Yerli Otomobilde 'Babayiğit' Dönemi: İmzalar Atıldı, 5 Şirket Ortak Girişim Grubunda

 > -

Türkiye'nin yerli otomobil serüveninde bugün önemli bir adım atıldı ve yerli otomobil için 5'li konsorsiyum imzaları attı. Ortak girişim grubunda Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding yer aldı. 

Erdoğan "Beklentimiz en geç 2019'da prototipi tamamlaması, 2021'de de satışa başlamasıdır" dedi ve ekledi: "İlk otomobilin taliplisi benim"

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan satır başları şöyle: 

"Bugün ortak girişim tanıtım grubu için markası tasarımı mühendisliği üretimi pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Bundan 20 yıl önce ülkemizde yerli otomobil üretilmesindeki tereddütleri anlayabiliyorum. Hamdolsun bugün tarihi bir adım atıyoruz. Biraz sonra isimlerini tek tek açıklayacağım ortak girişim grubundan beklentimiz en geç 2019'da otomobilimizin prototipini tamamlaması 2021'de de ticari satışına başlamasıdır. Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında özel bir yeri olan projede en küçük bir gecikme istemiyoruz. Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağım."

"Bugün burada atılacak imzalar kararlılığımızın nişanesi olacak"

Erdoğan konuşmasında piyasaya sürülen ilk otomobilin bedelini ödeme şartıyla ilk taliplisi olduğunu söyledi ve devam etti: 

"Bu projede en küçük bir gecikme istemiyoruz. Doğrudan elektrikli ve hibrit modellerine yönelmek isterlerse memnun oluruz. 

Bugün burada atılacak imzalar kararlılığımızın nişanesi olacak. Üretilecek otomobilin geleceğin ihtiyaçlarına uygun olacağından şüphe duymuyoruz. Bu otomobil tüm Türkiye'nin birikimi ile ortaya çıkacak. Ortaya doğru dürüst bir ürün koyulduğunda milletimiz tercihini ondan yana koyacaktır. Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmesi bu tür girişimlerle mümkün. Dünya pazarlarında söz sahibi markaların ortaya çıkışlarında devlet desteği aldıklarını iyi biliyoruz. Biz de kendi markamız için bu şekilde hareket edeceğiz."

Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding ortak girişim grubunda...

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, toplantıdan önce şirket isimlerini açıklamış ve "Allah utandırmasın!" demişti 👇

Bu Topraklarda Doğan Efsane: Ülkemizin İlk Yerli Seri Üretim Otomobili Anadol’un Hikayesi - onedio.com
Bu Topraklarda Doğan Efsane: Ülkemizin İlk Yerli Seri Üretim Otomobili Anadol’un Hikayesi - onedio.com

Yerli oto markası konusunda daha önce birçok girişim olmuş, TÜBİTAK bünyesindeki tasarım ve geliştirme çalışmalarının üretime taşınması sonuçsuz kalmıştı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’un 73’ncü Olağan Genel Kurulu’nda; “Bir teklifim var. Bu milletin bir evladı olarak buna hasretim. Diyorum ki, TOBB yüzde 100 yerli otomobili ‘Made in Turkey’ olarak çıkarsın” diyerek çağrıda bulunmuştu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “Siz bunu istedikten sonra iş dünyası bunu rahatlıkla yapar. Biz hazırız. Siz yeter ki bizim yanımızda olun” demiş, yatırımcı tarafını ortaya çıkarma görevini üstlenmişti.

Açıklanan yerli otomobil ortaklığı sonrası sosyal medyadan da farklı görüşte yorumlar paylaşıldı 📌

Kaynak: Business HT ve ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir