Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akaryakıta Bugünden İtibaren Zam

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Akaryakıttaki ÖTV oranları artırıldı, vergi artışı pompa fiyatlarına yüzde 9 civarında zam olarak yansıyacak. Benzinin litre fiyatında 50, motorinin litre fiyatında 45 kuruş civarında zam bekleniyor. Zamlar bugünden itibaren geçerli olacak. 

Peki, Petrol fiyatlarına ya da döviz kuruna bağlı artış yaşanması halinde, vergi oranlarını otomatik düşürerek fiyatların sabit kalmasını sağlayan "eşel mobil sistemi" ne oldu? 

Detaylara bakalım...

📌 Konuya dair Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de bugün yayımlandı.

Karara göre 95 oktan kurşunsuz benzin için daha önce litre başına 1.4920 TL olarak uygulanan özel tüketim vergisi 1.9944 TL'ye yükseltildi. 

Aynı kararla motorinde ÖTV litre başına 0.9049 TL'den 1.3610 TL'ye yükseltildi.

Dünya gazetesi, motorinin litre fiyatının 45, benzinin 50, LPG'nin 30 kuruş arttığını aktardı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) ise Twitter hesabından zammı şöyle duyurdu 👇

"Bu düzenleme, oluşan vergi kaybının bir bölümünün telafi edilmesi için yapıldı"

Reuters'ın sektör kaynaklarından aktardığı bilgiye göre petrol fiyatlarında ya da döviz kuruna bağlı artış yaşanması halinde vergi oranlarını otomatik düşürerek pompa fiyatlarının sabit kalmasını sağlayan eşel mobil sistemi ise bugünkü zammın ardından yine devam edecek.

Konu hakkında bilgi sahibi bir sektör kaynağı, "Eşel mobil sistemi devam edecek ancak bu düzenleme, oluşan vergi kaybının bir bölümünün telafi edilmesi için yapıldı" dedi.

Akaryakıt fiyatları, döviz kurlarındaki yükselme nedeniyle mayıs ayında sabitlenmişti.

Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Ayarı: Kur Arttıkça Vergi Geliri Düşecek - onedio.com
Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Ayarı: Kur Arttıkça Vergi Geliri Düşecek - onedio.com

Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV), gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti.

Akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçildiği mayıs ayı ortasından bugüne kadar benzin ve motorinde ÖTV'den karşılanan tutar litre başına yaklaşık 90 kuruş olmuştu.

Akaryakıta ÖTV zammı sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir