26 Ağustos Dünya Köpek Günü'nde İzleyebileceğiniz Birbirinden Hav-Hav 26 Film

Sanat
274PAYLAŞIM

"Sevimli dostlarımız" ya da "en sadık dostumuz" demek çok kolay. Zor olan kişilikli olup sahiplendiğiniz köpeği sokağa atmamak, yaralamamak, duygusal veya fiziksel olarak yıpratmamak. Maalesef her gün bir başka hayvan dramının olduğu şu zamanlarda minnoş bir gün yaşayalım ve 26 Ağustos Dünya Köpek Günü'nü kutlayalım. Bugünü köpeğinizle beraber izleyip, her köpek gördüğünde onu çıldırtacağınız bir filmle kutlamak istemez misiniz?

1. Lassie Come Home (1943). IMDB: 7.2

Lassie'nin sahipleri, yani ailesi onu yoksulluklarından dolayı satmak zorunda kalıyor: Lassie İskoçya’dan Yorkshire’a (İngiltere) doğru uzun bir yolculuğa çıkarak gerçek ailesine kavuşmaya çalışıyor.

2. Lassie (1994). IMDB Puanı: 5.9

Lassie serisi yıllarca devam etti. Bu filmde ise, Turner ailesi yeni bir hayata başlamak için şehir yaşamını bırakıp Virginia'nın kırsal kesimlerindeki bir bölgeye taşınıyor, 13 yaşındaki Matt kendini yabancı ve yalnız hissediyor. Bu sorununu kiminle aşıyor dersiniz?

3. Lassie (2005). IMBD Puanı:6.8

Yeni jenerasyona 1943'deki filmin yenisini yapmışlar. Bu jenerasyona da bir tane daha yapsalar fena olmaz.

4. Hachi A Dog's Tale (2009). IMBD Puanı: 8.1

Richard Gere’ın başrolünde oynadığı, Türkçe’ye Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi olarak çevrilen film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Bir profesör ile yolda bulduğu Akita cinsi bir köpek arasında kurulan inanılmaz bağ anlatılıyor. Gerçekte de Japonya'da yaşanmış bu olayda, sahibine olan sadakati ile tüm dünyada ünlenmiş köpek Hachi'nin yıllar boyu sahibini beklediği tren istasyonunda dikilir haldeyken bir heykeli var.

5. Amores Perros (2000). IMDB Puanı: 8.1

"Paramparça Aşklar ve Köpekler" olarak duymuş olabileceğiniz film, birçok festivalde 30'dan fazla ödül aldı. Tüm dünyada büyük bir utanç kaynağı olan köpek dövüşlerine de yer veren filmde, sokak köpekleriyle gezen "Daniel" bu dövüşlerden birinden zavallı bir köpeği kurtarıyor.

6. As Good as It Gets (1997). IMBD Puanı: 7.7

Jack Nicholson'a Oscar kazandıran bu filmde; takıntılı, titizlik hastası "Melvin"in dayak yiyen komşusunun köpeğine başta istemeyerek bakmak zorunda kalması ve sonrasında dostluğa dönüşen bir ilişkiye evrilmesi anlatılıyor.

7. Best in Show (2000). IMDB: 7.5

Türkçe’ye En Güzel Köpek olarak çevrilen filmde ulusal olarak yapılan bir Köpek Güzellik Yarışması’nda amansız bir mücadeleye giren köpek sahiplerinin eğlenceli hikayesi anlatılıyor. Şimdiden söyleyelim, manyaklık bu :)

8. Old Yeller (1957). IMDB: 7.3

Babası para kazanabilmek amacıyla öküzlerini satmak için bir süreliğine Kansas’a giden Travis, annesi ve yaramaz kardeşi Arliss’le kalıp, çiftlik işlerinin hepsinin üstesinden gelmek zorunda. Yiyeceklerini çalan iri, sarı bir köpekle didişmek zorunda kalan Travis, Kardeşi Arliss’in sahiplendiği bu hırsız köpekle arasında düşmanca ve nefretle dolu bir ilişkiye başlasa da sonu beklediği gibi olmuyor.

9. Eight Below (2006). IMDB Puanı: 7.3

Paul Walker’ın başrolde oynadığı, Türkçe’ye Kutup Macerası olarak çevrilen filmde Antarktika’nın zorlu koşullarına rağmen bir gruba önderlik eden kurtarma rehberi Jerry Shepard’ın hikayesi anlatılıyor. Antarktika’da yüzyılın en büyük kar fırtınası adım adım yaklaşıyorken dostlarını da yanından ayırmıyor.

10. Lady and the Tramp (1955). IMDB: 7.3

Türkçe’ye Leydi ile Sokak Köpeği olarak çevrilen filmde zengin bir aile ile yaşayan Cocker Spaniel ve bir sokak köpeğinin aşkları anlatılıyor.

