Görüş Bildir
Haberler
Aylardır Süren Tartışmalar Sona Erdi: Doğa Koleji'nin Yeni Sahibi İTÜ Vakfı Oldu

Aylardır Süren Tartışmalar Sona Erdi: Doğa Koleji'nin Yeni Sahibi İTÜ Vakfı Oldu

Ekonomik sorunlar nedeniyle öğretmenlerin aylardır maaş alamadığı Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’nın oldu. İTÜ Vakfı, müzakerelerin olumlu sonuçlandığını ve devir işlemlerinin başladığını bildirdi.

İTÜ'den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye’de yaşanan büyük dönüşümün bir parçası olan İstanbul Teknik Üniversitesi, Doğa Koleji’ni bünyesine alma kararı vermiştir. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın yönettiği süreç, Doğa Koleji’nin borçlarının yapılandırılması ve Doğa Koleji’nin tamamen İTÜ’ye geçmesi konularında uzlaşma ile sonuçlanmıştır. Son derece nitelikli öğrenciler yetiştirmiş ve modern eğitim altyapısına sahip Doğa Koleji’ni eğitim alanında bir yatırım fırsatı olarak değerlendiren kurumumuz, kolej bünyesindeki öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sorunlarına çözüm sunmuş olmaktan da büyük mutluluk duymaktadır.

Doğa Koleji, İTÜ ailesinin gücü ve deneyimiyle geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesinde her zamankinden daha fazla sorumluluk üstlenecektir. Sürecin başından beri desteklerini esirgemeyen, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a şükranlarımızı sunarız.

Şimdi çocuklarımızın geleceklerini düşünme ve öğretmenlerimizle birlikte kaybettikleri zamanı telafi etme vaktidir. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası‘nın katkılarıyla gerçekleşen borç yapılandırması ve devrin gerçekleşeceği yapı en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Doğa Koleji’nin üniversitemiz bünyesine katılımının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.''

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca da sosyal medya hesabından 'Hayırlı olsun' dedi. 👇

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Türkiye'de devlet okullarından sonra en büyük okul ağına sahip Doğa Koleji, ekonomik sorunlar nedeniyle öğretmenlerinin ve diğer çalışanlarının maaşlarını aylarca ödeyememişti.

Türkiye genelinde 400'den fazla okula sahip Doğa Koleji'nin 70 binin üzerinde öğrencisi bulunuyor.

Öğretmenler derslere girmemiş, veliler okul yönetimini protesto etmişti 👇

Maaşların devir işleminin ardından ödeneceği söylenmişti 👇

Doğa Koleji’nin kime ne kadar borcu var?

Doğa Koleji’nin kime ne kadar borcu var?

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre Doğa Koleji'nin toplam borcu 1 milyar 139 milyon 574 bin lira.

Kurumun güncel borç durumunu gösteren tablo 👇

Kurumun güncel borç durumunu gösteren tablo 👇

Habere göre banka ve diğer finans kurumlarına 422 milyon 877 bin lira, tedarikçilerine 189 milyon 267 bin lira borcu bulunan Doğa Koleji'nin kullandığı okul binaları nedeniyle mülk sahiplerine de 122 milyon 823 bin lira kira borcu var.

Öğretmenlere ve diğer personele toplam 61.9 milyon liralık maaşı geciktiren Doğa Koleji 13 milyon 200 bin liralık eğitim ödeneği ile tazminatı da ödemedi.

Doğa Koleji'nin tarihçesi ne?

Doğa Koleji'nin tarihçesi ne?

Doğa Koleji'ni 2002 yılında eski öğretmen Fethi Şimşek, bir süre bir dershaneye ortak olduktan sonra kurdu. Okulun sahibi, Fethi Şimşek'in o dönem hissedarı olduğu Asist Eğitim Kurumları isimli şirketti.

Okul ve öğrenci sayısı yıllar içinde artınca, uluslararası alanda eğitim yatırımları yapan Hollandalı International Education Systems BV (Uluslararası Eğitim Sistemleri BV), Asist Eğitim Kurumları'ndan bir miktar hisse alarak Fethi Şimşek'e ortak oldu.

Doğa Koleji'ni 2016'da 'Metal Yapı Konut' şirketi satın aldı 

2016 yılında ise hem Fethi Şimşek'in hem Hollandalı şirketin sahip olduğu hisseler, Metal Yapı Konut'a satıldı.

İş adamı Ömer Saçaklıoğlu'nun 1980'da kurduğu Metal Yapı Konut, inşaat, akaryakıt, enerji, gıda, alışveriş merkezi işletmeciliği ve otelcilik gibi alanlarda çalışıyor. Eğitime Doğa Koleji'nin satışıyla giriş yaptı.

Hollandalı şirket, 2019 yılında, 2016'daki satış sebebiyle kendisine borçlu olan Metal Yapı Konut'tan alacağını tahsil edemediği gerekçesiyle icra takibi başlattı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
22
7
5
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aybars Tunaboylu

bunca zamandır maaş almadan özveriyle çalışan öğretmenlerimiz ve okul personeli adına çok sevindim hayırlı olsun. desteklerini esirgemeyen devlet büyüklerimi... Devamını Gör

ali özgür

Bu devir sadece İstanbul'da bulunan bir Şube için mi yoksa Türkiye gelinde bulunan Doğa Kolejleri için mi geçerli?

Deniz Gök

Doğa Koleji'nin tümü için geçerli Ali Bey.