Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yerli Otomobil ile İlgili Tartışmalar Devam Ederken Geleceğin Teknolojisi Aynasız Tasarımlı Araçlar Geliyor

31PAYLAŞIM

Yerli otomobil ile ilgili paylaşılan fotoğraflar sonrasında, modelin yan aynaları ile ilgili ayrıntı sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. Yan aynaların olup olmayacağı tartışıladursun biz yakın bir dönemde yavaş yavaş görmeye başladığımız aynasız otomobillere bir göz atalım.

Yerli otomobil ile ilgili 2 gün içerisinde tanıtımlar ve duyurular detaylı bir şekilde yapılacak. Hafta içerisinde paylaşılan bazı fotoğraflar sosyal medyada heyecan uyandırmıştı.

Bakan Varank'ın poz verdiği ve paylaştığı bir fotoğraf sonrasında elektrikli yerli otomobilin yan aynalarının olmadığı fark edilmişti. Bu da sosyal medyada bir hayli yer buldu.

Aşağıda yer alan o fotoğrafta otomobilin yan ayna kısmının olmadığı görülüyor.

Tabii bu durum çeşitli spekülasyonlara da neden oldu. Kimi kullanıcılar bu aynaların olduğunu ve Türkiye'de takılacağını, kimisi ise bunların olmayacağı ve yeni teknoloji olan kameralı sistemlerin olacağından bahsetti.

Yerli otomobil girişiminin resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılan fotoğrafta ise yan ayna kısmının küçük olduğu görülüyor.

Bu da bizi, elektrikli otomobillerde uygulanan yeni bir teknolojiye ulaştırıyor. Kamera sistemine bağlı olan ekranlı aynalar.

Yerli otomobilin tasarımının İtalya merkezli Pininfarina şirketine ait olduğu söyleniyor.

TOGG tasarım ile ilgili bilgiyi resmi olarak açıklamasa da kamuoyunda bu görüş hakim. Pininfarina K350 modelini incelediğimizde de yan aynalar yerine yerleştirilen kameraları görüyoruz.

Aynasız modellerin kullanımı dünyada yeni yaygınlaşmaya başladı.

BMW i8 Mirrorless modeline ilişkin bilgileri 2018 yılında paylaşmıştı.

Aynı zamanda Honda da E serisi elektrikli otomobilleri için benzer bir sistem geliştirdi.

Yan aynaların dış faktörlere karşı da(özellikle yağmur) dayanıklı bir teknoloji ile üretti.

Audi e-Tron modelinde de dışarıda kamera, içeride LCD bir ekran bulunuyor.

Bu teknolojinin amacı kameraları kullanarak, sürücüye 360 derece bir sürüş deneyimi oluşturmak. Sanal özelliğe sahip yan aynalar sayesinde sürücünün görüş alanı oldukça genişliyor. 

Bildiğimiz üzere kamera sistemleri artık yeni model pek çok araçta bulunuyor. Geri görüş kamerası buna verebileceğimiz örnekler arasında yer alıyor.

Yerli Otomobile Dair Yeni Detaylar: Elektrikle Çalışacak, Biri Sürpriz Üç Model Tanıtılacak - onedio.com
Yerli Otomobile Dair Yeni Detaylar: Elektrikle Çalışacak, Biri Sürpriz Üç Model Tanıtılacak - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal-besimler

Gördüğüm kadarı ile teknolojik bir araba oldu. Tabiki global çaplı şirketlerin ürettiği parçaları birleştirerek araç üretilebilir (Türkiye'nin Boeing uçağı için parça üretmesi gibi). Sormak istediğim soru şu. Türk mühendislerinin bu araba için ürettiği herhangi bir parça var mı? Mesela arabanın kamera(1) sisteminin araba içindeki ekran(2) ile bağlantısındaki yazılım (3) desteği ile geri vitese atıldığında arabanın arkasının ekranda görünmesi... 1-2-3, biz nesini yaptık? Burda yerli olan nedir? Bunun gibi tüm araba aksamları. Şimdi şöyle bir durum var. Alırsın birleştirirsin sunarsın eyvallah. Bir bakmışsın ki kendi yaptığın hiç bir şey yok zaten. Sadece Lego yapar gibi araba üretiyorsun. Ama siyasi olarak yerli ve milli oluyor. E hani benim mühendisim nerede?

hknbyrm

Bataryanın Türkiye'de üretildiği söylendi. Şahsi yorumum araç büyük oranda yerli olacak ortaklar boşa bu içe girmedi araba içindeki ekranlar ses sitemi zorlu grubu, otonom sürüş ve navigasyon hizmetleri turkcell tarafından üstlenilecektir bu ortaklığa girerek uzun vadeli yatırım yapmış oldular. Aracın motorunun üretiminde belki sorunlar olabilir ama 2 yıl gibi bir süre var iyi bir ar-ge faaliyeti ve çalışma ile başarılabilir. Gövde şase cam lastik gibi donanımlar kolaylıkla üretilebilir.

mavibiyik

Yerli otomobil... tasarım bile italya merkezli bir şirkete ait. Yani o bile diyorum. ...

safemod

Mitsubishi Peugeot Ford Hyundai Volvo Rolls Royce nissan Renault vs vs. Bu markalar italyan pininfarina ile belki 1948 den beri çalışıyorlar. Tasarlattiriyorlar cizdiriyorlar. Ama hiçbir fransız alman japon Koreli ingiliz isveclinin bir Türkün dediğini dememistir sanmıyorum.

emsalden-misal-olmaz.

