Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi Kitaplarından Gönülleri Fethetmiş 23 Unutulmaz Alıntı

-

Çekilen filmlerinden sonra bir fenomen haline geldi Yüzüklerin Efendisi serisi. Dünyada milyonların içinde yer aldığı bir hayran kitlesi oluşturdu kendine öyle ki seriye tapma derecesinde aşık olanlar var. Tabii her şeyden önce Tolkien'in kaleminden çıkan muazzam bir edebi eser The Lord of the Kings serisi.

Biz de bu edebi eserden gönülleri fetheden 23 alıntıyı derledik.

İyi okumalar...

#1 Kendinizi buraya kapatabilirsiniz, ama dünyayı sonsuza dek dışarıya hapsedemezsiniz.

#2 Yol karardığında yolunu ayırana dost denmez.

#3

Senin gitmen gerekiyor o yüzden bizim de gitmemiz gerekiyor. Merry ile ben seninle geliyoruz. Sam harika bir heriftir, seni kurtarmak için bir ejderhanın ağzından içeri atlayabilir; tabii bu arada ayakları birbirine dolanıp yeri de öpebilir, o başka; fakat bu tehlikeli serüveninde tek yoldaştan fazlasına ihtiyacın var.

#4 Kulağın duyduğu kurt, yüreğin korktuğu orktan daha kötüdür.

#5 Aceleyle yapılan darbe boşa gider.

#6

Aslında geriye dönüş diye bir şey yok. Shire'a varsam bile hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; çünkü ben aynı olmayacağım. Bir bıçak, zehirli bir iğne, bir diş ve uzun bir yükle yaralandım ben. Huzuru nerede bulacağım?

#7 Gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye aht etmemeli.

#8 Elfler iyice düşünmeden nasihat vermez pek; çünkü nasihat, bir bilgeden bir bilgeye verilecek olsa dahi tehlikeli bir armağandır ve her yol kötüye çıkabilir.

#9 Saldırısını savuşturamadıktan sonra, düşmanın kim olduğu pek fark etmez.

#10

Çoğunluk oturmadan önce sofrada önlerine neyin konulacağını bilmek ister, ziyafeti hazırlamak için uğraşanlarsa bunu bir sır gibi saklamak dileğindedirler; çünkü merak, yapılacak övgülerin daha yüksek sesle yapılmasını sağlar.

#11

Dünyanın bütün gelgitlerine hâkim olmak bizim elimizde değil. Bizim rolümüz, içine bırakılmış olduğumuz yılları sıkıntıdan kurtarmak için elimizden geleni yapmak.

#12

Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor. Ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde öyle hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme.

#13

Dünya gerçekten de tehlikelerle dolu ve içinde bir sürü karanlık yer var; lakin nice güzellik de hâlâ ayakta ve artık bütün topraklarda içine keder karışmış olsa da, belki daha bile çok serpiliyor sevgi.

#14 İçinizden en az yarısını, arzuladığımın yarısı kadar bile tanımıyorum; ve yarınızdan azını hak ettiğinizin ancak yarısı kadar sevebiliyorum.

#15 Duyup duyduğumuz bütün diyarlar arasında, yakından görmek istemediğimiz tek yer orasıydı; şimdi gitmek için uğraşıp durduğumuz yer orası!

#16 Tek başıma gideceğim. Bazılarına güvenemem; güvendiklerime ise kıyamıyorum.

#17

Ne yemin ne de emirle arzu ettiğinizden daha ileriye gitmeye bağlanmış değilsiniz. Çünkü henüz yüreklerinizin gücünü bilmiyorsunuz ve yolda her birinizin karşısına ne çıkacağını önceden göremezsiniz.

#18 Dünya, savaşlar olmadan da yeterince acılara ve talihsizliklere sahip.

#19

Bu kötü bir seçimdi. Ne yönü seçmeliydi? İki yol da dehşete ve ölüme ilerliyor idiyse, bir seçim yapmanın anlamı neydi?

#20 Sabah verilen öğütler en iyisidir, gece birçok düşünceyi değiştirir.

#21 Ağızdan çıkmış yemin titreyen yüreğe güç verebilir.

#22 İhtiyaç anında kıymetli bir şeyini atamayan kişi kendini bağlamış olur.

#23

Altın olan her şey parlamaz,
Her gezgin yitirmemiştir yolunu, 
Gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz, 
Derindeki kök atlatır donu. 
Küllerden bir ateş dirilecek,
Bir ışık fırlayacak gölgelerden, 
Kırılan kılıç yenilenecek, 
Şimdi taçsız olan, kral olacak yeniden.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ertanalin

#5 Aceleyle yapılan darbe boşa gider.

osman-oner-sak

vaay der şu köşeye selam çakarım; https://onedio.com/haber/bundan-iki-yil-once-yegenlerini-dayisiz-birakan-tuncel-kurtiz-den-17-ozlu-soz-591688

ugur-ozdemir12

#5 in acilen ülkemizle ilgisi var mı diye araştırılmalı :)

ali-ozdemir

bu beğenmeyen 8 kişi kim anlamıyorum

goruncekadam

Goblin Kralı'nın akrabaları =D

ali-ozdemir

bence götümün kılları.siyahından hemide

ayna-efendi

bende hep merak uyandıran şu alıntıyı ekliyorum Gandalf; Aragorn, Legolas ve Gimli'ye Balrog'la dövüşünü anlatırken: "Zamanın hesabının tutulmadığı yerde, yaşayan toprağın çok altında dövüştük. Durmadan kenetlendi bana ve durmadan biçtim onu, sonunda karanlık tünellere kaçıncaya kadar. O tüneller Durin'in halkı tarafından yaratılmamışlardı Gloin oğlu Gimli. Cücelerin en derin mağaralarının çok çok altında, dünya isimsiz şeyler tarafından kemirilir. Sauron bile bilmez bunları. ondan da yaşlıdırlar....Ben orada yürüdüm ama günün ışığını karartmak için onların haberlerini verecek değilim."

soner-aktekin

1-) Açıkçası kullanıdığınız anlatım tarzı birşeylerin anlaşılmasını epey engellemiş bu soruda.Ben yinede anladığım kısmı cevaplayayım.Orada "şey" kelimesinin kullanılması dediğiniz anlamları vermez.Sadece Gandalf'ın onların adını bilmediğini gösterir ki buda gayet olası bir durumdur.O "şey"lerin Sauron'dan yaşlı olmasına gelince pekala yaşlı olabilirler.Tıpkı Tom Bombadil gibi düşünün.Eru Arda'yı yarattığında pekala onları oraya koymuş olabilir. 2-) Ne yazık ki teoriniz hala yanlış.Orada Gandalf'ın Sauron'dan kastı o anki Sauron.Yani Karanlık Efendi.Gerçek anlamda Ainur olarak düşünürseniz o zaman zaten onların Arda'yla bir alakaları yok.Ha diyebilirsiniz ki Arda onların şarkılarından oluştu ama yinede yaratıcı olan Eru'dur ve Arda yaratıldıktan sonra Ainur Arda'yla ilgi kurmuş ve bildiğimiz Ainur olmuşlardır.Yani ruhani anlamda Sauron yaşlı olabilir ama gerçek anlamda o "şey"ler daha yaşlı

soner-aktekin

3-) O şeylerde fazla bir keramet aramayın, bildiğiniz maia'dır onlar da. Sadece Valinor'a gitmeyenlerdir. Kayıp Öyküler Kitabı'nda der ki; Valar dünyadan sorumludur ama maiar için arda bir oyun gibidir. Bu yaratıklar da Ungoliath'ın güney Valinor'a yerleşmesi gibi çok uzun zaman önce yer altına yerleşmişler. Sauron'dan yaşlı olmalarına gelince, Sauron'un doğuşunu ilk yaratılışta almak yanlış olur bence, o önceleri Aule'nin maia'sıydı. Melkor tarafından ayartıldıktan sonra Sauron oldu. Tıpkı Gandalf gibi, o da ülk ten beri var ama Gandalf olması limanlara gelmesiyle başlıyor

hasan_isildak

Bu yüzüklerin efendisi geniş çerçevede Hz. Süleymanın yaşam hikayesine benziyor, biliyorsunuz onunda bir yüzüğü var ve cinleri vs kontrol ediyor, yer altında toprak kemiren canlılar ise yecüc mecüc gibi sanki..

ayna-efendi

anlatım tarzım değil o bölüm kitaptan alıntı, bir de melkorun utumno kalesi vardı vaların yıkıp geçtiği ancak derinlerine inemediği belki oradan gelmiş de olabilirler tabi, lord of the rings online oyununda isimsizler vardı nameless adlı yaratık ırkı alien benzeri, yaratıklar uydurmaydı ama moria mekan olarak çok güzeldi, teşekkür ederim cevap için

ayna-efendi

alakası yok silmarillion hobbit ve yüzüklerin efendisi bir bütündür, hepsini bir ele alırsanız, orklar türktü ya da bu tarz teoriler boşa çıkıyor

goruncekadam

Tolkien kendi ağzından bizzat esinlediğini unsurları açıklamıştır. Özellikle İskandinav mitolojisi başta olmak üzere Kelt , Cermen mitolojileri öncelikli yararlandığı kanallardır.Yarattığı diller benim çok ilgimi çekmiştir.Elf dillerini bile yöresine göre , Işık'ı görenlerin dillerine kadar sınıfladırarak dil yaratmak muazzam birşey.Sizin de dikkatinizi çekmiştir dillerin hepsi nasıl yazılıyorsa öyle okunuyor ve sondan eklemeli bir dil.Yanlış hatırlamıyorsam Fince ve Macarcadan yararlanmıştı Tolkien."Orklar türktü" belirli açılarla mantıklı gelebilir ama türkten kasıt bence 'Doğu'dan gelen' gibi birşey olmalı.Günümüz dünyasında ork en çok Moğollar benziyor.Yakma ve yıkma konularında uzmanlardı , aşikar.

ayna-efendi

aslında khand'dan gelen varyaglar moğollara daha çok benziyor mordorun doğusunda yaşayan arabasürücüleri olarak bilinen bir insan halkı, orklar ise bazı elflerin melkor tarafından yakalanıp karanlık güçlerin etkisi ile dönüştürülmesinden doğmuştur, bütün elfler de helcar iç denizinin kıyısında cuivienende yıldızların ışığı uyanmışlardır, vaların isteği ile oraya giden vala oromenin önderliğinden batıya yürüyüşe geçip valinora ulaştılar, ancak yürüyüşe katılmayıp geride kalanlara avari elfleri oldular, iki ağacın ışığını göremedikleri için karanlık elfler olarak kaldılar (galadrielin gözleri yüzük kardeşliği filminde parıl parıl parlıyordu sebebi valinorun ışığını görmüş olmasıydı), muhtemelen bunlardan bazıları melkorun eline geçip ork oldular

Görüş Bildir