11. The Fox and The Hound (1981). IMDB: 7.3

Kurt Russell’ın seslendirme yaptığı, Türkçe’ye Tilki ve Av Köpeği olarak çevrilen animasyon filminde yavruluklarında çok yakın arkadaş olan bir tilki ve av köpeğinin büyüdükleri zaman birbirlerine düşman olmaları için insanlar tarafından zorlanmaları anlatılıyor. Ders alınması gereken bir hikaye.

12. I Am Legend (2007). IMBD Puanı: 7.2

Zombilerle dolu bir dünyada köpeğiyle yalnız kalan bir adamın hikayesi. Konu aslında farklı noktalarda gelişiyor ama köpeğiyle olan ilişkisi çok eğlenceli.

13. The Adventures of Milo and Otis (1986). IMDB: 7.2

Milo isimli bir kedi ve Otis isimli bir Pug arasında sıra dışı bir dostluğu konu alıyor. Filmde birbirlerinden ayrılmak zorunda Milo ve Otis’in yeniden kavuşmak için çıktıkları tehlikeli yolculuğu izlerken yumuş yumuş olmamak elde değil.

14. Marley & Me (2008). IMDB Puanı: 7.1

Çocuk sahibi olmak çok zor bir karar, pekli köpek? Marley, bu çiftin hayatına böyle giriyor.

15. My Dog Skip (2000). IMDB Puanı: 7.0

Köpeğim Skip'te ise Willie Morris'e (Frankie Muniz), doğum gününde yetenekli bir terrie köpeği olan Skip hediye ediliyor. Skip'in yadsınamayacak yardımlarıyla, ikisi beraberce kabadayıları arkadaşlara çevirir ve okuldaki en tatlı kızın beğenisini kazanıyorlar.

16. Belle & Sebastian (2013). IMDB Puanı: 6.9.

Hatta devam filmi de var: Belle & Sebastian: The Adventure Continues (2015). Lassie sevenler bunu da sever, spoiler vermeyelim.

17. Bolt (2008). IMDB Puanı: 6.9

John Travolta ve Miley Cyrus gibi ünlü isimlerin seslendirme yaptığı filmde, Bolt adlı köpek çıktığı televizyon şovunda çeşitli görsel efektlerle yaratılan süper güçlerinin gerçek olduğuna inanıyor. Ünlü olmak için soluğu New York’ta aldığında aslında dişi bir kedi olan Bay Mittens ile tanışıyor. Hayat köpekler için acı, o güçlere sahip olmadığını kendisi de anlayacak.

18. A Dog's Purpose (2017). IMDB Puanı: 6.8

Her köpek bir sebep için vardır ve hiçbir köpek sadece var olmak için var olmaz! Can Dostum, bir köpeğin hayattaki amacını keşfetmek için çıktığı yolculuğu konu ediniyor.

19. All Dogs Go To Heaven (1989). IMDB: 6.7

Türkçe’ye Bütün İyiler Cennete Gider olarak çevrilen filmde öldükten sonra cennete giden köpek Charlie’nin hikayesi anlatılıyor. Charlie ise dünyaya geri dönme peşinde, arkadaşlarıyla işbirliği yaparak orada kalmaya çalışıyor.

20. The Secret Life of Pets (2016). IMDB Puanı: 6.6

Kesinlikle tüm bu filmler içinde en komiği. Manhattan'da bir apartman dairesinde sahibi Katie ile mutlu bir hayat yaşayan Terrier türü Max'in, sahibinin bir gün eve kırma bir köpek olan Luke'u getirmesiyle birlikte gözden düştüğünü hissetmeye başlamasıyla olaylar başlıyor. Bu köpeğin didişmeleri bir dostluğa dönüşürken, tüm gün evde bırakıp gidilen ev hayvanlarının ne kadar yalnız hissettiğini anlayacaksınız. Tavşana dikkat, idolünüz olabilir.

21. Iron Will (1994). IMDB Puanı: 6.5

Babasının ölümünden sonra ailesine bakabilmek isteyen Will, çareyi kızak köpekleriyle gireceği yarışta buluyor.

22. A Dog Year (2009). IMDB Puanı: 6.1

Köpeklerle ilgili kitap yazan bir adamın andropoz döneminde geçirdiği dönem sonrası bunalıma girmesi ve onu bunalımdan çıkaracak bir köpek ile tanışması anlatılıyor. Oldukça duygusal sahneleri olan filmi izlerken gidip köepk sahiplenesiniz gelecek.

23. Turner & Hooch (1989). IMDB Puanı: 6.1

Tom Hanks'i de köpek filmlerinde görmek mümkün. Bölge plajınnı güvenliğinde sorumlu polis memuru Scott Turner'ın, arkadaşı Amos'un öldürülmesi ve tek görgü tanığının köpek Hooch olması ile hayatı değişiyor. Davayı çözebilmek için evine aldığı köpekle aralarında sıradışı bir ilişki yaşanıyor.

24. K-9 (1989). IMDB Puanı: 6.0

K-9 köpeklerini bilirsiniz, polis ve dedektiflerin en büyük yardımcılarındadır. Olayları çözmedeki en kilit yardımcılarından biri olan K-9 ile yaşadığı maceralar, hem eğlenceli hem duygusal.

25. Air Bud (1997). IMDB: 5.1

Eğer zamanında gazete ile beraber ücretsiz olarak verilen cd'lerinden birini alıp izlemediyseniz, serinin hiçbir filmine denk gelmediyseniz hemen açıp izleyin. Sarı Kralı Buddy, bir K-9 köpeği olmak istiyordu ama ne yapalım, harika bir basketbol oyuncusu oluyor. Babasının ölümünden sonra büyük bir çöküş yaşayan çocuk Josh'ın, Buddy ile beraber sayı kralı olduklarını göreceksiniz.

26. The Dog Who Saved Christmas (2009) IMDB Puanı: 4.8

Shelby'ın maceraları bitmiyor. Birçok devam filmi var: 

The Dog Who Saved Halloween

The Dog Who Saved Holidays

The Dog Who Saved Easter

The Dog Who Saved Summer

27. BONUS: Bininci kez de olsa izleyeceğim diyenlere; 101 Dalmaçyalı!

Çizgi filmini ya da Meryl Streep'in baş rolü aldığı versiyonunu izlemeyi tercih edebilirsiniz. Filmde Londra ve çevresindeki evlerde yaşayan Dalmaçya cinsi köpeklerin çalınması olayları günden güne artarken, günün birinde Pongo ve Perdy adlı Dalmaçya köpeklerinin yeni doğan yavrularına da bu piyango vuruyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kartal-ata

beverly hills sanirim böyle yaziliyordu 😂 o da güzeldi ama listede göremedim.

hastalik-hastasi

101 dalmacyalının bonus olarak gosterilmesi guzel

Gizli Kullanıcı

Köpek dostlarımızın günü kutlu olsun iyi ki hayatımızdalar❤ bu tür filmler çok güzel evet ama izleyenlerin bir hevesle köpek sahiplenmemesi lazım maalesef çocuklar filmde gördükleri köpeği istiyor diye anne babası alıyor zorluğunu görünce sıkılınca terk ediyorlar.

Gizli Kullanıcı

filmlerde gerçek hayvanların kullanılması filmi izlerken her ne kadar içinizi ısıtsa bile filmin kamera arkasında neler yaşandığını bilmiyorsunuz. milo ve otis filminde sarı kediden kaç tane kullanıldığını, pug cinsi kaç köpek öldürüldüğünü de bilmiyorsunuzdur. silinen sahneleri de görmemişsinizdir. kedilerden birinin patisi kırılıyor, biri bilerek uçurumdan suya atılıyor kedi veya köpek ölünce sorun yok yerine yenisini oynatıyorlar. nasıl olsa hayvan hayvana benziyor :) buyrun silinmiş sahnelerden bir kaçı

seloay

ciddi misinn? hayatta izleyemem o verdigin linki. icim acidi

Gizli Kullanıcı

maalesef ciddiyim

Gizli Kullanıcı

insanın doğum gününde böyle anlamlı içerikler görmek duygulandırıyor. ayrıca ne zaman kabul edildi bu gün. iyi ki böyle bir gün var. gerçi tarihi iki zafer ardından köpek günü lan bir insanın doğum günü bu kadar harika günlere denk gelebilir mi yaa hehehe. ben az ötede seviniyim bari :))

Gizli Kullanıcı

hatchiko, marley ve ben, air buddies -ilk seriden farklı air budı bulamazsınız bunu izleyin buddynin çocuklarının filmi- artı hayvaların gizli yaşamı muhteşem filmlerdi. bu arada beethoveen nerede kar köpekleri de yoktu listede.

jose_eduardo

umarım burda bir kinaye yoktur çünkü eğer varsa demekki sen kendini köpeklerden daha üstün görüyorsun demektir. eğer öyleyse ben 2 köpeğin insanıyım ve senden daha değerliler ve eminim senden çok daha rahat yaşıyorlar. ve daha mutlular çünkü kendilerini ırklarından dolayı diğer canlılardan daha üstün görmüyorlar ayrıca ufak bir hatırlatma insanda bir tür hayvandır...

Gizli Kullanıcı

Hamgi kameraya el salliyoruz saka misin sen su yorumdan su anlami nasil cikardin yav pes gercekten de

Görüş Bildir