Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2014 Yılının En Akıl Almaz 12 Sanatsal İllüzyonu

 > 
8bPAYLAŞIM

Geçtiğimiz yıllarda gerçekten de insan aklının kavramakta zorlandığı ilüzyonlar görmüştük. Fakat 2014 yılında karşımıza çıkan ilüzyonlar çok daha ilginç. Bu içeriğimizde insan aklının anlam vermekte sorun yaşadığı ve bazı durumlarda anlam dahi veremediği 12 sıradışı ilüzyonu sizlerle paylaşıyoruz. İşte o sanatsal çalışmalar;

Kaynak: http://neeeew.com/top-12-most-mind-bendi...

12. Okul duvarlarında yürüyen gölge figürleri.

Okul duvarlarında yürüyen gölge figürleri.
Okul duvarlarında yürüyen gölge figürleri.

Strøk olarak da bilinen Norveçli sanatçı Anders Gjennestad fotogerçekçi çalışmalarıyla insan gözünü yanılgıya düşürüyor. Bu çalışmalar güçlü gölgeler kullanarak perspektifi saptırıyor ve insanların duvarlarda yürüdüğü illüzyonunu yaratıyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

11. İnsan bedenini parçalayan neon ışıklı şekiller.

İnsan bedenini parçalayan neon ışıklı şekiller.
İnsan bedenini parçalayan neon ışıklı şekiller.

New York'da yaşayan sanatçı Aakash Nihalani, kariyerinin başlarında manzara illüzyonları üzerinde çalışıyordu fakat son işleri insanları adeta bir tuval gibi kullanıyor. Landline ismini verdiği serisinde, sanatçı neon şeritlerden yaptığı eşölçümsel şekilleri insan bedenine ustalıkla adapte ediyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

10. Havuz.

Havuz.
Havuz.

Jeroen Bisscheroux isimli sanatçının elinden geçen bu havuz içerisine atlayıp suyun tadını çıkarmak isteyeceğiniz cinsten bir havuz değil. Aksine, bu havuz optik illüzyondan oluşan bir enstalasyon sanatı. Bu resmin adı Poor ve görenler gerçekten de orada bir havuz olduğunu sanıyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

9. Görsel yanılsama yaratan çizimler.

Görsel yanılsama yaratan çizimler.
Görsel yanılsama yaratan çizimler.

Hollandalı sanatçı Ramon Bruin, gerçeklik ve sanat arasındaki çizginin sınırlarını zorlayan optik illüzyonlu çalışmalarıyla ünlü. Kendi kendisini yetiştirmiş olan Bruin, yaptığı resimleri doğru açılardan fotoğraflayarak resimlerdeki nesnelerin üç boyutlu olduğu illüzyonunu yaratıyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

8. İkinci kez bakmadan geçemeyeceğiniz dövme.

İrlanda da yaşayan Paul O’Rourke herkesin mutlaka dönüp ikinci kez baktığı bu muhteşem dövmenin yaratıcısı. Dövme öyle ilginç bir şekilde yapılmış ki, sanki kişinin kolunun iki tarafında delikler var. Daha fazlası için buraya bakınız.

7. Hiç durmadan eriyen heykel.

Bu heykeli ilk görüşte aralıksız olarak eriyen bir sıvı metal sanabilirsiniz ama gerçekte, bu heykel Takeshi Murata tarafından yaratılmış bir optik ilüzyon. Geçtiğimiz günlerde New York Frieze 2014'te sanatseverlerle buluşan bu çalışma, aslında yalnızca bir krom küre fakat farklı açılardan cismin üzerine düşen ışıklar gördüğünüz bu etkiyi yaratıyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

6. Üç boyutlu gibi görünen resimler.

Portekiz'de yaşayan sokak sanatçısı Odeith öyle ilginç resimler yapıyor ki, onun işlerini göre insanlar 3 boyutlu bir heykele baktıklarını sanıyorlar. Bu çalışmasında farklı gölgeleme teknikleri kullanarak ve duvarların köşelerini harika bir şekilde çalışmasına yedirerek ortaya böyle bir iş çıkarmış yetenekli sanatçı. Daha fazlası için buraya bakınız.

5. Londra'nın göbeğinde havada duran bina.

Bu sürreal mimari heykelin adı Şimşeklerimi Al Ama Gök Görültüme Dokunma. Akıl almaz bu çalışmada binanın bir kısmı havada duruyormuş gibi görünüyor. İngiliz sanatçı ve tasarımcı Alex Chinneck tarafından yapılmış olan bu optik illüzyonlu heykel, Londra'da bulunan Covent Garden'ın tam orta yerinde duruyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

4. İlginç bir servis altlığı tasarımı.

Japon tasarım stüdyosu A.P.Works, Einstein'ın uzay-zaman yapısı hakkında ortaya koyduğu teorileri bir servis altlığı üzerinde ifade etmeye çalışmış. Bu ilginç tasarımla birlikte, altlığın üzerine konulan tabak, çatal ve bıçağın ağırlığından dolayı içe çöktüğü illüzyonu yaratılıyor. Daha fazlası için buraya bakınız.

3. Şişirilebilir oyuncaklar gibi görünen seramik heykeller.

Virginia'da yaşayan sanatçı Brett Kern, seramik heykeller ile illüzyon yaratma sanatında bir usta olarak görülüyor. Kern'in işleri genellikle minimal bir yaklaşımla şekillendirilmiş basit nesnelerin heykellerinden oluşuyor fakat ortaya çıkan illüzyon muhteşem. Daha fazlası için buraya bakınız.

2. Havada süzülen ağaç.

Grafik tasarımcısı Daniel Siering ve sanat direktörü Mario Schuster, Almanya'nın Potsdam şehrinde bulunan normal bir ağacı yukarıda gördüğünüz hale getirdiler. İkili bu görüntüyü elde etmek için yalnızca folyo ve boya kullanmış. Bu illüzyonu yaratmak için önce ağacın gövdesi folyo ile sarılmış ve folyonun üzeri çevre görüntüsü ile örtüşecek şekilde boyanmış. Daha fazlası için buraya bakınız.

1. Aslında bir insan olan papağan.

Aşağıya bakmadan önce şunu cevaplayın: Kadını görebiliyor musunuz? Bu fotoğraf size yalnızca bir papağanın basit bir resmi gibi görünebilir fakat gerçekte baktığınız yerde bir kadın bulunuyor. İnanmıyorsanız aşağıya bakın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dzvezda

ben şok ben iptal

enda

ve 1 numaraya gelince o bilindik nara yükselir YOK AM*NA KOYİMMM!

ozgur-baris-kol

papağan kadın süpermiş

karekafa

bende lastiktir dedim ama gerçekten de insanmış.

cnsfrd

oldukça güzel bir liste olmuş. tüm çalışmaları beğendim, perspektif, göz yanılması , gölge ve renk oyunlarıyla çok güzel işler çıkarılmış.

Görüş Bildir