2018 NATO Liderler Zirvesi'nde Öne Çıkanlar: Erdoğan'ın Pozu, Atak Helikopteri ve Trump

 > -

Brüksel bu yıl NATO üyesi 29 ülkenin liderlerini ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için geldiği Brüksel'de tören alanına ABD Başkanı Trump ile birlikte gitti.

Zirveye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katıldı.

Zirvenin en önemli konuları arasında ülkelerin savaş harcamaları yer alıyor. Trump özellikle Almanya'yı bu konuda eleştiren söylemlerde bulunmuştu.

Merkel ise bu konuya, soğuk savaş döneminin bitmesinin ardından her ülkede olduğu gibi savunma harcamalarının düştüğünü belirten açıklamalar yaptı. Kaynak: DW Türkiye

Zirvede AB ve ABD ilişkilerinin Trump'ın sert ticari politikaları nedeniyle gergin geçmesi de bekleniyor.

Zirve süresince çeşitli atışmalar da yaşandı. DW Türkiye'nin haberine göre Merkel'i Rusya'nın "esiri" olarak suçlayan Trump'a, Merkel "Almanya bağımsız bir ülke" yanıtını verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi 29 ülkenin liderlerini Brüksel’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde tek tek karşıladı.

Liderler önce NATO'nun tarihinin ve faaliyetlerinin anlatıldığı sergiyi gezdiler. Geziye Stoltenberg önderlik etti. Ardından ise resmi tören ve hava gösterisinin yapıldığı alana geçildi.

Bu sırada sergi alanına Trump ve Erdoğan birlikte geldiler. İki liderin kısa süreli de olsa konuşma yaptıkları gözlendi.

Helikopter gösterisi tüm liderler tarafından izlendi. ATAK helikopteri ilk kez uluslararası resmi bir törende yer aldı.

Tören alanında toplanan liderler, NATO’ya bağlı ülkelerin bayrakları ve askerlerinin bulunduğu alan üzerinde 13 NATO müttefiki ülkeye ait 20 helikopter ile birlikte geçişi izledi. Türkiye'nin T129 ATAK helikopteri de ilk kez uluslararası resmi bir törende yer aldı. 

Gösteride Türkiye'nin dışında ABD, Belçika, Fransa, Almanya, Danimarka, Macaristan, İtalya, Polonya, Romanya, Slovenya ve Çekya'dan toplam 20 helikopter yer aldı.

Erdoğan iki yıl önceki zirvede de şu şekilde basına yansımıştı.

Zirve toplamda 2 gün sürecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAvrupa BirliğiBelçikaFransaHulusi AkarİtalyaMacaristanNATORecep Tayyip ErdoğanRomanyaRusyaSavaşSlovenya
Görüş Bildir