Görüş Bildir
Haberler
YSK: Seçim Tarihi 1 Kasım

YSK: Seçim Tarihi 1 Kasım

FreiGeist
25.08.2015 - 15:51 Son Güncelleme: 25.08.2015 - 23:29

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçimin 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacağını açıkladı. Ayrıca seçimlerde aday olacakların en geç 31 Ağustos'a kadar görevlerinden ayrılmaları gerektiği bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

YSK Başkanı Sadi Güven erken seçime ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Erken seçimin 1 Kasım 2015’te yapılacağını yenileyen Güven , “26. Dönem milletvekili genel seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir” dedi.

YSK'dan CHP'ye olumlu yanıt

Ayrıca YSK Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçime kısa bir süre kalması sebebiyle partinin milletvekili adaylarının belirlenmesinde ön seçim yapılmaması yönünde talebine olumlu yanıt verdi.

Aday olacaklara uyarı: Son gün 31 Ağustos

Yüksek Seçim Kurulu ayrıca seçimlerde aday olacakların en geç 31 Ağustos 2015 saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerektiğini bildirdi

YSK'nın, seçimlerde aday olacakların görevden çekilmelerine yönelik kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararda, aday olmak isteyen hakim ve savcılar, yüksek yargı mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elamanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subay ile astsubaylar, siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek mensupları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklarının yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 31 Ağustos 2015 saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerektiği belirtildi.

Kararda ayrıca, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 31 Ağustos 2015 Pazartesi'nden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 31 Ağustos 2015 Pazartesi saat 17.00'ye kadar vermeleri gerektiği bildirildi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0