Tasarımcıyı iyi bir araştır da sonra yaz...

berat-navruz2

Köstek.

mavibiyik

Arkadasım mevzu sence sadece tasarım mı ?

babasi-kilikli

toros ayarında olacağı kesin.

emsalden-misal-olmaz.

Ülkede muhalefet olacağım diye objektif olamayan yani aklını kullanmayı bilmeyen topluluklar var ne yazık ki. Ben bazı sorularınızı cevaplamaya çalışıyım. Prototip aşamasında fabrika kurmak çok aptalcadır. Çoğu neden fabrika yok demiş. 2 tane araç üretmek için koca fabrika kuracak halleri yok. Önce gerekli her aşamadan geçecek ki araç sonra seri üretime başlanacak. Yok italyanlar tasarladı yok şu parçası şu ülkeden geldi vs vs vs saçmalıklarına gelince. Bu hiç fark etmez ülkemiz adına katma değeri yüksek olup ihracatını yapacaksak ve bu ülkeye o döviz girecekse sorun olmadığını daha bilmeyen insanlar var. Koskoca mercedes fabrikası Aksaray ilinde üretiliyor, neredeyse parçalarının tamamı da orada bulunan sanayi de anlaşmalı tedarikçileriyle üretiliyor. Ama mercedes e binince hiç kimse Aksaray aracı demiyor :) Alman arabası diyorsunuz. Önemli olan sermayenin nereden geldiği, gelirin nereye aktığıdır. Siyasi konuşmalar yapacağım derken bu kadar vasıfsız cümleler kurmayın.

emsalden-misal-olmaz.

Benim fikrime gelecek olursak önce arabayı bir görelim. Özellikleri, güvenlik standartları, açıklanacak satış fiyatı vs. Sonra bakalım yapmışlar mı yapamamışlar mı? Üretime geçmeyi başarabilecekler mi? Daha ortada net bir şey yok, kırk farazi laf üretmişsiniz. Kısacası ülkemiz için hayırlısı olsun.

safemod

Italyan Menşei değil. Italyandan gelen bir üretim veya parça yok. Mitsubishinin Ferrari'nin volvonun Rolls Roycenin Hyundai nin Peugeot Ford nissan Renault ve birçok markaya ait modelin tasarımını yapan italyan tasarım şirketi pininfarina. Sadece tasarım çizip verir ve siz taslaga göre kendiniz yaparsınız. Devrim yapılırken de içeriden birçok olumsuz sesler kucumsemeler oldu. Çok ucuza bize vereceklerken neden pahaliya kendimiz yaparız diyenler oldu. Tarih tekrardan ibarettir. Onlar tekrar ediyorlar. Italyan sözünü duyar duymaz atliyorlar. Ama inşallah devrimin sonu gibi olmayacak.

ercan-senyigit

sende buna inandın demek..ki hayırlı olsun diyorsun.. Milli herşeyi satanlar milli üretim yaparlarmı sence.. inandun mı buna.. Kamil koç bile alman firmasına satıldı.. şeker fabrikaları, tank palet fabrikaları, seka. petkim, tüpraş, telekom.. sayayımmı daha..kıçımızdaki donu da sattılar.. sen kalkmış milli araba üretiyorlar diyorsun. peh yani

nukleerbaslikliterlik

Şu tabiri kullanmak 20 sene yasaklansın. "Yerli ve Milli" . Ben ülkenin en iyi mühendislik üniversitelerinden mezunum şundan da eminim bizim mühendislerimiz en iyisini yapabilirler yeter ki şu işi şova dönüştürmesin siyasiler. Kanal İstanbul'a ayrılacak bütçe 5 büyük üniversiteye verilsin size Audi, Bmw, Mercedes seviyesinde ve hatta üst segment marka çıkartırlar. Yeter ki şu şovu bırakılım. Bu iş parti projesi olmaktan çıktığı gün başarılı olacak.

nukleerbaslikliterlik

İmkansız değil aksine tam zamanı. Elektrikli otomobil devri açılıyor. Bmw, Mercedes, Audi,Vw benzinli arabalarda ilk akla gelen markalarken şimdi elektrikli otomobil devrine geçiliyor ve ilk akla gelen Tesla. Aynı Nokia'nın tuşlu telefonda liderken dokunmatik telefonda Apple'ın sektör lideri olması gibi markalar birden yer değiştirebilir. Yeter ki sen kaliteli ürün yap.

Görüş Bildir