Görüş Bildir
Haberler
'Afgan Çoban Formülü' ile 150 Bin Kişilik Açık Kapatılacak

etiket 'Afgan Çoban Formülü' ile 150 Bin Kişilik Açık Kapatılacak

Batuhan
04.11.2019 - 13:36

İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Türkiye'nin çoban açığını kapatmak için Afgan çoban formülü üzerinde çalıştıkları öğrenildi. İki bakanlık, Afganlara çobanlık konusunda çalışma izni verilmesi hususunda mevzuat çalışması yaparken Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 150 bin çobana ihtiyaç duyulduğunu ve asgari 5 bin liraya çalışacak çoban bulamadıklarını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Gazetesi'nden Sefa Bilgitekin'in haberine göreTürkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını söyledi.

"İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli"

"İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli"

Küçükbaş hayvancılık sektörünün meselelerini ve gündeme dair konuları bir grup gazeteciye değerlendiren Çelik “Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Hâlihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.

"Bakan Pakdemirli de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor"

"Bakan Pakdemirli de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor"

Yetiştiricilerin de Afgan çoban istediklerini ve çalışma izinleri konusunda önemli gelişmelerin olduğunu anlatan Çelik “Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Hâlihazırda birçoğu kaçak çalışıyor. Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor” diye konuştu.

"4,5 milyon işsiz var ama çobanlığa ilgi duyan yok"

"4,5 milyon işsiz var ama çobanlığa ilgi duyan yok"

Son yapılan düzenlemelerde çoban desteğini olumlu bulduklarını da belirten Çelik, şöyle devam etti: Uygulama ilk başladığında istenen hayvan sayısı 300’dü. Biz yüksek bulduk. Çünkü büyük işletme yok. Sonra 100’e düştü. Çok iyi oldu. Yetiştiriciler için 5 bin liralık destek gerçekten önemli. Türkiye’de işsiz sayısı, resmî rakamlara göre 4,5 milyon kişi civarında. Buna rağmen asgari ücretin 2,5 katı maaşla çobanlığa ilgi duyan yok. TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, gençlerin çobanlığa çekilmesi için İŞKUR’un devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Anlaştığımız çobanlar bir süre sonra bırakıp kaçıyor"

"Anlaştığımız çobanlar bir süre sonra bırakıp kaçıyor"

Sivas’ta büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaparak hem natürel süt ürünleri imal eden hem de etçil ırk yetiştiren bir üretici “Türkiye’de hayvancılığın önündeki en büyük engel çoban sıkıntısı” diyerek probleme dikkat çekiyor. Ahmet Erdem adlı yetiştirici “Merada hayvanların otlaması çok önemli. Bunun için çobanla anlaşıyorum. Aylık üç bin lira maaş, kalacak ev veriyorum. Gıda ihtiyacını karşıladığım gibi elektrik, su, enerji faturaları da bana ait. Ancak bir süre sonra bakıyorum ki, hayvanları dağa bırakıp kaçmış. Ya da zaten ahırdan hiç çıkarmamış” diyerek durumunu anlatıyor. Ahmet Erdem “Bazıları da ilk ay maaşını aldığı gibi şehre iniyor. O gün çeşitli şekillerde harcayarak parayı bitiriyor. Evine döndüğünde eşi ve varsa çocuklarına olan mahcubiyeti sebebiyle günlük iş arama peşine düşüyor. Bu da kaçışlarına bir sebep ama ülkemiz insanının iş beğenmeme problemine iyi bir örnek. Derdimiz büyük. İthal çoban kesin çözüm olur” diyor.

Gündeme gelen haber sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
75
21
15
13
13
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ayaz

Ben çoban olsam sürüyü akp mitingine götürürüm hiç yabancılık çekmezler orda

Hakan Bayram

5.000 TL - 10.000 TL maaş mevzusu tamamen uydurma genelde çobanları 3.000 TL-4.000 liraya tutmaya çalışıyorlar ve sağlık güvenceleri vs. yok

feyk

simdi 5000tl ucreti sallamasinlar. 5000tl versen sehirdeki beyaz yaka isini birakip cobanlik yapacak asgari ucretle calisan bir suru insan var. 2-3bin tl ver... Devamını Gör

semih yurdakul

BEN REFERANS OLAYIM SANA ÖZELDEN AT MESAJ 5000 tl+kalacak yer+gıda+faturaların... tek şartı 5000 bin hayvana 5 yıl bakacaksın... her kaybettiğin hayvanı maaş... Devamını Gör