Acaba Kendine Aşık Mısın? Narsist Bir Kişi Olduğunu Gösterebilecek 22 İşaret

255PAYLAŞIM

Narsisizm, insanın kendini en tepelere koymasının yanında aslında başka birçok özellikle birlikte geliyor. Iflscience'in PsychologyToday.com üzerindeki çalışmaları inceleyerek bir araya getirdiği bu narsisizmin en sık görülen özellikleri serisini sizler için derledik.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/22-signs...

1. Kaybetmeyi hazmedemeyen birisin.

'Tanıdığınız Narsist' kitabının yazarı psikolog Joseph Burgo'ya göre, narsist kişiler hem kazanmayı hem de kaybetmeyi hazmetmekte zorlanan kişilerdir.

Bir maçta kaybederlerse hakemle dalga geçerler ya da kazanınca gereğinden fazla coşkuyla kutlama yaparlar.

2. Sürekli olarak 'bana hak ettiğim değer verilmiyor' hissini yaşarsın.

Doktor Burgo'nun yüksek narsist diye adlandırdığı kişilerin dünyaya karşı hep bir kin duygusu içindedir. Hak ettiği yerde olmadığını ya da olması gerektiği yere getirilmediğini düşünürler.

3. Eğer bu yüksek narsist sınıfında değilsen de içedönük, aşırı hassas, defansif ya da huzursuz biri olabilirsin.

Psikologlar narsisizm için iki farklı açıdan bahsederler. Bir grup narsist agresif, gergin ve oldukça çığırtkan bir profil çizerken daha yumuşak bir grup narsist daha vardır. Bu duruma da genellikle üzeri kapalı narsisizm denir. Ama her iki grupta da mutlaka kibir faktörü yer alır.

4. Sizden başka herkesin aptal olduğunu düşünürsünüz.

Çoğu narsist kişi 'ben her şeyin en iyisini bilirim' inancındadır ve bu yüzden çalışma arkadaşları ya da kişisel hayattaki arkadaşlarıyla anlaşmakta sıkıntı yaşar. Daima haklı olduklarını düşünen bu kişiler genellikle karar verme evrelerinde de ya benim dediğim ya da hiç bir şey tavrı takınır.

5. İnsanlara küfür etmek çok hoşunuza gider.

Washington Üniversitesi psikologları Nicholas Holtzman ve Michael Strube yaptıkları araştırmada yüksek narsisizm puanı alan kişilerin diğerlerine göre daha çok küfür ettiğini ve terbiyesiz bir dil kullandığını ortaya çıkardı.

6. Hemen hemen her konuda kendini beğenmiş birisiniz.

Narsist kişiler kendi görüşlerini daima başkalarınınkinden üstün görürler. Ama aslında onlar için değerli olan sahip oldukları görüşlerle dikkat çekmektir.

7. Çevrenizdeki insanlara kötü ya da acımasız davranırken haklı olduğunuzu düşünürsünüz.

Doktor Burgo'ya göre "kinci" narsistler aslında bu tür intikamcı ya da asosyal davranışların yanlış olduğunu bilir. Ama bu davranışları sergilemek onlar için sorun teşkil etmez çünkü kendilerine yapılan bir yanlışa karşılık böyle olduklarına inanırlar. İnsanlara 'Öyle demek istemedim ki!' dedirtmekte üstlerine yoktur.

8. Liderlik yapmak ve etrafınızdakilere emir vermekten hoşnut olursunuz.

Psychology Today yazarı Kaufman'a göre narsistler etrafındakilere baskı yapabilecekleri liderlik pozisyonlarını çok sever.

9. Muhtemelen eğlence sektöründe çalışıyorsun.

"Narsist bir Budist rahip iyi olmazdı ama Kanye West olmak ve narsist olmak harika," diyor Western Sydney Üniversitesi'nden sosyal psikoloji uzmanı psikolog Peter Jonason.

10. Duygusal hissetmekten nefret edersin.

'Başka bir kişinin yanındayken duygusal hissetmek aslında, arkadaşlar, aile, romantik partnerler, nadiren de olsa trajedi veya başarısızlıktan etkilenebiliyor olmaya işarettir,' diyor Harvard Tıp Fakültesi'nden psikolog Craig Malkin. İşte bu yüzden narsist kişiler genellikle duygularını saklamayı tercih eder.

11. Büyük olasılıkla genç yaştasınız ve erkeksiniz.

Psikolog Frederick Stinson yaptığı 34.653 yüz yüze görüşmeden sonra erkeklerin hayatları boyunca kadınlara göre daha çok narsist olduklarını tespit etti. Narsisizmin genellikle yetişkinliğe girişte zirve yaptığı ve yaş ilerledikçe kaybolduğu görülüyor.

