YouTube'daki Cesaret Videoları Yeniden Tartışılıyor: 7 Yaşındaki Çocuk İçine Deodorant Çekerek Hayatını Kaybetti

 > 
49PAYLAŞIM

YouTube'da yayınlanan kullanıcıların birbirlerine meydan okudukları ve kendi yaptıklarını tekrarlamaya teşvik ettikleri 'cesaret videoları' çocuklar arasında gittikçe yayılıyor. Deodorantı içine çekme, tarçın, pudra yeme, bayılana kadar nefes tutma gibi eylemlerin yapıldığı videolar özellikle küçük yaştaki çocuklar için hayati tehlike arz ediyor. Brezilya'da yaşanan son olay ise 'cesaret videoları'nın ne kadar tehlikeli olabileceğini göz önüne seriyor.

Brezilya'da Adrielly Gonçalves isimli 7 yaşındaki çocuk cesaret videolarından etkilendi ve hayatını kaybetti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 7 yaşındaki Adrielly Gonçalves, bir deodorantı içine çekti ve ani kalp yetmezliğiyle Sao Paulo'da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bir yakını, Facebook paylaşımında Adrielly'nin YouTube'ta izlediği bir videodan etkilenip deodorantı içine çekerek öldüğünü duyurdu. Bir diğer akrabası ise küçük kızın hayatının kaybetmesinin ardından "Masum bir çocuktu, deodorantı ağzına dayadı. Çocukların internette nelere baktıklarını takip etmeleri için ebeveynleri uyarmalıyız"  yorumunu yaptı.

YouTube'da buna benzer bir çok video var.

Çok sayıda YouTube kullanıcısı, deodorantı nefeslerine çekerken kaydedilen görüntüleri paylaşıyor ve bu görüntüler binlerce kişiye ulaşıyor.

Bazı videolarda kullanıcılar bayılana kadar nefeslerini tutmaya teşvik ediliyor, bazılarında da burun deliklerinden soktukları prezervatifi ağızlarından çıkarmaya çalışıyorlar. Bazı videolarda da çok miktarda pudra, tarçın yemeye çalışanlar veya alkollü içecek tüketenler olabiliyor.

Brezilya'da kurulan DimiCuida adlı sivil toplum kuruluşu gençleri ve ailelerini bu konuda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Brezilya'da bu tip oyunların tehlikelerine ilişkin gençleri ve ebeveynleri bilinçlendirmek için çalışan DimiCuida adlı sivil toplum kuruluşu nefesle ilgili cesaret oyunlarından Portekizce'de bir haftada 24 bin, İngilizce'de 800 bin video üretildiğini belirtiyor. Cesaret oyunlarına katılımı artırmak için Instagram ve Snapchat ile oyun forumlarında çağrılar yapılıyor. Ama en büyük kaynak hala YouTube.

Psikolog Fabiana Vasconcelos ise "Prezervatif ve tarçın videolarını da sayarsak boğulmaya neden olabilecek videoların sayısı her geçen gün artıyor" diyor.

Geçtiğimiz yıl, 14 yaşındaki bir çocuk boynuna çarşaf dolanmış halde ölü bulunmuştu.

Polis, çocuğun bu cesaret videolarından birinden etkilenmiş olabileceğini aktarmıştı. Sao Paulo İtfaiyesi'nden Marcos Palumbo, çocukların arkadaşları doğrultusunda cesaret videolarındaki eylemleri gerçekleştirdiklerini ve sonucunun genellikle ağır yaralanma ve ölüm olduğunu belirtiyor.

Sao Paulo Tıp Fakültesi Başkanı Anthony Wong, yüksek oranda alkol içerdiği için özellikle deodorant oyununun çok tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor.

Wong, "Alkol seviyesi yüzde 70 ila yüzde 90 arasında değişiyor. Viski veya absentten çok daha yüksek. Nefes gibi içine çekildiğinde alkol yüksek oranda emiliyor bu da boğazda yanma ve ani kalp durmasına neden oluyor" diyor.

Wong, bu gibi durumlarda hemen hastaneye gidilmesi gerektiğini söylüyor. Uzmanlar ayrıca nefes borusunu tıkayabileceği kaygısıyla kişinin hemen kusturulmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

'WhatsApp 16 yaşından, Facebook da 13 yaşından küçüklere uygun değil.'

DimiCuida adlı sivil toplum kuruluşunda görevli olan Psikolog Fabiana Vasconcelos anne ve babaların, çocukların internette ne yaptığını anlayana kadar çocukların videolara eriştiğini belirtiyor ve bazı sosyal medya uygulamaların yaş uyarılarının da dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Örneğin WhatsApp 16 yaşından, Facebook da 13 yaşından küçükle uygun olmadığını belirtiyor.

'Çocuklarınız izlediği videoları beraber izleyin.'

Vasconcelos aynı zamanda çocuklara internet dışı ortamlarda gösterilerin dikkatin aynısının internet ortamlarında da gösterilmesi gerektiğini söylüyor: ''Kiminlesin' diye sorduğunuz gibi internet arkadaşlarının kim olduğunu, bugün hangi videoları izlediğini sorabilir ve o videoları beraber izleyebilirsiniz. Videoların içeriğinin herhangi bir ön yargı olmadan tartışılabildiği bir ortam yaratmanız gerekiyor ve bunun çocukların ve ergenlerin henüz geliştiremedikleri eleştirel bakış anlayışlarının bir parçası olması gerekiyor. Örneğin, 'Bu videodaki kişi kaç yaşında?' 'Senin yaşlarında bir çocuğa benziyor' 'Neden bunları yapıyor?' ve özellikle 'Bu risk almaya değer mi?' veya bu içeriği paylaşmak iyi bir fikir mi?' gibi sorular sorulabilir.''

'İçeriğinden rahatsız olunan videoları şikayet edin.'

Uzmanlar ayrıca internette içeriğinden rahatsız olunan videoların bildirilmesi gerektiğini söylüyor.

YouTube, BBC Brezilya'nın güvenlikle ilgili bir sorusuna yaptığı yazılı açıklamada 'politikaları uyarınca, ciddi zarar veren ve ölüm riski olan yasa dışı tehlikeli faaliyetlerin, içeriklerinin kısıtlandığını, her kullanıcının 7/24 şikayet hattını kullanılabileceğini' duyurdu.

YouTube kaç videonun kaldırıldığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir