Adana'da Dört Ayağı Kesilmiş Yavru Kedi Bulundu: 'Fail Bulunsa Bile 1.250 Lira Cezayla Kurtulacak'

 > -

Hayvan dostlarımıza yönelik şiddet olaylarına bir yenisi eklendi, bu defa tüyler ürperten haber Adana'dan geldi. Çukurova Üniversitesi'nde dört ayağı kesilmiş, altı aylık yavru bir kedi ölü olarak bulundu. Korkunç olayın faili ya da failleri belli değil. Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği olay gününe ilişkin kamera görüntülerini talep etti.  Ülkemizde hayvana şiddet ve istismara yönelik cezai yaptırımlar yok denecek kadar az ve yargı kararları kamu vicdanını sızlatan cinsten. Olayın takipçisi olan KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı "Fail bulunsa bile 1.250 lira cezayla kurtulacak" dedi... 

'Hayvanseverler infial yaşar hale geldi'

Habertürk'ten Alper Uruş'un haberine göre, Çukurova Üniversitesi çalışanı bir hayvansever, kampüs içerisindeki bir kahve zincirinin yakınında dört ayağı kesilmiş, ölmüş halde bir yavru kedi buldu. 

Durum Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım'a bildirildi.

Sahipsiz hayvanlarla ilgili bu gibi durumlarda muhataplarının savcılık değil, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü olmasından yakınan Yıldırım, "Hayvanseverler infial yaşar hale geldi. Fail bulunsa bile 1.250 lira cezayla kurtulacak. Yasada düzenleme bekliyoruz" dedi.

Yıldırım, "Bize gelen bilgilere göre vahşet, 28 Temmuz Cumartesi günü akşam saatlerinde yaşandı. Biz yaptığımız başvuru ile olay yerini gören işletmelerin saat 19.00 ile 29 Temmuz gününe ilişkin kamera görüntülerini talep ettik. Bu isteğimiz, şube müdürlüğünün talebiyle savcılığa gidecek ve onaylandığı taktirde görüntüler dakika dakika incelenecek" diye konuştu.

Özellikle son dönemde hayvanlara uygulanan şiddet akılalmaz boyutlarda...

Sakarya'da Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Hayatını Kaybetti - onedio.com
Sakarya'da Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Hayatını Kaybetti - onedio.com

İnfial yaratan haberler sonrası bir süre gündeme gelen hayvan hakları, kısa sürede gündemden düşüyor.

Katili Aramızda: Bursa'da Dört Ayağı Kesilmiş Ölü Kedi Yavrusu Bulundu - onedio.com
Katili Aramızda: Bursa'da Dört Ayağı Kesilmiş Ölü Kedi Yavrusu Bulundu - onedio.com

Kanunlar, hayvanların yaşam haklarına yönelik ihlalleri "suç" değil "kabahat" sayıyor.

Mevcut yasaya göre yalnızca sahipli hayvanlar "mal" olarak değerlendiriliyor ve öldürülmeleri halinde Türk Ceza Kanunu'ndaki "mala zarar verme" suçundan işlem yapılıyor. 

Sahipsizler ise "mal" dahi değil...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adanaolay
Görüş Bildir