2017'nin En İyisi! Peyami Safa'nın Polisiye Eseri Cingöz Recai'nin Efsane Kadrolu Filmi

3.5bPAYLAŞIM

Büyük yazar Peyami Safa'nın kitap serisi Cingöz Recai'nin 2017 uyarlaması; senaristi, yönetmeni, kadrosu ve kalitesiyle bir efsane olmaya geliyor.

Peyami Safa'nın Server Bedi mahlası altında yazdığı bir kitap serisi.

Cingöz Recai, ülkenin en tanınmış ve en kibar hırsızı. Servetini; kötülükle, zorbalıkla elde etmişlerden çalarak fakir ve iyi insanlara dağıtan biri. Bir çeşit Robin Hood yani.

Başkomiser Mehmed Rıza'yı peşinden koşturan Recai; akıllı, kurnaz, cesur ve soğukkanlı olmasının yanında zarif, tahsilli ve görgülü de.

Karakterin geçtiği kitaplar; Cingöz Kafeste, Sultan Aziz'in Mücevherleri, Kral Faruk'un Elmasları 1-2, Cingöz'ün Esrarı 1-2, Zeyrek Cinayeti 1-2, Arsen Lüpen İstanbul'da 1-2, Esrarlı Köşk, Kaybolan Adam, Şeytani Tuzak, Elmaslar İçinde, Tiyatro Baskını, Mişon'un Definesi, Göztepe Soygunu, Kartal Pençesinde. Fiyuuuuuv ezbere sayılmaz.

Fransızların Arsen Lüpen'i ve İngilizlerin Sherlock Holmes'una şapka çıkarttırıyor.

Akıllı hırsız Lüpen ve dedektifliğin şampiyonlar gibi Holmes'un kesiştiği bir seri. Tamam o kadar abartı değil belki ama en iyi polisiye işimiz.

Cingöz Recai'yi en çok da Ayhan Işık'lı filmlerinden hatırlarsınız. Kahkahası unutulmaz.

Leyla ile Mecnun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Güneşin Oğlu, Polis gibi yapımlarından bildiğimiz Onur Ünlü, bu işin yönetmeni olacak.

Son yılların hayranı en bol yapımlara imza atan ismi olması, tabii heyecan uyandırdı.

Senaristlerin de Ezel ve Suskunlar gibi en kaliteli işlerin sahibi Pınar Bulut ve Kerem Deren olduğunu öğrenip delirelim...

Uçurum, 20 Dakika, hatta şimdilerde yeni Netflix dizisi... Tartışmasız son 10 senenin bir senaryo üzerinde en çok düşünüp kaliteli işi yaratmaya çalışan ikilisi. Cingöz Recai'nin zekası meşhur, onlar bunu yansıtacak kalitede işler çıkaracaktır kesin.

Başrolde bir Ayhan Işık olmasa da yakışıklılığı ve karizmasıyla ön plana çıkan, oyuncu Kenan İmirzalıoğlu var.

Yakışacağı o kadar belli ki.

İyi niyetli hırsızımız, yıllar yıllar sonra yeni bir soygun için ekibiyle sahalara dönüyor. Ama ekibi aslında bir aldatmaca.

Ama bu soygunu kendi ekibiyle yapmayıp, karanlık bir çeteye dahil olmayı seçiyor.

Kimsenin bilmediği gerçek hedefi için, bir teknoloji dehasının evini soymaya girişiyor.

Bu hedef için de tabii bilindiği üzere, kılıktan kılığa giriyor.

Yanında esas kızımız, Cingöz Recai gibi kurnaz bir kadın olan Göze var. Meryem Uzerli canlandırıyor.

Ensesinde de Sherlock Holmes'a taş çıkartan, başının belası Başkomiser Mehmet Rıza. Haluk Bilginer!

Kadro genişledikçe çıldırmış. Musa Uzunlar, Serkan Keskin de bu oyunculuk şöleni için burada.

Posteri yayınlandı bile. Umarız şansı tek kaşlı adam ve küfürlü konuşmakla film geçiren diğer işlerden bol olur!

Kadronun geri kalanı da inanılmaz: Fatih Artman, Algı Eke, Ushan Çakır, Selim Bayraktar, Meriç Aral, Hakan Boyav, Boran Kuzum, Günay Karacaoğlu, Kenan Ece... Herhalde 2017'nin en iyi kadrosu!

13 Ekim'de vizyona girecek filmden ilk teaser...

"Tuzaklı işler... Bayılırım!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
svss2606

hayret,boraağğğğğğğğağnağağnğağanğ diyen ergenler doluşmamış buraya.

Gizli Kullanıcı

cingöz recai filmi peyami safanın tarzı dışında olan hatta kendisine pek yakıştırmadığı maddi kaygı kaynaklı kitaplardır ancak peyami safa edebiyat tarihimizin en kuvvetli ilk 3 kaleminden birisi (bence ilki) olduğundan dolayı bunun kalitesi de kimsede tereddüt oluşturmamalıdır, zira dostoyevskinin de para için yazdığı kitapları vardır. diğer yandan yönetmen onur ünlü bu işe mutlaka birçok noktada imzasını atacaktır, zekası ve özgünlüğü tartışılmaz seviyede. senaristlerin de referans işleri çok kaliteli yapımlar içeriyor.

Gizli Kullanıcı

kenan imirzalıoğlu karizması ve artık iyice oturmuş olgunluğu ve otoritesiyle bu filme çok değer katacaktır ki özellikle ezel karakterindeki başarısı bu rolünde kendisine çok destek verecektir. haluk bilginer dediğiniz insan genelde karakteristik filmlerde oynayan ve filmleri bir seviye üste taşıyan birisi, zeki komiser rolünü hırsını bulamadığındaki çıldırmaları dahil harika oynayacaktır. serkan keskin altına girdiği alakalı alakasız her rolü iyi taşımış ve halkta yeri çok ayrı bir sanatçı, musa uzunlar ağır abi konularına yakışan bir karakter. fatih artman sertliği ve sempatikliği birleştirebilen bir tip, kendisine uygun bir rolle çok değer katabilir. ushan çakırı l&m den sonra iyi bir işte göremedim ama oyunculuğu orada iyiydi, burada da umut vadediyor. bir tek meryem uzerlinin yeri tartışılır, popularite hedeflenmiş gibi, böyle değerli bi ekipte neler yapabilir bilmiyorum ama zayıf halka gibi duruyor

Gizli Kullanıcı

Velhasıl kelam film geçmişiyle, tiplemesiyle, can vereniyle, yazanıyla, yöneteniyle, oynayanı ve oynayanların yan parçalarını göz önünde bulundurduğunuzda bence film her açıdan kalite kokuyor. umarım beklentiyi bu kadar yükseltmişken bizi üzmezler. sinemada görüşmek üzere :)

unknown_member

Cingöz Recai serisi Safa'nın geçim kaygısıyla, sanat kaygısı gütmeden yazdığı romanlardır. Film haline getirilip üzerinden para kaldırıldığını görseydi eminim şaşırırdı.

elif08

babam sorsan Ayhan Işık der bana sorsalar bende aynısını derim ki yaşım daha 24. Ama bazı kesimler Kenan İ. daha çok hoşlanacak gibi iyi ki tekrardan yapılmış inş Ayhan Işık gibi üstesinden gelmiştir.

m.-dursun

buda 1954 yapımı cingöz recai filmi. ayhan ışıkyan daha önce

Görüş Bildir