Görüş Bildir
Haberler
5 Aydır Maaş Alamayan Öğretmenler Sosyal Medyanın Gündeminde: #DoğaKolejiMaaşÖde

5 Aydır Maaş Alamayan Öğretmenler Sosyal Medyanın Gündeminde: #DoğaKolejiMaaşÖde

Aylardır maaş alamayan öğretmenlerin ve velilerinin eylemleriyle gündeme gelen, 30 Aralık’ta ise İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı'na (İTÜ) devredilen Doğa Koleji’nde maaşlar hala ödenmedi. Öğretmenler seslerini sosyal medyada #DoğaKolejiMaaşÖde etiketiyle duyurmaya çalışıyor. Veliler ise 11 Ocak'ta Doğa Koleji'nin merkez binası önünde eyleme hazırlanıyor. 

30 Aralık'ta İTÜ Vakfı'na devredilen Doğa Koleji'nde öğretmen ve personelin mağduriyeti devam ediyor. 

Doğa Vakfı'nın devir işlemi sonrası maaşların ödeneceğini söylemesine rağmen öğretmenler hala ödeme alabilmiş değil.

Bugün Twitter'da #DoğaKolejiMaaşÖde etiketiyle yapılan paylaşımlarda 5 aydır maaş alamadıklarını belirten öğretmenler 'zor durumdayız' diyor.

Maaşının ödenmesini isteyen bir kişi yaşadıklarını şöyle paylaştı 👇

Maaşının ödenmesini isteyen bir kişi yaşadıklarını şöyle paylaştı 👇
twitter.com

Öğretmenler boykota, veliler ise yeniden eyleme hazırlanıyor 👇

Öğretmenler boykota, veliler ise yeniden eyleme hazırlanıyor 👇
twitter.com

Doğa Koleji öğretmeni: 'Bayrama da yeni yıla da parasız girdik'

Doğa Koleji öğretmeni: 'Bayrama da yeni yıla da parasız girdik'

Bianet'ten Ruken Tuncel'e konuşan ve ismini vermek istemeyen Doğa Koleji öğretmeni, maaşlarını İTÜ devrinden sonra da alamadıklarını vurgulayarak şunları söyledi: 

'Geçen hafta bu cuma ödeme yapacaklarını söylediler. Hala bir ödeme yok. Bu kez haftaya yapılacağını söylüyorlar. Ama yalan söylüyorlar, kaç cuma geçti hala ödeme yok, görünen o ki yarıyıl tatiline de parasız gireceğiz. 

'Bizi bayrama, yeni yıla parasız soktular, yarıyıla da parasız sokacaklar. Fakat yarıyılda da ödeme yapmayacak olurlarsa bu kez ders bırakmayacağız, boykot edip hiç okula gitmeyeceğiz.

'Buzdolabımı kardeşim dolduruyor'

'Kredi kartı ödememi bir gün geciktirmiş değilim fakat aylardır sadece asgarisini ödebiliyorum. Evliyim 5 yaşında bir çocuğum var, eşim de öğretmen ve 11 aydır işsiz. Ailelerimizin, dostlarımızın yardımıyla yaşamımızı sürdürüyoruz. Bir insan en fazla üç yüz beş yüz borç alır ama biz beş bin lira borç alıyoruz.

'Buzdolabımı kardeşim dolduruyor. Eşimin ailesi faturaları ödüyor. Bir diğer para gönderiyor. Şu saatten sonra maaşlarımızı ödeyecek olsalar dahi biz yıllarca toparlanamayacağız. Biriken bu borçlarımızı aylarca ödeyemeyeceğiz. Bankaların kara listesindeyim, yarın ev almak istesem hiçbir banka kredi vermeyecek.'Bayrama da yeni yıla da parasız girdik'

"Öğrencime verdiğim söz için kalıyorum"

"Öğrencime verdiğim söz için kalıyorum"

'Okul yönetimi bizlerin gidecek başka yeri olmadığı için burada olduğumuzu sanıyor. Böyle değil! Velilerimiz, öğrencilerimiz bizler için kayıt yaptırıp ya da kayıt yeniliyorlar. Ben sözleşme imzalarken; öğrencime-velime 'bir yıl daha buradayım' diye söz veriyorum. Onlara verdiğim söz için öğrencilerimi mağdur etmemek için kalıyorum.'

'Boykota katılanların peşine düşüyorlar'

'Bizler üniversite mezunu, birçoğumuz yüksek lisansını tamamlamış insanlarız. Öğretmenlik yapmak zorunda da değiliz. Her koşulda iş buluruz. Ama öğrencilerimin korku dolu bakışlarını gördüğümde 'bizi bırakacak mısınız öğretmenim?' diye sorduklarında bırakıp gidemiyorum.

'Okul yönetimleri sosyal medyada sahte hesaplardan paylaşım yapanların, boykota katılanların ve rapor alan öğretmenlerin peşine düşmüş durumda. Tespit etmeye çalışıyorlar, fakat ben sadece öğrencime velime verdiğim söz için buradayım. Bir dahaki yıl zaten olmayacağım. Bunun için sarf ettikleri eforu okulu kurtarmak için verseler keşke.'

Öğrenci velisi: 'İnsanlara bu zulmü reva göremezler'

Öğrenci velisi: 'İnsanlara bu zulmü reva göremezler'

İki çocuğu Doğa Koleji’nde eğitim gören ve isminin açıklanmasını istemeyen bir veli, devir işleminden sonra İTÜ Vakfı’ndan okul yönetimlerine, öğretmenlere ve velilere hiçbir bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi. Yeniden eylem yapacaklarını belirten veli, şöyle konuştu:

“5 ay oldu hala öğretmenlerimizin maaşları yatmadı. Öğretmenlerimiz buna rağmen derslere geliyorlar, çocuklarımızı mağdur etmiyorlar ama çok zor durumdalar. İnsanlara bu zulmü reva göremezler.'

'Sorunlar çözülmeden kayıt yenilemeyeceğiz'

“Bir bilgilendirme dahi yapılmıyor, bir tarih verme gereği bile duymuyorlar. Sadece bir süre önce kayıt yenileme zamanlarını sormuşlar. Fakat biz öğretmenlerimizin mağduriyeti giderilmeden, sorunlar çözülmeden kayıt yenilemeyeceğiz.

“Maaş yoksa kayıt da yok. Okul, üniversite bünyesine katıldı sorun çözüldü gibi gösterildi ama hala aynı noktadayız, sorunlar çözülmedi. Bu nedenle cumartesi günü saat 13.00’te yeniden Doğa Koleji merkez binası önünden toplanacağız. Bu sorun çözülene kadar da eylem yapmaya devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Türkiye'de devlet okullarından sonra en büyük okul ağına sahip Doğa Koleji, ekonomik sorunlar nedeniyle öğretmenlerinin ve diğer çalışanlarının maaşlarını aylarca ödeyememişti.

Türkiye genelinde 400'den fazla okula sahip Doğa Koleji'nin 70 binin üzerinde öğrencisi bulunuyor.

Öğretmenler derslere girmemiş, veliler okul yönetimini protesto etmişti 👇

Maaşların devir işleminin ardından ödeneceği söylenmişti 👇

Doğa Koleji’nin kime ne kadar borcu var?

Doğa Koleji’nin kime ne kadar borcu var?

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre Doğa Koleji'nin toplam borcu 1 milyar 139 milyon 574 bin lira.

Kurumun güncel borç durumunu gösteren tablo 👇

Kurumun güncel borç durumunu gösteren tablo 👇
i.sozcu.com.tr

Habere göre banka ve diğer finans kurumlarına 422 milyon 877 bin lira, tedarikçilerine 189 milyon 267 bin lira borcu bulunan Doğa Koleji'nin kullandığı okul binaları nedeniyle mülk sahiplerine de 122 milyon 823 bin lira kira borcu var.

Öğretmenlere ve diğer personele toplam 61.9 milyon liralık maaşı geciktiren Doğa Koleji 13 milyon 200 bin liralık eğitim ödeneği ile tazminatı da ödemedi.

Doğa Koleji'nin tarihçesi ne?

Doğa Koleji'nin tarihçesi ne?
onedio.com

Doğa Koleji'ni 2002 yılında eski öğretmen Fethi Şimşek, bir süre bir dershaneye ortak olduktan sonra kurdu. Okulun sahibi, Fethi Şimşek'in o dönem hissedarı olduğu Asist Eğitim Kurumları isimli şirketti.

Okul ve öğrenci sayısı yıllar içinde artınca, uluslararası alanda eğitim yatırımları yapan Hollandalı International Education Systems BV (Uluslararası Eğitim Sistemleri BV), Asist Eğitim Kurumları'ndan bir miktar hisse alarak Fethi Şimşek'e ortak oldu.

Doğa Koleji'ni 2016'da 'Metal Yapı Konut' şirketi satın aldı 

2016 yılında ise hem Fethi Şimşek'in hem Hollandalı şirketin sahip olduğu hisseler, Metal Yapı Konut'a satıldı.

İş adamı Ömer Saçaklıoğlu'nun 1980'da kurduğu Metal Yapı Konut, inşaat, akaryakıt, enerji, gıda, alışveriş merkezi işletmeciliği ve otelcilik gibi alanlarda çalışıyor. Eğitime Doğa Koleji'nin satışıyla giriş yaptı.

Hollandalı şirket, 2019 yılında, 2016'daki satış sebebiyle kendisine borçlu olan Metal Yapı Konut'tan alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle icra takibi başlattı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
30
9
4
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

bir eğitim kurumunun bir kattrilyon borcu mu olur agzım açık kaldı? resmen firma paravan şirket gibi kullanmaya niyetlenmiş.

hakan a

metal yapı konut inşaat şirketi her sektörde çalışıyormuş. el koyulsun bütün mal varlıklarına. işlerine gelince direkt kayyum atamayı el koymayı biliyorlar.

Eta

bu ülkede kimlere neler reva görüldü kimsenin sesi çıkmadı.. sesinizi kimse duymuyorsa zamaninda kapattiginiz kulaklariniz yüzündendir...