Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD, Sınır Güvenliği İçin Türkiye'ye Teknoloji Desteği Teklifinde Bulunacak

 > 
27PAYLAŞIM

Üst düzey ABD'li yetkililere göre ABD, Türkiye'nin Suriye sınırını kapatmaya yönelik çabalarına yaptığı yardımı hızlandırırken, Ankara'ya sınırı güvenlik altına alması için ilk defa teknoloji desteği teklifinde bulunacak.

Washington ve Ankara, IŞİD'in kullandığı, kara borsa ürünler ve savaş malzemelerinin de geçirildiği Suriye sınırının son 98 kilometrelik kısmının nasıl kontrol altına alınabileceğini aylardır görüşüyor.

Suriye tarafını IŞİD militanlarının kontrol altında tuttuğu sınırın güvenliğinin sağlanması çabaları özellikle Paris saldırılarından sonra daha çok hız kazandı.

Yetkililer Paris saldırısını gerçekleştiren bazı militanların IŞİD'in toprakları arasında geçiş yapmak veya Avrupa'ya geçmek için Türkiye-Suriye sınırını kullandığını ve kullanmayı denediğini ifade ediyorlar.

Biden'ın ziyaretinde IŞİD'e yönelik mücadele konuşulacak

Arşiv

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bugün Türkiye'ye yaptığı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile IŞİD'e yönelik mücadeleyi konuşacak.

Biden'ın ziyareti son dönemlerde Türkiye'ye yapılan üst düzey ziyaretlerden sonuncusu.

Farklı sınır güvenliği teknolojileri

Üst düzey yetkililerin Reuters'e yaptıkları açıklamaya göre, ABD Ulusal Güvenlik Bakanı Jeh Johnson'ın Şubat ayında aralarında başka bakanlıklardan yetkililerin de yer aldığı bir delegasyonla Türkiye'ye gelerek hükümete farklı sınır güvenliği teknolojileri teklif edecek.

Türkiye'ye önerilecek teknolojiler arasında gözlem balonları ve tünel kazılmasına karşı teknolojiler bulunurken, ABD'nin aynı zamanda patlayıcı madde yapımında kullanılan materyallerin belirlenmesine yönelik yöntemleri de paylaşmaya hazır olduğu belirtildi.

Üst düzey bir diplomat Türkiye ile ilgili, "Attıkları adımlar bakımından gördüklerimiz bizi memnun ediyor ve biz de vidaları biraz daha sıkmaları için onlarla çalışmak istiyoruz" dedi. Türkiye tarafından sınır güvenliğine yönelik atılan adımlar arasında beton bariyerlerin ve çitlerin kurulmasının yanı sıra sınıra 25,000 asker yerleştirilmesi bulunuyor.

Buna rağmen ABD Savunma Bakanı Ash Carter geçtiğimiz ay Kongre'ye yaptığı konuşmada Türkiye'nin sınırını kontrol edebilmek için daha çok adım atması gerektiğini söyledi.

Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir