmir'de ise 5,71 liradan 5,89 liraya yükselecek.

Benzinin fiyatı Ankara’da ortalama 5,94 liradan 6,11 liraya, İstanbul'da 5,82 liradan 5,99 liraya, İzmir'de de 5,92 liradan 6,09 liraya yükselecek.

2018'in Mayıs ayından bu yana akaryakıtta uygulanan “eşel mobil" sisteminin ise sona erdiği belirtiliyor.

Bloomberg HT'nin aktardığı bilgiye göre akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistemi sona erdi. 

Bu uygulamanın sona ermesiyle akaryakıta gelen zam oranı pompa satış fiyatlarına yansıyacak. 

Habertürk'ten Olcak Aydilek de uzun bir aradan sonra akaryakıtta pompa fiyatlarına yansıyan zammın, eşel mobil uygulamasının fiilen sona erdiği şeklinde yorumlandığını aktardı.

Akaryakıt fiyatları, döviz kurlarındaki yükselme nedeniyle mayıs ayında sabitlenmişti.

Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Ayarı: Kur Arttıkça Vergi Geliri Düşecek - onedio.com
Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Ayarı: Kur Arttıkça Vergi Geliri Düşecek - onedio.com

Mayıs ayı ortasında, akaryakıtta petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan ÖTV'nin gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar verilmişti.

Ağustos ayında akaryakıttaki ÖTV oranları artırılmış ve vergi artışı pompa fiyatlarına yüzde 9 civarında zam olarak yansımıştı.

Akaryakıta Bugünden İtibaren Zam - onedio.com
Akaryakıta Bugünden İtibaren Zam - onedio.com

Petrol fiyatlarında ya da dövizkuruna bağlı artış yaşanması halinde vergi oranlarını otomatik düşürerek pompa fiyatlarının sabit kalmasını sağlayan eşel mobil sisteminin, bu zammın ardından yine devam edeceği aktarılmıştı. 

Konu hakkında bilgi sahibi bir sektör kaynağı, "Eşel mobil sistemi devam edecek ancak bu düzenleme, oluşan vergi kaybının bir bölümünün telafi edilmesi için yapıldı" demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir