Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeka Denince Hemen IQ’dan Bahsedenler, Çoklu Zeka Modeli Size Bildiklerinizi Unutturacak!

1.4bPAYLAŞIM
Zeka Denince Hemen IQ’dan Bahsedenler, Çoklu Zeka Modeli Size Bildiklerinizi Unutturacak!

IQ (Intelligence quotient veya zeka ölçütü), genellikle insan zekasını ölçmek için bildiğimiz tek ölçüt/araç. 

Peki, zeka kadar geniş bir kavramı birkaç mantık sorusuna ve analitik sorulara verilen cevaplarla elde edilen bir sayıya indirgemek doğru mu?

Mesela okulda, derslerde hep başarılı olan ama bir türlü arkadaş edinemeyen arkadaşlarımızı hatırlıyor muyuz?

Ya da ailesi bir rahat bıraksa dünyaca ünlü bir müzisyen olabilecek kadar yetenekli ama 4 yıldır üniversite sınavını kazanamamış yan komşumuzu? Veya bilimle pek işi olmamasına rağmen tüm dünya tarafından bilge olarak kabul edilen Mevlana’yı? Yıllardır çocuklarımızın değerini akademik başarılarıyla ölçüyoruz. Acaba daha gerçekçi olunabilir mi?

Bilim dünyası IQ’nun “batı” bazlı bir ölçüt olduğunu, herkese ve her kültüre genellenemeyeceğini fark edeli bir süre oluyor.

Peki IQ hiç mi önemli değil? Hayır tabii ki de önemli ve “zeka” denilen geniş kavramın bir bölümünü ölçmek için oldukça yerinde bir konsept. Ancak insan zekası sandığımızdan çok daha kabiliyetli.

Gelin Zeka = IQ denklemini bir de beraber bozalım, eksiklerini tamamlayalım.

1. Müzikal Zeka

Müziksel zeka: ton, perde, ritim, tını gibi konseptleri duyarak seçebilme; algılayabilme yetisidir. Genellikle bu zekası yüksek insanlar çoğu kişinin duymadığı sesleri ve ritim değişikliklerini duyar, bir şarkıdaki enstrümanları aynı aynı farkeder ve belli müzikleri dinlerken veya yaratırken mental orgazm da diyebileceğimiz hissi yaşarlar. En önemlisi de, müzikten zevk almayı bilirler. 

 Örnek Insanlar: Ludwig Van Beethoven, Eric Clapton, Neşet Ertaş

2. Vücutsal-Kinestetik Zeka

Beden derslerini hatırlayın. İki tıp insan vardı, “Oley be özgürlük!” diye bağırıp koşup oynamaya başlayanlar; bir de eşofman giyinmekten pek memnunsuz bir an önce köşeye geçip dedikodu yapmayı bekleyenler. Fazla söze gerek yok. Vücudunun; detaylarıyla ve bir bütün olarak farkında olan, onu kullanmayı ve kontrol etmeyi bilenler, çeşitli sporlara yeteneği olanlar… Hepsi vücutsal-kinestetik zekasını antrenman yaparak geliştiriyor. 

 Örnek insanlar: Usain Bolt, Michael Phelps, Tan Sağtürk,

3. Mantıksal / Matematiksel Zeka

Bildiğimiz IQ’ya çok yakın bir zeka çeşididir. Matematik, fizik, bilimsel hipotez kurma ve ölçme, mantıksal süreçlerden sonuca ulaşma ve pozitif bilim dallarını derinden anlayabilme yetisi de diyebiliriz. Eğitim sistemimizin neredeyse tek önemsediği zeka çeşididir.

 Örnek insanlar: Newton, Neil Degrass Tyson, Cahit Arf

4. Varoluşsal Zeka

Kimiz, nerden geldik? Kafamızın içindeki ses de kim? Evrendeki tek canlılar biz miyiz? İnsanlık olarak doğru mu yaşıyoruz? Ölümden sonra ne olacak? Tanrı var mi?.. Gibi soruları sık sık kendinize soruyor, etraftan aldığınız ilk cevapla yetinmiyor ve bazen bunları düşünürken çıldıracak gibi oluyorsanız varoluşsal zekanız gelişiyor demektir! Kim bilir, bunlar gibi derin konuları anlamaya ve deneyimlemeye başladığınızda bilge bir insan olup mutlu mesut yaşayabilirsiniz :)

 Örnek insanlar: Mevlana, Ahmed Yesevi, Osho, Andrei Tarkovsky, Rene Decartes

5. Linguistik/Dilsel Zeka

“Ay dile hiç yeteneğim yok! Bir türlü öğrenemedim su ingilizceyi.” Bir yanda dillerin zorluğundan şikayet edenlerimiz, diğer yanda 3 hafta Ingiltere’de kalıp Elton John’dan farksız bir Ingiliz aksanıyla dönen arkadaslarımız… Işte her yeni öğrendiği dili yalayıp yutan , inanılmaz şiirler yazan, etkileyici konuşmalar yapıp hepimizi derinden vuran insanlar dilsel zekaları yüksek kişilere örnek verilebilir. 

 Örnek Insanlar: William Shakespeare, Sezen Aksu, Ziad Fazah

6. Duygusal Zeka

Bu, yukarıda saydıklarımızdan daha alışık olduğumuz bir isim. Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilme, insanlar ile sağlıklı ilişkiler kurabilme, kendi kendini motive edebilme, hayatına kolaylıkla yön verebilmeden insan sarraflığına kadar her şey; duygusal zekamızı geliştirmekten geçiyor. Başarılı filozoflar, psikologlar, spiritüel liderler genellikle yüksek duygusal zekaya sahiptir. 

 (Empati kurmayan bencil insanlara ağız dolusu bir “gerizekalı” çekmek isterseniz diye aklınızda bulunsun.)

 Örnek Insanlar: Carl Jung, Oprah Winfrey, Gandhi

7. Görsel-Uzaysal Zeka

Yaşadığı evrenin yapısını doğru algılamak, zihnindeki görselleri gerçek hayata benzer bir şekilde geçirebilmek görsel-uzaysal zekanın göstergelerindendir. Mimar, ressam, astronom, grafik tasarımcı ve pilotlar bu zekanın getirdiği yeteneklere ihtiyaç duyulan bazı mesleklerdir.

 Örnek insanlar: Albert Einstein, Leonardo Da Vinci, Nicola Tesla, Mimar Sinan

8. Natüralist Zeka

Doğayı anlamak, onun değerini kavramak ayrı bir zeka belirtisidir. Hayvanlarla iletişim kurabilmek, doğanın mucizelerini görebilmek ve doğanın kendisinden ilham almak natüralist zekanın yüksek olduğunun belirtileridir. Bu insanlar açık havadaki aktivitelerden hoşlanır, çevre kirliliğinden hiç haz etmezler. 

 Örnek insanlar: Edward Michael Grylls, Jacque Fresco, Bob Hunter, Aborjinler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
denizsizzz

biri editöre IQ testi yapmış o da düşük çıkmış heralde:D

yori

. Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir. harda gorduyumu hatirlamasamda aklimda kalmis

gzm-ynklr

Bu aralar Varoluşsal Zeka bakalım.

viyol10sel

Bazıları biraz deneyimlemekle yönelimlerle çevreyle ilgili. Bazı çocuklar sokaklarda darbuka mızıka keman çalarak büyüyor. Evinde sülalesinde herkes başka bir enstrüman çalıyor. Şimdi bu insanlar iyi bir eğitim alsalar dünya çapında bir müzik veya sanat okulunda olsalar diğer insanlardan eksik kalırlar mı başarısız olurlar mı.? Çoğu gayet de başarılı olur. Gurmelik de aynı şekilde. Bazı özellikler gerçekten doğuştan olup diğer insanlardan farklılardır, bazılarıysa yılların emeğiyle o seviyeye yükselirler. Yani koku tat ses göz vs duyu organlarıyla ve zeka olarak doğuştan gelen yetenekleri, özellikleri olanlar olduğu gibi bunu kendi ortaya çıkaranlar da mümkün.

viyol10sel

Bu listedekilerin birkaçına aynı anda sahipseniz en üstün özellikli insanlar sınıfına girdiniz demektir. Buna en iyi örnek Da Vinci olabilir. Dünyada her konuda başkalarından açık ara iyi olan bir çok insan var. Ama neredeyse on farklı alanda çok çok iyi olan biri Da Vinci. Sadece kendi döneminin değil insanlık tarihinin en potansiyellisi, geniş yelpazelisi Da Vinci olabilir. Bu listedekilerin çoğuna belki de tamamına sahip. Kendisi aynı anda filozof, ressam, bilim insanı, mühendis, mimar, mucit, astronom, müzisyen, matematikçi, heykeltıraş ve başka birçok konuda uzman... Google gibi insan mübarek...

Gizli Kullanıcı

IQ'dan daha önemli olan sahip olduğun zekayı nasıl kullandığındır. Biz ona akıl diyoruz.

astrophysics

tam tersi olabilir mi? daha onemli olan zaten varolan akli nasil kullandigidir bizde ona zeka deriz.

Görüş Bildir