Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Maddede Komünizm Altındaki Bulgaristan'dan Çıkan Bir Çingene Sanatçı: Azis

-

Bulgaristan'ın aykırı sanatçısı, asıl adı Vasil Troyanov Boyanov... Sahne adı Azis'dir. Çocukluğu hapishanelerde geçmiş ve yaşıtları tarafından ten rengi ve feminen tavırlarından dolayı hep dalga konusu olmuş çingene sanatçı...

1. 1978'de Bulgaristan'da kadınlar hapishanesinde doğdu.

2. Prodüktör Krum Asanov tarafından keşfedildi.

3. 1999'da ilk albümünü çıkardı.

4. Popülaritesi baş döndürücü boyutlara ulaştı.

5. En son şarkısı “Habibi” ile zirveye ulaştı, daha önce Türk ya da Bulgar halk müziğini dinleyen herkes için tanıdık olan çingene müziğini, flemenko ile süsledi.

6. New York Times’ın ilk 25 listesine "Habibi" şarkısı ile girdi.

7. Komünizm altındaki Bulgaristan, kültürel hayatın her alanında devlet tarafından kontrol ediliyordu. İktidardaki Komünist Partinin mesajı açıktı: "sıkı çalışma ve temiz yaşayan bir işçi cenneti elde edebiliriz."

8. Her şey devlete ait ve sıkı bir şekilde kontrol ediliyordu. Özel teşebbüs yoktu, radyo televizyon, plak şirketleri, dükkanlar, barlar ve restoranlar devlet kontrolündeydi.

9. Giyimi ve gösterişli kişiliği ile tanınan Azis’in hikayesi ve şöhrete giden yolu pek de alışılagelmiş değildi.

10. Çalga müziği tarzında olan sanatçı, alt kültürün Türk ve Arap olduğunu da söylüyor.

11. Bir çingeneden bu tarz müzikler beklemiyorlardı, ama tabuları yıktım diyor cesur sanatçı...

12. Çünkü o bir çingene ve gay.

13. Roman kökenli eşcinsel erkekler ve insanlar geleneksel olarak dışlanmış ve ilgi odağı olmuştur. Bulgaristan gibi muhafazakar bir ülkede, Azis’in hikayesi oldukça sıradışı.

14. “Başarının benim için beklenmedik olduğunu söyleseydim, yalan söylemiş olurum. Öğretmenim büyüyünce ne olacaksın diye sorduğunda daha sekiz yaşımdaydım ve cevabım "Bir yıldız olacağım" oldu.

15. “Benim ilham kaynağım Madonna ve Michael Jackson olmuştur, üzerim de tayt, saçım da kurdele ile kendimi hayal etmekten uykusuz geçen gecelerimi bilirim"

16. Özel bir müzik türü sunan sanatçı, Doğu Avrupa'da fırtınalar kopartıyor.

17. Cesaret şarkıcısı olarak bilinir ve Bulgaristan'da eşcinsel insanlar için bir simge haline gelmiştir.

18. Başından bir evlilik de geçen sanatçı 2006'da otobiyografik kitabı "Ben, Azis" pornografik içeriği ile dikkat çekmiştir.

19. Sanatçının taşıyıcı anneden bir kız çocuğu vardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulten-polat1

azis ender bulunacak bir efsane, kiymetini bilmeli bu tur insanlarin.

west93

İĞRENÇ

ouroboros.scrpn

Cinsel kimliğini bir tarafa bırakın, Çingene olmasını da bırakın, Popülerliğini de bırakın ve geriye elinizde kalan kimlikle yani Cezaevinde doğmuş çocuk kimliğiyle ve.... ; ''yine bugün de bir erkeğin götünü gözümüze soktun onedio'' diye bir yorum okudum ekranda gördüğüm birkaç yorum arasında, bu yorumu yapan arkadaşı Azis olarak cezaevinde düşünün lütfen ve kime ne sokmuş Onedio çalışanları yorum olarak yazmanızı rica ediyorum, lütfen. Yazık, harbiden çok yazık sizlere. Daha tek bir kimlik olarak dahi düşünemediğiniz bir yaşanmışlıkla dahi başa çıkamayacak kadar zavallısınız. Siz kim olduğunuzu dahi bilmeyen kişiliğini bulamamış, tabiri caizse ''ARAF''ta kalmış, düşünme yetisi olmayan ve yaşına uygun öğretilerden habersiz mahalle aralarında elinde bir dilim ekmek dolanan gününün nasıl geçtiğiyle ilgilenmeden sadece zaman öldüren ruhu hala şekillenmemiş çocuklarsınız ama onlar kadar asla masum değil...

taylan-okur

Türk asıllı Marilyn Manson bulmuşsunuz bir de beğenmiyonuz :D

ceyda-alkor

Azis be

Başlıklar

EşcinselEvlilikkadınlarmüzik
Görüş Bildir