255 Gündür Cevap Bekleyen Soru: Adil Öksüz Nerede?

 > -

Darbe girişiminin merkezi Akıncı Hava Üssü’nün yakınında yakalandıktan sonra “Tarla bakmaya gitmiştim” savunmasıyla serbest bırakılan ve FETÖ’nün 'Hava Kuvvetleri İmamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz hâlâ yakalanamadı. 

Darbe girişiminden 6 gün sonra ABD konsolosluğunca telefonla arandığı ortaya çıkan Öksüz, ülkenin ve tabii sosyal medyanın gündeminde... 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, Adil Öksüz'ün 21 Temmuz 2016'da saat 10:22'de ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan arandığını bildirmişti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "vizesinin iptal edildiğini bildirmek için aradık" denildi.

Başbakan Yıldırım'dan tepki geldi: "15 Temmuz’un fâillerinden birinin vizesini hemen iptal ettik gibi bir resmi açıklama bu. Yersen!"

Yıldırım, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Adil Öksüz’ün çok kilit bir isim olduğunu biliyoruz darbe girişiminde. Maalesef şu anda da firari durumda. İlk ifadesinde buraya tarla bakmaya gelmiştim filan gibi bir ifadeyle geçiştiriyor ve firari durumda. Öksüz'ün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan aranmış olması, bunun ifadelere girmiş olması ve ifadelere girmesinden sonra 'Biz vizesini iptal etmek için aradık. 15 Temmuz'un fâillerinden biriydi, onun için biz de duyarlılık gösterdik, Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı sorumlu davrandık, hemen vizesini iptal ettik'. Resmi açıklama bu. Yersen! Tabii başka şeyler de var mı yok mu bakmak lâzım. İnsan 'Her iş bitti de o mu kaldı?' sorusunu sormaktan da geri duramıyor. Daha tatmin edici bir cevap bekleriz."

Tabii kafamızda deli sorular 🤔

Öksüz'ün nerede olduğuna ve nasıl kaçtığına ilişkin basına onlarca iddia yansıdı...

Adil Öksüz İncirlik’te mi? - onedio.com
Adil Öksüz İncirlik’te mi? - onedio.com

Adalet Bakanı Bozdağ ise "Bence birileri Adil Öksüz'ü Türkiye'de saklıyor" dedi.

Bozdağ "Adil Öksüz başka kimler tarafından arandı. Örgüt tarafından infaz edilmiş olabilir mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Bunların hepsi iddianame dosyasında mevcut. İddianame mahkemeye sunulduğunda detaylar ortaya çıkacaktır. Adil Öksüz'ün kim olduğu öğrenilince seferber olundu. Adil Öksüz'ün Türkiye'nin her karış toprağında büyük bir arama tarama faaliyeti yapıldı. Hala da devam ediyor. Adil Öksüz'ün yurt dışına kaçırma teşebbüsü bana göre başarılı olamadı. FETÖ, Öksüz infaz etmiş olabilir mi? Bilmiyoruz. Bence hala Türkiye'de saklanıyor. Adil Öksüz bu darbe girişimine ilişkin karanlık pek çok konuyu aydınlatacak kişilerden bir tanesi"

FETÖ'nün 'Sır' Kutusu: Adil Öksüz - onedio.com
FETÖ'nün 'Sır' Kutusu: Adil Öksüz - onedio.com

Öte yandan ABD Başkonsolosluğu önünde Adil Öksüz protestosu gerçekleştirildi.

Grup adına basın açıklamasını Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel yaptı. 

Önsel, "15 Temmuz darbe girişiminden 6 gün sonra bu binadan ABD Başkonsolosluğu'na kayıtlı telefondan darbenin aranmakta olan elebaşısı Adi Öksüz'e telefon açılmıştır. Bu bilgi Ankara Cumhuriyet başsavcısı tarafından saptanmış ve kamuoyuna açıklanmıştır. ABD Başkonsolosu olmak hiç kimseyi suçlu olmaktan kurtarmaz. Başkonsolos hakkında derhal soruşturma açılmalıdır." dedi.

Peki Adil Öksüz'ün telefonla aranması normal bir prosedür müydü?

Bugün Ankara'ya ziyarette bulunan ve mevkidaşı Çavuşoğlu ile bir basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bir gazetecinin sorusunu şöyle yanıtladı: "Konsolosluğun haber vermesi normal bir prosedürdür. Onu söyleyebilirim."

Adil Öksüz'ü Kim Koruyor? - onedio.com
Adil Öksüz'ü Kim Koruyor? - onedio.com

Adil Öksüz 18 Temmuz'dan bu yana aranıyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir