Yunanistan Borç Görüşmelerine Hız Verdi

14PAYLAŞIM

Yunanistan, uluslararası kurtarma paketi çerçevesinde aldığı borçları geri ödeme koşullarını yeniden müzakere etme çabalarını sürdürüyor.

Yunanistan'ı içine düştüğü bunalımdan kurtarmak için 2010'da Troyka olarak adlandırılan Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından verilen 240 milyar euro tutarındaki kredilerin ödeme süresi bu ayın sonunda sona erecek.

Kısa süre önce işbaşına gelen yeni Yunan hükümeti ise geri ödeme koşullarınıyenilemek için Avrupa'da yoğun temaslara başladı.

Başbakan Aleksis Tsipras bugün Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşürken, Maliye Bakanı Yannis Varufakis de Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle görüşmek üzere Frankfurt'ta.

Avrupa Merkez Bankası'nın, yeni bir kurtarma paketi üzerinde anlaşma sağlanana kadar Yunanistan'ın ödeme sürelerini uzatmaya karşı olduğu bildiriliyor.

Maliye Bakanı Varufakis ise borç ödemelerinin ekonominin performansına bağlı olması konusunda Avrupa Merkez Bankası'nı ikna etmeye çalışacak.

Tsipras da, Brüksel'deki temasları ardından Paris'e geçerek Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile biraraya gelecek.

Tsipras'ın lideri olduğu sol görüşlü Syriza'nın sağcı Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) ile kurduğu koalisyon hükümeti kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor.

Yeni Yunan hükümetinin hedeflerinden biri de ülkenin dış borçlarını sildirmekti.

Ancak Yunan liderler daha şimdiden ülkenin borçlarının silinmesi yolundaki taleplerinden geri çekmiş durumda.

Yunan hükümetinin önerdiği yeni plan kapsamında elinde Yunan tahvili tutan kreditörlere eski tahvillerin büyümeye dayalı tahvillerle takas edilmesi teklif ediliyor.

Reuters ajansının haberine göre, bu fikir Avrupa çevrelerinde kabul görmüşe benzemese de, Yunan yetkililerin harekete geçmesi bir uzlaşma arayışı içinde olduklarının işareti olarak algılanıyor.

Yunanistan Başbakanı Tsipras da dün Roma'da yaptığı açıklamada, Avrupa'da bölünme yaratmak istemediğini ve alternatif önerilere açık olduğunu söylemişti.

Yunanistan'ın toplam dış borcu 315 milyar euro.

Bu tutar ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 175'ine denk geliyor.

Avrupalı liderlerse, Yunanistan'ın borçlarının silinmesine sıcak bakmıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın borcunun silinmesinin söz konusu olmadığını söylemişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir