Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yok Olmadan Önce Mutlaka Gidip Görmeniz Gereken 20 Doğa Harikası

 > 
299PAYLAŞIM

1. Everglades, Florida

Güney Florida'da bulunan bu tropik bölge birçok çiçeğe ve nadir bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Son derece nadir bulunan Florida Panteri de burada yaşıyor. Ancak artan nüfus, çevre kirliği, vs. derken bu bölge yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Gelecek neslin de görebilmesi için büyük çabalar sarf ediliyor.

2. Yangtze Nehri Bölgesi, Çin

Asya'nın en uzun, dünyanın 3. en uzun nehri. Havza milyonlarca insana ve çok daha fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. Ancak Çin hükümetinin yaptığı baraj projesi yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

3. Kongo Havzası, Batı Afrika

Dünya oksijeninin %40'ını karşılayan bir yağmur ormanı deryası ancak madencilik, tarım, kaçak kesim, vb. sebepler yüzünden günden güne yok oluyor. 2040 yılına kadar ormanın 2/3'ünün yok olacağı öngörülüyor.

4. Ranthambore Ulusal Parkı, Hindistan

Kuzey Hindistan'ın en büyük ulusal parklarından biri. Bilim insanlarının çabası ile ayakta ancak derhal tedbir alınmazsa içindeki kaplan türü ile birlikte 15 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

5. 

6. Pisa Kulesi, İtalya

Bilmeyenimiz yok. Pisa kulesi de yıkılma tehlikesiyle yüz yüze. Bilim insanları tüm güçleri ile kuleyi sabitlemeye çalışsalar da eğilmesinin önüne geçilemiyor.

7. Çad Gölü, Çad, Kamerun, Nijerya, Nijer

Sahra çölünün kenarında bulunan ve çevresindeki 70 milyon insana su sağlayan Çad gölü zaten 1963-1998 yılları arasında hacminin %95'ini kaybetmiş durumda. Yağış rejimindeki değişiklik, aşırı kullanım, vb. sebepler yüzünden kuruma tehlikesiyle karşı karşıya ancak alınan tedbirler umut vadediyor.

8. Nauru

Güney batı Pasifikte bulunan oval şekilli, dünyanın 2. en küçük ülkesi Nauru. Pasifikte bulunan diğer ada ülkeleri gibi, Nauru'da su seviyesinin yükseliyor olmasıyla batma tehlikesiyle yüz yüze.

9. 12 Havariler, Avustralya

Victoria, Avustralya'daki Campbell Ulusal Parkı sahilinde bulunan kireç taşı yığınları. Her ne kadar 12 havariler dense de daha şimdiden 8 tane kalmış durumdalar ve eriyorlar.

10. Madagaskar Ormanı

%90'ı endemik olan hayvan popülasyonuna sahip, Hint okyanusundaki bu Afrika adası da yok olma tehlikesiyle yüz yüze. İnsanların adaya ayak basmasından beri ormanların %90%ı yok olmuş durumda. Böyle giderse 30 yıl içinde yok olacağı tahmin ediliyor.

11. Venedik, İtalya

Okyanusların seviyesindeki yükselme kuzeydoğu İtalya'da birçok şehri halihazırda tehdit ediyor, Venedik bunların başında geliyor. 50 yıl içinde tamamen batacağı öngörülüyor.

12. Tac Mahal, Hindistan

Agra'daki bu ihtişamlı yapı yılda 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Ancak hava kirliliği, asit yağmurları, kullanılan malzemelerin bozulması gibi sebeplerle 2010 yılında ilk büyük çatlak meydana geldi.

13. Pravcicka Brana, Çek Cumhuriyeti

Avrupa'daki en büyük doğal kumtaşı kemeri. Kemer kısmındaki aşınma sonucu kalınlık 80 cm'ye kadar düşmüş durumda ve bilim insanları on yıl içerisinde yıkılabileceğini söylüyor.

14. Derweze Krateri, Türkmenistan

Türkmenistan'da Karakum çölünün ortasında bulunan krater. Rus jeologlar doğalgaz için kazı yaparken çöken bir yapı ve açığa zehirli gaz çıkarmasın diye bilinçli olarak ateşe verilmiş ancak çok uzun sürmeyeceği aşikar.

15. Magdalen Adaları, Kanada

Son derece güzel beyaz kum plajları ve falezleri mevcut. Ancak sert iklim ve rüzgarlar sebebiyle yılda 1 metresi yok oluyor.

16. Ölü Deniz, Filistin, İsrail

Dünyanın deniz seviyesinden en düşük yeri. 1930'dan bu yana yarı yarıya azalan deniz, yılda 1 metre geri çekiliyor.

17. Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Dağın kendisi değil de, simgesel önem taşıyan zirvesindeki buz eriyip yok olmak üzere. Bilim insanları buz kütlesinin %85'inin zaten eridiğini belirtiyor.

18. Tahuamanú Yağmur Ormanı, Peru

Maun ağacının en çok bulunduğu yağmur ormanı, ayrıca dev Armadillo, papağan ve jaguar gibi birçok hayvan türüne ev sahipliği de yapan bu ormanlar kaçak kesimler yüzünden yok olmak üzere. Bölgedeki altın madenlerinin suları kirletmesi ise bir başka etmen.

19. Azur Penceresi, Malta

Çok sayıda turist çeken doğal kireçtaşı oluşumu. Ama Jeologlara göre birkaç yıllık ömrü kaldı.

20. Maldivler

Denize gömülmesine sadece 1.5 metre kaldı! Maldivlilerin dünyanın ilk iklim mültecileri olacağı görüşü hakim.

21. Glacier (Buzul) Ulusal Parkı, Montana

150 buzuldan 2005 yılı itibariyle sadece 27 tane kaldı ve bilim insanlarına göre 20-30 yıl içinde hiç kalmayacak.

Ko Tapu, Tayland

1974 yılında keşfedilen ve popüler olan bu yığının gevşek zeminden dolayı yakın zamanda yıkılacağı düşünülüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aylinmars6277

Yok olmak mı!? Siz ateistler yok olmayı dilemelisiniz bence, zira karşılaşacağınız acı sonsuz olacak.

sketamne

"Yok Olmadan" derken sanırım doğa harikalarından bahsediyor, ikinci tekil şahıstan değil..

aylinmars6277

Bana hiç öyle gelmedi, hem doğa da niye yok olsunki.

jvc1903

diazepam tşkrler, gündem gerginliği vs. derken acayip iyi geldi, yukarıda yok ama fav. tahiti !

tuncay-kaplan

Dünyanın en zararlı canlısı insandır. Bu dünyaya bizden daha çok zarar veren başka bir canlı yok.

miss-simpson

gelecek nesile bi bok kalmayacak desenize gerçi biz de çoğunu göremeyeceğiz ama :S

Görüş Bildir