Zeytinin Ölüm Fermanı: Maden ve Endüstriyel Tesis Yolu Hâlâ Açık

 > 
666PAYLAŞIM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, 'zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi' tasarıdan çıkaracaklarını açıkladı. Buna göre zeytinlik alanlara konut, konaklama tesisi ve turistik tesis yapılamayacak. Komisyon toplantısı sürerken basına yansıyan bu karar "geri adım" olarak yorumlandı. Ancak görünen o maden ve endüstriyel tesis yapımının yolu hâlâ açık. Tasarı eğer maden ve sanayi tesislerini içermezse bunun zeytinliklerin ölüm fermanı olacağını söyleyen zeytin üreticileri, kendilerine söz verilmemesi üzerine komisyonu terk etti...

Gelin detaylara bakalım... 

"Zeytin Ağacı Koruma Kanunu" değişikliği dün TBMM'de görüşüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi kanun tasarısından çıkaracaklarını açıkladı.

Bakan Özlü'nün Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyleydi👇

Muhalefetten ve üreticilerden gelen tepkilerin ardından tasarı "kısmen"değişti

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, hükümet, CHP ve MHP’li milletvekilleri ile zeytin üreticilerinden gelen yoğun eleştiriler üzerine zeytinlik alanlarla mera ve kıyıları imara açan ve sanayi yatırımlarına imkan sağlayan üretim reformu yasa tasarısında geri adım attı.

Tasarı zeytinlik alanda hayvan otlatılmasına ilişkin hapis cezasını kaldırıp yerine 5 bin lira para cezası öngörüyordu. Üreticiler de bu maddeye itiraz ediyordu. Hükümet bu maddede değişikliğe giderek mevcut yasada 3 ay olan hapis cezasını 6 aya çıkarıyor. 

Ayrıca kesilen her bir zeytin ağacı için verilecek para cezası 2 bin lira yerine 4 bin liraya çıkarılacak.

Ancak üreticiler sadece konut, turistik tesis yasağının zeytinlikleri korumayacağını, bu tasarıyla zeytinliklere maden, sanayi tesisi kurulmasının da yasaklanmasını talep etti.

"Bu düzenleme zeytinliklerin ölüm fermanıdır. Bu düzeltme bizi kurtarmaz" diyen üreticiler kendilerine söz verilmemesi üzerine komisyonu terk etti.

CHP Bursa Milletvekili Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal, Twiter hesabından açıklama yaptı: "Halkı kandırıyorlar"

"Zeytin Ağacı Koruma Kanunu" değişikliği dünden bu yana sosyal medyanın önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor...

Zeytinlik Kanunu’nda yapılacak değişikliğe karşı ses verenlerden biri de Tarkan'dı 👇

Tarkan, Zeytinliklerin İmara Açılmasına İsyan Etti: 'Rant İçin Zeytin Ağaçlarına Kıymayın' - onedio.com
Tarkan, Zeytinliklerin İmara Açılmasına İsyan Etti: 'Rant İçin Zeytin Ağaçlarına Kıymayın' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir