YouTuberlar 1 Milyon İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazanıyorlar Bilmek İster misiniz?

317PAYLAŞIM

Bunlar nasıl paralar? 😱

Bir dönemin en çok konuşulan ve tartışılan meselesi YouTube ve YouTuberların videolardan kazandıkları paralardı.

Hatta artık onlar vergi mükellefi ve kazandıkları paralardan devlete vergilerini bile ödüyorlar.

Tüm dünyanın benimsediği bir meslek haline gelen YouTuberlık, her yaştan insanın merak saldığı bir alan artık. Kolay olduğu düşünülerek girişilen bu "meslek" arkasında birçok zorluk barındırsa da, kazanılan para birçok meslekten daha iyi olunca albeni oluşması kaçınılmaz hale geldi.

YouTube, kazanılan paraları belli bir algoritma üzerinden hesaplıyor...

4 farklı YouTuberla konuşarak 1 milyon izlenmeye ne kadar para kazandıklarını soran Business Insider'ın haberine bakarak biraz fikir sahibi olduk.

YouTube, her 1 milyon izlenme için her video sahibine aynı miktarda para vermiyor.

Bunun da söylediğimiz algoritmayla alakası var. Videoya yerleştirilen reklam türü, izleyicinin videoyu ne kadar süre izlediği, beğeniler, yorumlar gibi birçok alanda değişiklik gösterebiliyor bu miktar.

Business Insider'ın röportajına göre en yüksek kazancı elde edenlerden biri Marina Mogilko.

View this post on Instagram

Almost 5 years ago I started my first Youtube channel at my parents’ place. I wasn’t dreaming about awards and fame, I was just passionate about talking to my camera and wanted to be helpful. This award links me with Marina from December 2014 who just recorded her first video. It's as if I am hugging her from 2019 and whispering “You’re on the right track!!” ⠀ So many amazing things have happened thanks to this channel: the growth of our companies, new friends and team members, trips and an absolutely new level of income. This channel has witnessed so many transformations: raising our first round, moving to the USA and pregnancy ♥️ Congratulations to all of you who are a part of this precious community! ⠀ 🇷🇺Почти 5 лет назад я начала свой первый канал у родителей дома. Я не мечтала о кнопке и славе, я просто говорила на камеру, хотела быть полезной. Для меня эта награда - как связь с той Мариной из декабря 2014, записывающей первое видео на телефон. Я как будто обнимаю ее и шепчу на ушко - “Ты на правильном пути”. ⠀ Столько всего произошло благодаря каналу: рост компаний, новые друзья, члены команды, поездки, абсолютно новый уровень дохода. ⠀ Столько вы увидели вместе со мной: переезд в США, поднятие инвестиций, беременность ♥️ ⠀ Это наша общая награда, символ нашего с вами сообщества!

A post shared by Marina Mogilko (@linguamarina) on

Marina Mogilko'nun, 1,5 milyon izlenme için 10 bin dolar kazandığı olmuş örneğin. Birden fazla YouTube kanalı olan ve yalnızca ikisinde ayrı ayrı bir milyondan fazla abonesi bulunan Mogilko'nun söylediğine göre, iş kanalı içerik türü nedeniyle reklamverenlere daha cazip geliyormuş; bu sebeple o kanalı daha çok para getiriyormuş. Her 1000 görüntülenme için, her kanalının getirdiği para da değişiklik gösteriyormuş. Örneğin iş kanalı olanSilicon Valley Girl her bin görüntülenme için 10,73 dolarLinguamarina 4 dolar, kendi hayatıyla ilgili olan şahsi kanalı ise bin görüntülenmeye 2,71 dolar getiriyormuş.

(Bahsi geçen YouTube kanallarına isimler üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

1,1 milyon izlenme için tam 40.000 dolar!

Kevin David hem bir YouTuber hem bir girişimci. Genelde iş hayatıyla ilgili videolar çekiyor ve şu anda YouTube'da 803 bin abonesi var. (Kanalına buradan bakabilirsiniz.) Elbette iş konularına odaklanması ve bu konuların reklamverenler için çok çekici olmasından kaynaklanıyor bu kadar para kazanması. Bu konuyu ülkemizdeki YouTuberlara da adapte ederek ortalama ne kadar kazandıklarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca David, 40.000 dolar kazandıran videosunun adının "Yeni başlayanlar için Shopify Eğitimi" olduğunu ve bu videoyu herhangi bir profesyonel ekipman olmadan çektiğini de belirtti.

ABD donanmasında asker olan Austen Alexander ise 1 milyon izlenmeli bir videosundan 6000 dolar kazandığını söylüyor.

Bu geliri yalnızca Google AdSense üzerinden kazandığını söylüyor Alexander ve aslında yalnızca 143 bin abonesi var. Kanalına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1,38 milyon aboneli Shelby Church ise bu listenin en az kazananı...

View this post on Instagram

hey @youtubespacela long time no see

A post shared by shelbychurch (@shelbychurch) on

Bu da bize YouTube algoritmasının ne kadar değişik olduğunu gösteriyor. Bir yanda 40.000 bin dolar, bir yanda da Shelby'nin 1 milyon izlenen videolarından 2 ila 5 bin dolar kazanması. Tabii ki bunun da çok iyi bir kazanç olduğunu biliyoruz ancak bu miktarları değiştiren birçok element var ortada. Shelby Church de bunu kanıtlarcasına, en çok parayı sponsorlu videolarından kazandığını söylüyor röportajında. (Kanalına buradan göz atabilirsiniz.)

Ruhi Çenet, Orkut Işıtmak, Enes Batur, Danla Biliç ve Barış Özcan gibi Türkiye'nin en çok aboneye sahip ve en çok izlenen isimlerinin de kaç para kazandığı hep merak ediliyor.

Özellikle geçen sene bu isimlerin yalnızca YouTube üzerinden uçuk paralar kazandığı söyleniyordu ama onlar, Business Insider röportajında olduğu net açıklamalar hiçbir zaman yapmadılar. Biliyoruz ki her 1 milyon veya üzeri izlenen videolar aynı paraları getirmiyor. Ancak Google Adsense üzerinden YouTube'un içerik üreticilerine kazandırdığı para çok yüksek paralar olmuyor. 

Bir de tabii tek bir videonun zaman içerisinde kazandırdığı paralar artabildiği gibi azalabiliyor da. YouTube içerik üreticilerinin de kanallarında birden fazla çok izlenmeli video olunca, görüp bilmeden hesap yapmak çok zorlaşıyor.

Ruhi Çenet'in bu videosu da bu açıdan oldukça bilgilendirici;

Bu içerikte de bahsetmiştik:

Milyonlarla Oynuyorlar! YouTuberlar Kaç Bin İzlenmede Ne Kadar Para Kazanıyor Tek Tek Açıklıyoruz! - onedio.com
Milyonlarla Oynuyorlar! YouTuberlar Kaç Bin İzlenmede Ne Kadar Para Kazanıyor Tek Tek Açıklıyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysima-ziyaalp

bir videoya mı 1 milyon izlenme gelmesi gerekiyor toplam mı

sevde-akpinar2

Barış Özcan galp galp

liar

Hepsini geçtim ama şu Enes'in bu kadar para kazanması beni resmen üzüyor.

justtaylor

Git videolar çek hani sizin deyiminizle emek harcamadan 5,5 milyar izlendi ya.Lütfen git videolar çek ve cevabını al .Başaran insanların hak etmediklerini düşünenenler nedense hayatta genellikle başarısız olanlar.Eğer 5,5 milyar izlendiğin an dön şekerim

liar

Sen niye sinirlendin ablacım.

zeynep-neslihan

aynn

ulas-tumer

özgün olmayan çalıntı içerik webteknoda aynısı yapıldı

hayatzorbee

Sen yazarlık için başvur daha iyisini yap ozaman

ulas-tumer

yapılan bir işi eleştirmek için illaha o işi ondan veyahut dünyadaki herkesden daha iyi yapma gibi bir zorunluluğumuz mu var?

feyk

turkiyeye hitap eden videolar daha az reklamin hedefinde oldugundan genelde daha az kazandiriyorlar. ingilizce global icerikli videolar iyi kazandiriyor. belirliyici faktor buyuk oranda reklam icerigi.

Görüş Bildir