12. Başkalarına göre daha çekici olduğunuz ve daha iyi giyindiğiniz düşünülür.

Washington Üniversitesi'nde görev yapan psikolog Simine Vazire'nin araştırmasına göre narsist insanların fiziksel olarak daha çekici oldukları ve iyi giyindikleri düşünülür.

13. Dinlemek yerine yalnızca konuşmak için sıranızın gelmesini beklersiniz.

Anita Vangelisti, Teksas Üniversitesi'nde bir psikolog, etkileşimli narsisizmde kişi sohbetin merkezine kendini koyar. Abartılı el hareketleri kullanır, yüksek sesle konuşur, böbürlenir ve karşı taraf konuşurken tepeden bakar.

14. Seri romantiksiniz.

Yani ne demek oluyor? Burgo'ya göre bu tip kişiler çok çabuk aşık olup sonra aynı kolaylıkla vazgeçer. Partnerlerinin kendilerine eş olacak mükemmel kişiler olduklarını sanır ama daha sonra herhangi bir hatasını görünce ilişkilerini bitirirler.

15. İlişkilerinde aldatan taraf olursun.

South Alabama Üniversitesi'nde görev yapan Joshua Foster ve Georgia Üniversitesi'nde görev yapan Keith Campbell'e göre narsist kişiler partnerlerinin onlara sadık olduğuna inanınca aldatma eğilimi gösterir. 

Ayrıca normalde bu davranışı göstermeyecek kişileri anlık rastgele cinsel ilişkilere ikna etmekten keyif alırlar.

16. Genellikle ilişkin 4 ayını doldurduktan sonra terk edilirsin.

Keith Campbell yaptığı bir başka çalışmada ise bir kişinin partnerinin narsist olduğunu anlamasının genellikle 4 ay sürdüğünü ortaya çıkardı.

17. Bazı kişilere adeta taparsınız.

Bunun ardındaki mantık ise şu, mükemmel insanlara yakın olursam onların mükemmelliği bana da geçer. Ama narsist kişiler için genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanan bir arkadaşlık tipidir.

18. İnsanları ezmeyi, eleştirmeyi seversin.

Narsist kişiler kasıtlı olarak insanları sert olarak eleştirip kendi pozitif imajlarını korumayı ister. Bunun yanında beğenilmek ve arzulanmak narsist kişilerin uyuşturucusu gibidir.

19. Ailen seni hem çılgınca sevdi hem de önemsemedi.

Sigmund Freud'a göre aile tarafından hem çok sevilmek hem de reddedilmek yetişkinlik çağında çocukken bu durumun yalnızca biriyle karşılaşmış olan kişilerden çok daha fazla narsist eğilimlere yol açıyor.

20. Arkadaşlarınızın 'cool' olmasına özen gösterirsiniz veya insanları kullanırsınız.

Narsist kadınlar ve erkeklerin arkadaş seçme yolları değişiklik gösteriyor. 

Kadınlar genellikle kendilerinden daha yüksek statüde erkek arkadaşlar seçerek değerli hissi yaşıyor. Erkekler ise kadınlarla ilişki kurarken işlerini kolaylaştıracak yakışıklı arkadaşlar tercih ediyor.

21. Kontrol daima sende olmalı.

Tıpkı kendi hislerinden bahsetmeyi sevmedikleri gibi, narsist kişiler başka kişilerin tercihlerine bağlı kalmaktan nefret ederler. Bu onlara kendilerini tamamen özgür değilmiş gibi hissettirir. Örneğin ikili ilişkilerde narsistler partnerlerini kınayan bakışlarla, telefon açıp plan değiştirerek, sürekli geç kalarak kontrol etmeyi sever. Böylece karşı tarafın karar verme özgürlüğü kısıtlanmış olur.

22. Kendiniz gibi narsist davranışlar gösteren kişilere tolerans gösterirsin.

Berlin Humboldt Üniversitesi'nde Ulrike Maass tarafından 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre, en yakın arkadaşların narsisizm seviyesi birbirine benzer. Bu en yüksek olarak yakın erkek arkadaşlar arasında gözlemlenir.

Çalışmanın yazarları, bu fenomenin birçok sebebinden birinin ise narsist kişilerin bu toleransı halihazırda kendilerini çok sevdikleri için gösterdiklerini öne sürüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sude-rumeysa-sahin

Bu kelimeyi ilk defa gördüm ve bazı özelliklerini görünce nefret etmeye başladım. Benim gibi çünkü.

hastalik-hastasi

Değilim.

Görüş Bildir