Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Madde ile Kadınların Uykuya Erkeklerden Daha Fazla İhtiyaç Duyduğunun Bilimsel Kanıtları

556PAYLAŞIM

"75 yaşındaki bir kadın ile 70 yaşındaki bir erkek kıyaslandığında zihin yaşlarının birbirine çok yakın olduğu görülüyor. Bunun neden olduğunu bilmiyoruz ancak, kadın beyninin rahatlamaya ve kendini yenilemeye erkek beyninden daha fazla ihtiyaç duyduğunu biliyoruz ve bu iki durum arasında bir bağlantı olabileceğini düşünüyoruz."

-Dr. Jim Horne

1. Kadınlar ortalama 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor.

Duke Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre bunun sebebi, kadın beyninin belirli bir anda birden fazla görev yapmakla erkek beynine göre daha fazla meşgul olması. Uyku halinde beyinlerimiz duyu işlevlerini minimuma indirerek bir toparlanma ve yenilenme evresine girerler. Tüm insanlar bu yenilenmeye ihtiyaç duyarlar ancak görünen o ki, kadın beyni için biraz daha fazla süre gerekiyor...

2. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yürütülen bir çalışmada 210 orta yaşlı insan incelendi.

Çalışmaya katılan insaların sigara içmeyen, düzenli ilaç kullanmayan ve herhangi bir uyku bozukluğuna sahip olmayan kişiler olmasına dikkat edildi. Ardından uygulanan bir anketle katılımcılardan yakın zamandaki uyku döngülerini değerlendirmeleri istendi ve ardından kan testi uygulanarak kalp rahatsızlığı ve diyabete olan yatkınlıkları incelendi.

3. Çalışmanın sonuçları, uykusuzluğun kadınlar üzerinde erkeklere göre çok daha büyük etkileri olduğunu ortaya koydu.

Çalışma, uykusuzluğun kadınlarda kalp hastalığı, diyabet, stres, depresyon, anksiyete ve öfke gibi problemlerin ortaya çıkmasını daha fazla tetiklediğini ortaya koydu. Bununla beraber erkeklerde aynı durum gözlemlenmedi ve uykusuzluğun bu rahatsızlıkları ya daha az tetiklediği, ya da hiç tetiklemediği kaydedildi.

4. National Sleep Foundation'ın verilerine göre kadınlar, uyku bozukluklarına daha yatkın.

Bunun sebebi olarak kadınların daha aktif bir zihne sahip olması gösteriliyor. Aynı zamanda hayatın bazı dönemleri de kadınlar üzerinde bu etkiyi yaratabiliyor. Örneğin hamilelik bu dönemlerden bir tanesi. Hamileliğe bağlı kilo artışı ve bebeğin anne karnındaki pozisyonu uyku bozukluklarını yaratan faktörlerden. Aynı zamanda menopozun da sıcak basması sebebiyle uyku kalitesi üzerinde olumsuz etki yarattığı biliniyor.

5. Bir başka ilginç detay ise, eşiyle aynı yatağı paylaşan ya da yatakta cep telefonu kullanan kadınların uyku bozukluklarına daha yatkın olması.

Araştırmaya göre cep telefonlarını yatakta kullanmak ve uyurken yakında tutmak kadınlarda uyku düzenini bozan en önemli faktörlerden. Aynı zamanda kadınların erkeklere göre kontrolleri altında olan ya da olmayan pek çok şeye karşı kaygı duymaları da uyku bozukluklarına yol açan faktörlerden.

6. Surrey Üniversitesi'nde yapılan bir başka çalışmaya göre kadınların %18'i haftanın en az beş günü uykusuzluk çekiyor.

Buna karşın erkeklerde bu oran yalnızca %8. Bazı araştırmacılar kadınların uyku sürelerini farkında olmadan azımsadığını savunuyor olsa da elbette bu kanıtlanmış bir durum değil...

7. Profesör John Horne, bunun evrensel bir kural olmadığını da ekliyor.

Kadınlar ortalama 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor olsa da, bu kişiden kişiye değişen bir durum. Horne'a göre bazı kadınlar bundan daha fazlasına ihtiyaç duyarken, bazıları daha azıyla yetinebiliyor. Ayrıca büyük sorumluluk ve yoğun düşünme gerektiren işlerde çalışan erkeklerin de aynı şekilde ekstra uykuya ihtiyaç duyabileceğini belirtiyor.

8. Bu durumu ortaya çıkaran bir başka sebebin de testosteron hormonu olabileceği düşünülüyor.

Duke Üniversitesi'nden Dr. Edward Suarez, erkeklerde yetersiz bir uykunun ardından testosteron seviyesinin yükseldiğini belirtiyor. Bu hormon vücuttaki insülin seviyesini düşürdüğü ve kas etkinliğini artırdığı için antiinflamatuar etki göstererek stres hormonu salgılamasını düşürüyor. Erkeklerde uyku bozukluklarının genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmasının sebebi olarak da testosteron seviyelerindeki düşüş gösteriliyor.

9. Peki uyku bozukluklarının tüm bu rahatsızlıklarla ne gibi bir ilişkisi var?

  • Uykusuzluk çeken ve geceleri bir o yana bir bu yana dönen insanlarda c-reaktif protein seviyelerinde artış gözlendiği için yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına daha sık rastlanıyor. 

  • Uykudan yoksunluk kişilerde glukoz toleransını olumsuz yönde etkilediği için tip 2 diyabet riskini ortaya çıkarıyor. Dr. Suarez'in çalışmasına göre, uykusuzluk çeken kadınlarda insülin ve kan şekeri seviyelerinin erkeklere göre daha fazla olduğu görülüyor.

10. Elbette bir de zihinsel etkiler var...

  • Uykusuzluk çoğu insanda iştah artıran bir etki gösteriyor ve bu sebeple kilo artışına sebep oluyor. Duke Üniversitesi'nin çalışması da uyku problemi yaşayan insanların aşırı kilo artışına daha yatkın olduklarını gösteriyor. 

  • Uyku bozuklukları ruhsal problemlere de sebep olabiliyor. Dr. Suarez'e göre bu bozukluklar öfke, kin ve depresyon gibi durumları tetikleyebiliyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
manitu070207

eskiler derki ; zamansız ekilen darıdan kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez

yasar-sonat

ben iş güç olmayan günlerde 9-10 saat, hatta ramazanda 11-12 saat uyuyorum normal mi

prettyflacko

bizim ülke kadınları için geçerli değil bu, bizimkiler zaten gri pijamasını götüne çekip 10 da 11 de kalkıyo

donnie-darko

Bir karar verin çiftler yatakta birlikte yatınca güne daha iyi mi başlıyor yoksa kadınlar eşleriyle bırlıkte yatınca uyku bozukluğumu yaşıyorlar -.- kanepede yatacaksam ne anladım bu işten :DD

busra-kucuk

Aynı yatakta az ötede uyu :D

donnie-darko

:)))

Görüş Bildir