Görüş Bildir
Haberler
7 Milyona Yakın Çalışanı İlgilendiriyor: Asgari Ücret İçin Görüşmeler Başladı

7 Milyona Yakın Çalışanı İlgilendiriyor: Asgari Ücret İçin Görüşmeler Başladı

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde başladı. Komisyon 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için yapacağı 4 toplantıdan ilkini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde %26,05 ile 417 TL'lik bir zam yapılmıştı. Bu yıl yapılacak zam merakla bekleniyor...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yapılan toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamaları 🎥

Bakan Selçuk, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, asgari ücretin tespiti konusunda ilgili tüm tarafların teklif ve görüşlerini komisyonda her zaman açıkça sunduğunu belirterek, işçi ve işverenlerle tüm çaba ve ortak hedeflerinin sürdürülebilir bir kalkınmayı tesis edecek şekilde asgari ücreti ideal bir noktaya getirebilmek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2023 hedefleri doğrultusunda önceliklerden birinin istihdamı korumak ve daha da artırmak olduğunu vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

'Bu anlamda, asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Dolayısıyla ücret artışı kadar, işin kendisinin yani istihdamın korunması da mühim. İşin kendisini yani istihdamı koruduğumuzda bireyin daha mutlu olduğunu, bu vesileyle aile içindeki uyumun arttığını ve uyumlu ailelerin de müreffeh bir toplumun inşasının yapı taşı olduğunu biliyoruz. Bizim çalışmalarımızda esas aldığımız yol haritamız da budur. Mutlu birey, uyumlu aile ve müreffeh toplum, bunu çok önemsiyoruz. Bu süreçte komisyonun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alarak ortak bir noktada buluşması en temel gayemiz.'

Selçuk, 17 yıldır tüm tarafların şartlarını gözeterek her zaman çözüm odaklı yaklaşım sergilediklerini anımsatarak, şu bilgileri verdi:

'2002'den beri işçi ve işverenlerimizin haklarında iyileşme sağlayan birçok önemli düzenlemeyi hayata geçirdik. 2003'te İş Kanunumuzu ILO sözleşmeleri ve AB normlarına uygun olarak yeniden düzenledik. 2009'da 1 Mayıs'ı işçilerimize 'Emek ve Dayanışma Günü' olarak ilan ettik. Askeri darbe sonucu oluşmuş sendikal mevzuatımızı, uluslararası standartlara uygun olarak, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile 2012'de yeniden düzenledik. Sendikaya üyelikte e-Devlet Sistemi'ne geçerek sivil örgütlenme ve sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım daha attık. Bugün herhangi bir sendikaya üye olan yaklaşık 2 milyon işçi kardeşimiz var. Sendikalaşma oranı açısından da artışı görmek mümkün. 2013'te yüzde 9 olan işçilerimizin sendikalaşma oranı, yüzde 14'e yükseldi. Gayretimiz bu oranın daha da artması yönünde.'

"Asgari ücrette birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktık"

"Asgari ücrette birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktık"

Emeğe, alın terine ve üretkenliğe her daim sahip çıktıklarını dile getiren Selçuk, bu anlayışla çalışanların hakkını ve hukukunu her mecrada savunduklarını söyledi.

Geçen yıl itibarıyla kamuda çalışan alt işveren işçilerin sürekli işçi olarak istihdam edilmelerini sağladıklarını anımsatan Selçuk, şöyle konuştu:

'Asgari ücreti; 2019'da bekar ve çocuksuz bir işçimiz için günlük net 67,36 lira, aylık net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak tespit ettik. Dolayısıyla, yüzde 26 oranında artış sağlayarak, işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü de tutmuş olduk. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişten sonraki bu ilk asgari ücretin, oy birliği ile kabul edilmesi de uzlaşı zeminin gücünü gösterdi. 

2002'de 184,3 lira olan net asgari ücreti 2019'da 2 bin 20 lira 90 kuruşa çıkararak nominal olarak 10 kat artırdığımıza dikkatinizi çekmek isterim. Reel anlamda ise asgari ücreti yaklaşık bir buçuk kat arttırmış bulunmaktayız. Uluslararası veriler ışığında asgari ücretin işçiye sağladığı satın alma gücüne baktığımızda, geldiğimiz nokta itibarıyla önemli bir ivmeye sahibiz. 

'Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Romanya, Portekiz'i geride bıraktık'

2019 itibarıyla ülkemizde uygulanan asgari ücretin Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Romanya, Portekiz gibi daha birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktığını görüyoruz. Asgari ücretin satın alma gücüne yansımasına baktığımızda AB üye ve aday ülkeleri içerisinde 2002 başında 15'inci sırada, 2017 ve 2018 yıllarında 12'nci sıradayken bu yıl ülkemiz 10'uncu sıraya yükselmiş durumda.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"İşsizliğin 2020'de yüzde 11,8 seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz"

"İşsizliğin 2020'de yüzde 11,8 seviyesine gerileyeceğini öngörüyoruz"

Asgari ücretlilerin gelirinde vergi diliminin değişmesi nedeniyle yaşanan düşüşü 7103 sayılı Kanunla önlediklerini anımsatan Selçuk, şöyle devam etti:

'Asgari ücret, özünde bir sosyal koruma ücreti olmasına rağmen; ihbar ve kıdem tazminatı, prim, vergi ve idari para cezaları, işsizlik ödeneği, evde bakım ücreti, asgari geçim indirimini de bire bir etkiliyor. Diğer taraftan, genel ücret seviyesini, istihdamı, üretim-tüketim dengesini, yatırımları, rekabeti yani bir bütün olarak ülke ekonomisini de etkilemekte. 

Güncel verilere bakacak olursak, işsizlik rakamları ağustos ayı itibarıyla yüzde 14 seviyesinde. 2019 sonu beklentimiz ise yüzde 12,9 düzeyinde. 2020'de ise bu oranın yüzde 11,8 seviyesine gerileyeceğini ve azalan seyrini sürdüreceğini öngörüyoruz. 

Uygulayacağımız istihdamı destekleyici politikalar ile işsizlik rakamlarının tek haneye geldiğini ve sürdürülebilir bir seviyeye indiğini görüyor olacağız. Başta da ifade ettiğim gibi buradaki temel meselemiz işin kendisini yani istihdamı korumak. Tabii bu hedeflere ulaşılması ancak sosyal tarafların güçlü iş birliği ile mümkün. Komisyonda tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini canıgönülden diliyorum.'

Türk-İş: "Alırken kepçe, verirken kaşık"

Türk-İş: "Alırken kepçe, verirken kaşık"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, 'Her alanda devam eden fiyat artışları karşısında geçim şartları ağırlaşmaktadır. 

Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük kısıntıya yol açmıştır. Ücretli çalışanlardan alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmaktadır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ortak taleptir' dedi.

TİSK: Asgari ücret desteği devam etmeli

TİSK: Asgari ücret desteği devam etmeli

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da açıklamasında 'Asgari ücret desteğinin 2020 yılında da 200 TL olarak devam etmesinin önemli olduğunu vurgulamak isterim. Belirlenecek ücrette ülkenin ekonomik durumu ve işletmelere olan etkisi göz önünde bulundurulmalı' ifadelerini kullandı.

İkinci toplantı 10 Aralık'ta

İkinci toplantı 10 Aralık'ta

Asgari ücretin belirlenmesi için ikinci toplantı 10 Aralık'ta Türk-İş'te, üçüncü toplantı 17 Aralık'ta TİSK'te olacak.

Komisyon dördüncü ve son toplantısını yine bakanlığın ev sahipliğinde yapacak.

Türk İş: "2 bin 578 TL'nin altında hiçbir şeyi konuşmayız'

Türk İş: "2 bin 578 TL'nin altında hiçbir şeyi konuşmayız'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Kasım ayı sonunda asgari ücretle ilgili, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” demişti.

Önceki yıllarda yapılan zam oranları ise şu şekilde 👇

Önceki yıllarda yapılan zam oranları ise şu şekilde 👇

Asgari ücret mevcut durumda, bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde asgari ücret net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

  • Asgari ücret artışları 2017’de yüzde 7,9,

  • 2018’de yüzde 14,2,

  • 2019 yılında ise yüzde 26,5 oranında gerçekleşmişti.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yasalar uyarınca 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

İşveren tarafını TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlıktaki ilk toplantının ardından, komisyon, işçi ve işverenler ayrı ayrı bir araya gelecek.

Sosyal medyanın gündemi: #asgariücret

Sosyal medyanın gündemi: #asgariücret
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
24
3
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vemrv

Avrupa ülkelerini bile sollamışız!!!!!!!! Milyonların hakkıyla can vereceksiniz ki kolay olmaması temennimdir.

Rendan34

"Asgari ücrette avrupayı geride bıraktık, asgari ücrette dünya lideriyiz" gibi yalanlar gelmeye başladığına göre çok da umutlanmamak lazım.

afetiazam

Zehra Zümrüt Selçuk'u görünce umutlar tükeniyor zaten.. :)