Yerli ve Milli Denilmişti: 18 Yaşındaki Girişimcinin 'Geliştirdiği' Anakart Çin'den Satın Alındı İddiası

 > -

Bursa'da yaşayan 18 yaşındaki Ferit Borku geçtiğimiz gün 'yerli ve milli anakart' ürettiğini iddia etti. 436 bin TL’lik yatırım yaptığını ve 2 yıl süren çalışmalar sonucunda anakartı ortaya çıkardığını söyleyen Ferit Borku'nun başarısını ajanslar son dakika olarak geçti. 

Ancak haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve tanıtılan anakartın Çin'den satın alındığı iddia edildi.

Güneş gazetesinin haberine göre, "yerli imkanlarla elektronik anakart üretti" başlıklı haberle gündeme gelen 18 yaşındaki Ferit Borku, verdiği demeçte 'kendine kaynak oluşturup yaklaşık 2 yılda kurduğu ekibiyle anakart ürettiğini' ve 'çalışmaların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gözetiminde gerçekleştiğini' söylemişti. Ancak Borku'nun 'milli ve yerli' diyerek lanse ettiği anakartı, Çin malı olduğu iddia edildi.

Borku'nun anakart ürettiği haberleri ajanslara düştüğünde bazı sosyal medya kullanıcıları anakartın Çinli bir firmaya ait olduğunu söylemişlerdi 👇

18 Yaşındaki Girişimci Türkiye'nin İlk 'Yerli ve Milli' Anakartını Üretti, Beraberinde İlginç Bir Tartışma Geldi! - onedio.com
18 Yaşındaki Girişimci Türkiye'nin İlk 'Yerli ve Milli' Anakartını Üretti, Beraberinde İlginç Bir Tartışma Geldi! - onedio.com

Haber ajanslarının geçtiği ve TRT Haberin ekranlara taşıdığı 'yerli ve milli anakart' haberleri iddialar üzerine kaldırıldı.

Devletten hibe desteği istemiş.

Projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne girmeyi başaran Borku'nun devletten hibe desteği de istediği ortaya çıktı. Habere göre AR-GE harcamaları için 436 bin TL’lik naylon fatura kestiren Borku, anakartı gözlemci akademik heyetten onay alarak “teknolojik ürün” şeklinde tescil ettirmeyi bile başardı.

Anakartın Çinli teknoloji devi Dianjitek firmasına ait olduğu tespit edildi.

Borku'nun "yerli ve milli" olarak tanıttığı anakartın Dianjitek firmanın 3 yıl önce piyasaya sürdüğü 'ITX-K37X67 V1.4' model olduğu iddia edildi.

Çin'in alışveriş sitesi Aliexpress'te satılan 120 dolarlık anakart ile Borku'nun tanıttığı anakart arasındaki farklılıklar ise logo ve led aydınlatma.

Daha önce de sahte birincilik ve başarı belgeleriyle kamu kurumlarını aldatmaya kalktığı iddia edildi.

'Türkiye Öğrenci Platformu Genel Başkanı’ sıfatını kullanarak sıkça medyaya demeç veren Ferit Borku’nun liderlik ettiği STK'nın da gerçek olmadığı ve daha önce de sahte birincilik ve başarı belgeleriyle kamu kurumlarını aldatmaya kalktığı öne sürülüyor.

İddialar sosyal medyada da yankı buldu...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir