Görüş Bildir
Haberler
Yeni Zelanda’nın Bayrağı Değişiyor

Yeni Zelanda’nın Bayrağı Değişiyor

ATKN
11.08.2015 - 15:19

Yeni Zelanda hükümeti gelecekte kullanılması muhtemel 40 bayrak tasarımını paylaştı. Yeni bayrak yapılacak referandum ile belirlenecek. Belirlenen potansiyel bayraklar bağımsız bir panelde elde edilen 10 bin 300 tasarım arasından seçildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Buraya tıklayarak göz atabileceğiniz tasarımların genelinde göze çarpan en önemli özellik ülkenin sembolleri olan eğrelti otu, güney takım yıldızları ve koru (Maori geleneklerine göre tasarlanmış bir çeşit yaprak) desenlerini taşıyor. Bugün ülkenin bayrağında yer alan Büyük Britanya’ya özgü Union Jack adı verilen kırmızı-beyaz-mavi bayraktan ise eser yok.

Şuanki Yeni Zelanda bayrağı

Yapılan açıklamada “Bir bayrak ülkenin gelenek ve göreneklerine dair itibar taşımalıdır. Kiwi’lere dair her şeyi söylemesi gerekir. Umutlarımız Yeni Zelanda’yı en iyi şekilde yansıtan sembol, renk ve hikayeyi yansıtan bayrağın seçilmesi” denildi.

Yeni bayrak seçimi kampanyası geçen yıl başlatıldı. Başbakan John Key “Bugün ülkemizin bağımsızlığını ve çağdaşlığını yansıtacak bir bayrak için en iyi zaman” diyerek süreci başlatmıştı. Her ne kadar ülke nüfusunun çoğunluğu bugünkü bayrağın kalmasını destekliyor olsa da.

Potansiyel Yeni Zelanda bayraklarından biri

İçeriğin Devamı Aşağıda

Panelde yapılacak elemeler sonucunda eylül ortasında 4 finalist belirlenecek ve referandumla bu finalistler arasından kazanan belirlenecek. Ardından 2016’nın mart ayında bugünkü ve yeni bayrak arasında seçim yapmak için bir referandum yapılacak.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0