Görüş Bildir
Haberler
4000 Yıllık Belge: Kültepe'de Beşik Kertmesi Geleneğini Anlatan Tablet Bulundu

4000 Yıllık Belge: Kültepe'de Beşik Kertmesi Geleneğini Anlatan Tablet Bulundu

Batuhan
28.04.2016 - 10:59

Kayseri’deki Kültepe Höyüğü’nde beşik kertmesi geleneğini anlatan 4 bin yıllık tablet bulundu. Tabletlerde yazan 'Kız kardeşim artık büyüdü, buraya gel ne Kaniş şehrinde kız kardeşimi eş olarak al' ifadesi beşik kertmesi geleneğinin 4000 yıl önce de olduğunun en büyük işaret olarak gösterildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kayseri’de bulunan ve 68 yıldır devam eden Kültepe Höyüğü kazılarında çıkan tabletler Anadolu’daki 4 bin yıllık uluslararası ekonomik, siyasi, toplumsal ve kişisel bilgileri aydınlatmaya devam ediyor.

"Bu tabletlerde ekonomik, siyasi, toplumsal ve hatta kişisel bilgiler"

"Bu tabletlerde ekonomik, siyasi, toplumsal ve hatta kişisel bilgiler"

Kültepe Höyüğü Kazısı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, “Bu tabletlerde ekonomik, siyasi, toplumsal ve hatta kişisel bilgiler, bugünkü Arapça’nın atası olan Akadça’nın Assur lehçesiyle ve çivi yazısıyla yazılmıştır. Şimdiye kadar bulunan 23 bin 500 tablet, eski dünyanın en büyük ve kapsamlı özel şahıs arşivlerini oluşturması ve tüm dünyanın hafızası olması nedeniyle, 2014 yılında UNESCO tarafından, ‘Dünya Belleği Kütüğü”ne’ kaydedilmiştir. Kültepe tabletleri Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul arkeoloji Müzesi ve Kayseri Müzesi’nde korunmaktadır” dedi.

"Kız kardeşim artık büyüdü, buraya gel ne Kaniş şehrinde kız kardeşimi eş olarak al"

"Kız kardeşim artık büyüdü, buraya gel ne Kaniş şehrinde kız kardeşimi eş olarak al"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Geçtiğimiz günlerde bulunan 4 bin yıllık tablette ise beşik kertmesi geleneğinin o dönemde de olduğuna dair bilgiler elde edildi. Prof. Dr. Kulakoğlu tablette yazan mahkeme zaptı hakkında şu bilgileri verdi:

“…..Ahu-waqar ve Zuba şahit olarak bizi tuttular ve Ahu-waqar Zuba’ya şöyle dedi

“Kız kardeşim artık büyüdü (evlilik çağına geldi), buraya gel ne Kaniş şehrinde kız kardeşimi eş olarak al (onunla evlen).

Zuba şu cevabı verdi

“Kız kardeşin orada otursun”.

Ahu-waqar şöyle konuştu

“Kaniş şehrinde kız kardeşim hakkında koloni mahkemesinin kararını ver. Sen uzakta bir yerde bulunuyorsun. Kız kardeşim ne zamana kadar Kaniş şehrinde beklesin?”

Zuba şöyle cevap verdi

“Git! Kız kardeşini gönlünün istediği yere (kimseye) kocaya ver.”

Kızın erkek kardeşinin bu zorlaması, genç kızın çocukluk çağında iken söz verilip nişanlandığını açık olarak ortaya koymaktadır

Kızın erkek kardeşinin bu zorlaması, genç kızın çocukluk çağında iken söz verilip nişanlandığını açık olarak ortaya koymaktadır

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, “Bu mahkeme zaptına göre genç kızın erkek kardeşi, herhalde ağabeyi Ahu-waqar, davalı olan Zuba’yı kız kardeşi ile mahkeme huzurunda evlenmeye davet etmiştir. Çünkü genç kız artık büyümüş, evlilik çağına ulaşmıştır. Kızın erkek kardeşinin bu zorlaması, genç kızın davalıya, daha küçük yaşta iken, herhalde çocukluk çağında, söz verilip nişanlandığını açık olarak ortaya koymaktadır. Genç kızla nişanlanmış olan erkek de herhalde çok genç bir kişi idi. Şimdi onun evlenmekten çekinmesi, zorlanınca da evlenmekten vazgeçmesi böyle yorumlanabilir. Anılan mahkeme zaptında erkeğin mahkeme huzurunda sözlü bir beyanı başka bir deyimle evlenmekten vazgeçmesi aradaki nişanın bozulmasına yeterli olmuştur. Tabletlerde geçen ‘kız büyüdü’ ifadesi, küçük yaştaki kız ve erkeklerin evlenmelerine müsaade edilmediğini, diğer taraftan Anadolu’da bazı bölgelerde hala yaşamakta olan beşik kertmesi adetini akla getirmektedir” diye konuştu.

Milliyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
28
14
7
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
KOVALA NEJDET

Tarihin ilk yavşağı Zuba olabilir beyler, söz verdin niye sözünde durmuyon yavşak !! kız ortada kalmış -.-

ayar abi

oha tablete mi yüklemişler filmi ?

birisi

Git! Kız kardeşini gönlünün istediği yere (kimseye) kocaya ver. amk gerilemişiz resmen, 4000 bin yıl önce verilen cevaba bak be şimdi utanmasalar bizi sikice... Devamını Gör