Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Soruda Hamas Tünelleri

 > -

Fotoğraf: AP

İsrail, Filistin topraklarına yaptığı saldırıların temel amacı olarak, "Hamas'ın Gazze Şeridi ve İsrail sınırının altında incelikle açtığı tünel ağının ortadan kaldırılması"nı gösteriyor. İsrail ordusu, iki hafta önce kara harekatına başlamalarından bu yana 32 tünel ve bu tünellere 60'ın üzerinde giriş olduğunu keşfettiklerini söyledi. Onlarca Hamas militanı, savaş boyunca tünellerden İsrail'e geçmeye çalıştı. İsrail'in içinde tünel saldırısını önlemeye çalışan beş İsrail askeri Pazartesi günü yaşamını yitirdi.

Soru: Tünel ağı İsrail için neden bu kadar önemli?

Cevap Tüneller, İsrail'in düşmanı olan ve Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas için çok önemli bir askeri varlık. Hamas militanları bu tünelleri, İsrail'in hava teftişine yakalanmadan silah ve insan taşımasını sağlıyor. Ancak İsraillileri en çok korkutanlar ise, Gazze sınırından, İsrail'in güneyindeki çiftlik alanlarına uzanan tüneller. Militanlar, İsrail hükümetinin "terör tünelleri" olarak adlandırdığı bu tünelleri, sınırdan geçmek, saldırılarda bulunmak ve kaçakçılık için kullanıyor.

Soru: Tüneller yeni bir şey mi?

Cevap Hayır. Gazzeliler, onyıldan uzun zamandır tünelleri inşa ediyor. Mısır sınırının ötesine uzanan tüneller, araba büyüklüğünde malları taşımak ve kaçakçılık için inşa edilmişti; ancak Mısır yalnızca bu yıl bu tip 1,600 tüneli yıktı. İsrail'e uzanan tüneller de bir süredir var. Hamas, 2006'da tüneller vasıtasıyla İsrail askeri olan Gilad Şalit'i esir aldı. Gilad Şalit beş yıl sonra 1000'in üzerinde Filistinli ve Arap mahkumun salınması karşılığında serbest bırakılmıştı.

Soru: Kaç tane tünel var?

Cevap Rakam tam olarak bilinmese de İsrail ordusu 50'nin üzerinde tünelin olduğunu tahmin ediyor. Ordu ayrıca bu tünellere onlarca farklı giriş ve daha küçük tüneller olduğunu söylüyor.

Soru: Tüneller büyük mü?

Cevap Tünel inşaları değişken. Daha gelişmiş olanları, daha sağlam inşa edilmiş ve ortalama boyda bir adamın ayakta durabileceğini uzunlukta. Genellikle tünellerde elektrik ve iletişim hatları var.

Soru: İsrail bu tünelleri nasıl yıkıyor?

Cevap: Patlayıcılar ve silahlı buldozerlerle.

ASA FITCH | WSJ

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir