23 Bin Aile Çocuklarına Aşı Yaptırmayı Reddetti: 'Hastaneye Gitmeyin, Hacamat Yaptırın'

 > 
196PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığı'nın rakamlarına göre 2017 yılında 23 bin aile çocuklarına aşı yaptırmayı reddetti. Çocuklarına aşı yaptırmayı aileler hacamat gibi yöntemlere yöneliyor. Bu aileler sosyal medya hesaplarında bir araya gelerek aşı reddeden doktorların bilgilerini paylaşıyor, hacamat hakkında birbirlerini bilgilendiriyor. 

Aşıyı reddeden aile sayısı 2011 yılında 183 iken 2017 yılında 23 bine çıktı👇

Binlerce Aile Çocuklarına Aşı Yapılmasını Reddetti: 'Kızamık Salgını Patlayabilir' - onedio.com
Binlerce Aile Çocuklarına Aşı Yapılmasını Reddetti: 'Kızamık Salgını Patlayabilir' - onedio.com

Çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden aileler sosyal medya üzerinden bir araya geliyor.

Cumhuriyet gazetesinden Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, Aşıyı reddeden ailelerin sayısının gün geçtikçe artmasının yanı sıra “aşının tıbbi ve hukuki zorunluluk” olmadığını öne sürenler, sosyal medya üzerinden bir araya gelerek örgütleniyor. Bu gruplarda aileler aşıyı tavsiye etmeyen doktor isimlerini birbirleriyle paylaşarak tıp yerine hacamata övgüler yağdırıyor.

Ailelerin birbirlerine verdiği önerilerin başında 'hacamat' geliyor.

Yaklaşık 45 bin kişinin üye olduğu bu gruplarda aileler, aşı reddinin hukuki zeminini tartışıyor ve birbirlerine hastaneye gidilmemesi konusunda öneriler veriyor.

Sağlıkta Yeni Dönem: Hacamat, Sülük, Akupunktur Gibi Alternatif Tıp Tedavileri SGK Reçetesine Giriyor - onedio.com
Sağlıkta Yeni Dönem: Hacamat, Sülük, Akupunktur Gibi Alternatif Tıp Tedavileri SGK Reçetesine Giriyor - onedio.com

Grup üyeleri, 'aşıları tavsiye etmeyen, onaylamayan, çocuklarına aşı yaptırmayan, ebeveynlere saygı duyan' şeklinde nitelendirdikleri doktorların isimlerini birbirleriyle paylaşıyor.

Aşısız çocukların aşılı çocukları hasta etmeyeceği öne süren aileler, çocuklarının, sıfır risk taşıdığını, salgına sebep olmayacaklarını, kolay hasta olmayacaklarını, hasta olsalar bile aşı olan çocuklarına göre daha hafif atlatacaklarını iddia ediyor.

Aşıyı reddeden aileler sosyal medya gruplarında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 'Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi'ni 'umut veren, güzel gelişme' olarak nitelendiriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir