Görüş Bildir

etiket YKS'de Barajı Geçememişlerdi: Siyam İkizleri İçin Emine Erdoğan Devreye Girdi

Haberler
> YKS
> YKS'de Barajı Geçememişlerdi: Siyam İkizleri İçin Emine Erdoğan Devreye Girdi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) aldıkları puanla baraj altında kalan siyam ikizleri Sema ve Ayşe için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan devreye girdi. Siyam ikizlerinin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne (KSÜ) yerleştirilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu'na başvuru yapıldı.

Kahramanmaraş'ta yaşayan siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu, ÖSYM tarafından yapılan YKS'de barajı geçemeyince tercih yapamamıştı. Türkiye'de sınava giren tek siyam ikizleri olması nedeniyle dikkat çeken ikizler, sınavdan 141 ve 140 puan almıştı. 150 puan barajını aşamayan ve sınav dönemi hedeflerinin ilahiyat olduğunu söyleyen ikizler, sonuçlardan büyük üzüntü yaşamıştı.

'Üniversite okumak istemeleri bizi de heyecanlandırdı'

İHA'nın aktardığı habere göre, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, YKS sonrası siyam ikizleri Sema ve Ayşe'yi 3 kez ziyaret ettiklerini belirterek, ikizlerin üniversite okumak isteklerinin kendilerini de heyecanlandırdığını söyledi. Siyam ikizlerinin KSÜ’de 2 yıllık üniversiteye yerleştirildikleri yönünde duyumların olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Can, 'Bu yavrularımızın büyük bir heyecan içinde olduklarını ve büyük bir psikolojik olgunluk ve özgüven içinde olduklarını gördük. Büyük bir heyecanla üniversite okumak istemeleri bizi de heyecanlandırdı. Bu kapsamda bu ikizlerimizin bu niyetlerini biz Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) ilettik. Yüksek Öğretim Kurulu bu günlerde bir değerlendirmede bulunacak ve o değerlendirmeden sonra net olarak durumları anlaşılacak' dedi.

'Biz üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazırız'

'Biz üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazırız'

Yüksek Öğretim Kurulu ve ÖSYM’den net bir bilgi gelmemesine rağmen bazı basın yayın organlarında siyam ikizlerinin 2 yıllık okula yerleştirildiği yönünde bilgilerin yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, 'Eğer Yüksek Öğretim Kurulu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesine yerleştirir, ya da ön lisansa yerleştirir ve ilahiyattan ders alması talep edilirse biz üniversite olarak çocuklarımız için her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Daha önce ikizlerin farklı bölümleri kazandıklarında nasıl eğitim alacakları Meclis'in gündemine gelmişti👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3885
2323
397
163
127
122
73
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Ben %95 görme engelli bir birey olarak Ege Üniversitesine birincilikle girdim ilk 10.000 sıralamasının içindeydim. Daha sonra da memurluk sınavını kazandım. ... Devamını Gör

exorcist

bünyamin yanlış anlama merak ettigimden soruyorum nasil okuyosun bu siteyi bide yorum yazıyorsun kullandigin program falanmi var

laika34772515

ben de ms hastasıyım kazandığım üniversiteyi okumak için yapmadığım şey kalmadi bin kere cimere yazdim bana niye kimse yardımcı olmadı!

Rosa

ilahiyat yerine tıp okumak isteselerdi tıp fakültesine mi yerleştirilecekti barajı geçemeyenler?

Yeşim Denli

Saçmalama onlarda haddini biliyor tek gayeleri barajı geçmekmiş ona göre hedef koymuşlar öyle anlaşılıyor ama olmadı işte. Bu da gayet normal. Benim senin gi... Devamını Gör