Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Maddeyle Annemizi Kaybettikten Sonra Hayattan Öğrendiklerimiz

12bPAYLAŞIM

Annesizlik yaşınız kaç olursa olsun içinizi burkan bir eksikliktir. Sadece annesi olmayanların anlayabileceği bir yoksunluktur bu. Bir kere onu kaybettiniz mi artık bambaşka bir dünyada yaşamaya başlarsınız. Tüm dünyanız değişir. Yine mutlu olursunuz, yine yaşamaya devam edersiniz ama onsuzluğun verdiği o eksiklik duygusu asla geçmez.

1. Bir anne kaybı dünyada hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar derin bir kayıptır.

Büyümenin en zor halidir.

2. Bütün güzel günleriniz içinizde bir buruklukla geçer. Mutluluğunuzu yürekten paylaşacak tek insan orada yoktur.

Annesiz geçirilen bayramlar düğünler ve tüm güzel günler eksiktir.

3. Tüm sorunlarınızla tek başınıza baş etmeyi istemeyerek de olsa öğrenirsiniz.

Annesi olanlar, sizin sahip olduğunuz bu olgunluğun zorunluluktan olduğunu asla anlamaz.

4. Dünyada hiçbir şey onun sevgisinin yerine geçmez.

Ne kadar sevilirseniz sevilin, onun sevgisinin, kokusunun ve varlığının verdiği güvenin yerini hiçbir şey tutmaz.

5. Bütün kötü havalarda anne sığınacak bir çatıyken, annesizlik size kendi çatınız olmayı öğretir.

O sırtınızı dayayacağınız yegane duvardır. O duvar olmadığında hep tek başına dik durmak zorunda kalırsınız.

6. Üstünü sıkı giyindin mi, mutlu musun, yemeğini yedin mi diye endişelencek kimsen yoktur. Hepsini kendin düşünmek zorunda kalırsın.

Çorapsız dolaştığında betona basan ayaklarını kimse fark etmez. Hiç kimse gerçekten mutlu olup olmadığınla ilgilenmez onun kadar.

7. Aldığınız maaşa, kazandığınız okula ya da nasıl göründüğünüze bakmadan sizi sevecek kimse yoktur.

Aslında vardır ama herkesin bir sınırı vardır. Eninde sonunda kimse için vazgeçilmez değilsinizdir. Vazgeçilmez olduğunuz tek insana sahip değilsinizdir.

8. Yaşadığınız her sıkıntıda telefona sarılıp arayacağınız ve sizi güvende hissettirecek biri yoktur.

Arkadaşlarınızı ararsınız, bu size iyi gelir ama telefonu kapatınca çoğunlukla her şey yine aynı olur. Fakat bir anne size kendinizi dev gibi hissettirir. Annesizlik kimseye göstermeseniz bile zaman zaman kendinizi çok küçük hissettirir.

9. Sahip olabileceğiniz en yakın arkadaştan mahrumsunuzdur.

Saatlerce sohbet edebileceğiniz ve hayatınızdaki tüm detayları sonsuz bir merak ve ilgiyle dinleyecek tek insan odur. Asla sıkılmaz. Çünkü onun için sizinle alakalı olan her şey değerlidir.

10. Koruyucu bir meleğiniz yoktur. Herkesten daha güçlü olmak zorundasınızdır.

Annesizlik biraz da limansızlığa benzer. Koca denizlerde tek başına mücadele edip duran bir gemiye benzersiniz. Bu sizi çok güçlü kılar ama bu güçten hiç memnun olmazsınız.

11. Eğer kokusunu ezberleyecek kadar hayatınızda olduysa o gittikten sonra bu kokuyu asla unutmazsınız.

Birinin yanından geçerken, bir bahçede otururken ya da olmadık bir anda bir yerden onun kokusu gelir. Bu koku zihninize kazılan en kuvvetli şeydir.

12. Onun çok güzel yaptığı yemekler her önünüze geldiğinde boğazınızda bir şeyler düğümlenir.

Hiçbir zaman onun yaptığı kadar güzel yemekler yiyemezsiniz. Onun elinden yediğiniz yemekleri her yediğinizde onu hissedersiniz. Bazen o lokmaları ihanet sayarsınız.

13. Bir çocuklukta yaşayabileceğiniz en büyük yoksulluk annesizliktir.

Çocukluğunuz nasıl geçerse geçsin anneniz varsa her şeyin bir çaresi vardır. Anneniz yoksa her şeye sahip bile olsanız çocukluğunuz yoksunluk içinde geçer. Bir anne dünyanın en güzel çocukluğudur.

14. Annesizlik dünyanın faniliği ile yüzleşmektir. Anneyi kaybedenler her şeyin gelip geçici olduğunu çok daha iyi bilirler.

O kadar güçlü bir şeyi kaybettikten sonra her şeyin kaybedilebilir olduğunu çok daha iyi anlarlar.

15. Son olarak annesizlik diğer tüm annesiz ve kimsesizleri çok daha güçlü kucaklamaktır.

Anneler giderken çocuklarına içlerindeki annelikten biraz da olsa bırakırlar. İçinizde annenizden bir parçayla çok daha iyi bir insan olursunuz. Varlıkları ile size kattıkları yetmez yoklukları ile de size iyi şeyler katmaya devam ederler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ramazan-erdeo

48 yaşındayım fakat 5 gün öncesine kadar nazlı bir çocuktum :( 5 gün oldu büyüyeli yani annemi kaybedeli, nedendir bilmiyorum ama aklıma annemi üzdüğüm, kırdığım anlar geliyor hep ve kalbim sızlıyor. Keşke diyorum keşke hiç kırmasaydım Annnemi.. Mekanın Cennet olsun Anam.. Anneniz hayattaysa yaşınız 70 bile olsa halen çocuksunuzdur, Annenizi kaybettiyseniz yaşınız 10 bile olsa çocuk değilsinizdir, bunu Annemi kaybedince anladım.. Annenizin de çocukluğunuzun da kıymetini bilin , er ya da geç Annenizi kaybedip büyüyeceğinizi asla unutmayın. Vicdan azabı çekmemek için onu 1 saniye bile üzmeyin çünkü annenizi kaybettiğinizde sadece onu üzdüğünüz, kırdığınız 1 saniyeyi hatırlayacak ve yıllarca o 1 saniyenin acısını yaşayacaksınız.

murat-temel1

Bu gün annemi kaybedeli 12.gün.Kimsenin evladı olamamak. İşte tam da böyle hissediyorum. Babamı,abimi daha önce kaybettim. Ama anne... Şu göğsüm yırtılıp bir baksan diyorum anne. Göz yaşım hiç dinmedi.Tek tesellim hiç ihmal etmedim canım annemi. Elimden geleni yaptım. Canımı bile veririm.Ben onu öpüp koklamaya doyamazken kara toprağa emanet ettim. İlk gün mezar başından zor getirdiler eve. Onunla kalmak istedim. Her gün gidiyorum. Hayatta hiç bir şey bu kadar zor olmamıştı benim için.Bundan sonrası daha da zor olacak.47 Yaşımda şimdi büyüdüm işte anne. Allah(c.c) Ahirete göçmüş tüm annelerin mekanını cennet eylesin. Annelerinize iyi bakın,hiç ihmal etmeyin,el üstünde tutun onları. Sonra çok yanarsınız. Anadan başka her şey yalan...

damla-demir12

3 gün önce doğum günümde annemi kaybettim. Benim hem doğum günümdü hem de ölüm günüm.. anneniz hala yanınızdaysa her anın kıymetini bilin ve bol bol sevin ...

katilice

Sanırım en kötüsü de olsa,en gaddarı olsa,fahişe bile olsa,bu dünyada annesizlik en büyük çaresizlik ve acıdır.

batwomann

Allah hiçkimsenin annesini başından eksik etmesin 🙏

Görüş Bildir