Görüş Bildir

'ABD Personelinin Aileleri IŞİD'in Saldırı Planı Nedeniyle Geri Çağrıldı'

Anasayfa > Gündem

ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi, Türkiye'de IŞİD'in bir saldırı planına karşı halihazırda yürütülmekte olan bir terörle mücadele operasyonu olduğunu, ülkedeki ABD personelinin ailelerinin de bu nedenle geri çağrıldığını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul

Açıklama, Komite'nin başkanı Michael McCaul'dan geldi.

Çarşamba günü TV kanalı Fox News'a konuşan McCaul, 'Türkiye'de şu anda sürmekte olan aktif bir saldırı planı var' dedi ve ekledi:

'Bu, yakın bir tehdit. Altı IŞİD mensubu gözaltına alındı. Bu kişiler esas olarak (aralarında), bu yakın tehdit ve saldırı planı hakkında konuşmaktaydılar.'

McCaul, 'Şu anda, Türkiye içinde yürütülmekte olan çalışma, bu saldırı planını durdurma çabasıdır' dedi.

IŞİD, Yahudi öğrencileri hedef alacak iddiası

Komitenin başkanı, IŞİD'in Yahudi öğrencileri hedef olarak belirlediğine dair bir ikaza sahip olduklarını da belirtti.

Sky News, Çarşamba daha erken saatlerde, istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD'in Türkiye'de Yahudilerin yoğunlukta olduğu anaokulları, okullar ve gençlik merkezlerine saldırı planı yaptığını iddia etmişti.

Sky News internet sitesinde yer alan habere göre bu bilgi, geçen hafta Gaziantep'te yakalanan altı IŞİD militanından elde edilmişti.

Haberde 'Saldırının en olası hedefi, toplum merkezi ve bir okulu da bulunan İstanbul Beyoğlu'ndaki sinagog' ifadelerine yer verilmişti.

Fox News, McCaul'un açıklamalarının Sky News tarafından yayınlanan haberi teyit eder gibi göründüğünü belirtti.

ABD, Türkiye'deki 3 ilde bulunan asker yakınlarından ülkeyi terk etmelerini istemişti

ABD, Türkiye'deki 3 ilde bulunan asker yakınlarından ülkeyi terk etmelerini istemişti

Amerikan Savunma Bakanlığı, İncirlik Askeri Üssü'nün bulunduğu Adana ile Muğla ve İzmir'deki askeri personelinin yakınlarından bulundukları Türkiye'yi terk etmelerini istemişti.

Türkiye'yle ABD'nin IŞİD'e karşı ortak bir mücadele yürüttüğüne dikkat çeken ABD Avrupa Ordusu Komutanlığı, İncirlik'in örgüte yönelik operasyonda kilit rol oynadığını hatırlatmıştı.

ABD'nin Avrupa'daki güçlerinin komutanı general Philip M. Breedlove, kararın Amerikan Savunma ve Dışişleri bakanlıklarıyla Türk hükümeti arasındaki istişarelerin ardından alındığını söylemişti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
14
10
4
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?