Yeni Türkiye'de 'Görevden Af Talebi' Gibi Değiştirilerek Kullanılan ve Hayatımıza İşleyen Bi Değişik Tanımlar

507PAYLAŞIM

Olumlama yapınca kulağa daha hoş geliyor bunlar herhalde...

"İstifa" değil "Görevden af talebi"

Berat Albayrak'ın Instagram üzerinden duyurduğu istifası, bugün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından "görevden af talebi" olarak tanımlandı. Bu yeni kelimede ciddi bir irade vurgusu olduğu da görülüyor.

"Zam" değil "Fiyat Güncellemesi"

Maliye Eski Bakanı Mehmet Şimşek zamanında hayatımıza girmiş bir tanım. Şimşek bu tanımı ilk kez artan ÖTV'ler ile ilgili açıklamasında yapmıştı.

"Küçülme" değil "Negatif Büyüme"

Son yıllarda kullanılan bir tanım daha. Resesyon yani negatif büyümenin tanımını buraya bırakalım:

"Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay süreyle gerileme yaşanması nedeniyle reel gayri safi yurt içi hasılanın düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklaması, negatif anlamda istikrarlı bir konjonktür dalgasında doruğu izleyen reel ekonomik faaliyet düzeyinde ılımlı daralma aşamasıdır."

"Yokluk kuyruğu" değil "Varlık kuyruğu"

Sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş artışın, "fırsatçılar" sebebiyle oluştuğu açıklandıktan sonra devlet tarafından tanzim satış marketleri açılmıştı. Piyasadan daha uygun fiyata satılan ürünler için kuyruklar oluşmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu kuyruklar için "Şimdiki kuyruk bereket kuyruğu, varlık kuyruğu. Fırsatçılara ders verme kuyruğu" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

"Saray" değil "Külliye"

Ankara Beştepe'de yapılan Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi için kullanılan "saray" ifadesi, Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi olarak "külliye" olarak değiştirildi. Recep Tayyip Erdoğan daha önce bu konuyla ilgili olarak “Cumhurbaşkanlığı yerleşkesine artık Saray denmeyeceğini, yerleşkenin kütüphanesiyle, camisiyle, kongre merkeziyle halkla iç içe olduğunu ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi denileceğini” ifade etmişti.

"Yasak" değil "Düzenleme"

Özellikle sosyal medyadaki erişim kısıtlamaları ile ilgili ifadelerde "yasak" yerine "düzenleme" kelimesinin kullanıldığı dikkatlerden kaçmadı.

"Karantina demeyelim de koza diyelim"

Bu konunun şüphesiz en başarılı temsilcisi Nil Karaibrahimgil'e de bi selam göndermezsek olmazdı. Senden öğreneceğimiz daha çok ders demeyelim de bakış açısını değiştiren bilgilere ihtiyacımız var...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-akalp

Cem Yılmaz benim en çok işime yarayan tanımı daha seneler evvel bulmuştu. "Yakışıklı değil ama sempatik." Nedir yani? "Bir bok yok ama napalım, idare ediyoruz."

smaban

`gerizekali tembelin tekiyim, sinavi kazanamadim` degil, `mezuna kaldim`.

avataryangchen

Fizik hocamız dershane kazandınız diye dalga geçerdi...

brazian

Algı yönetimi ile oy aldılar karşılığında üretmeyen montaj yapan sanayi verdiler, 1 e yurt dışından alıp 5 e satan tacir verdiler, 0.5 e çiftçiden alıp 5 e satan kabzımal verdiler, zengin ile fakirin verdiği vergi oranını eşitlediler, dolayli ve direkt vergiler tabana yayıldı. Eğitim sistemini çorba, basını lâl, yargıyı âmâ, vatandaşı fakir ettiler. Iyi ne yaptılar sağlık sistemini duzelttiler. He bi de yol(!) yaptılar. Son söz olarak eski Türkiye de bir fabrika işçisi çocuk okutup ev gecindirirken 20 yıllık çalışma sonunda rahat rahat ev alabiliyordu.

blizzard

20 yıl sürmüyordu. Babam İstanbul'a 1987'de sıfırdan gelip 1994'te ev sahibi oldu. Çünkü bir dairenin fiyatı işçi maaşının taş çatlasa 40 katı civarı bir paraya denk geliyordu. Tabii o zamanlar kaba daire denilen bir tabir vardı. Bunu da hesaba katıp fazla fazla pay vererek 80 katı gibi rakama denk getirelim. Günümüze oranladığımızda sonuç yine uçurum oluyor.

viyol10sel

ohooo bu AK fetöcüler geldiğinden bu yana şeytan çalışmayı bıraktı, tayyip ve adamlari kendi seçmenini cok iyi tanıyor onları kandirmak icin gercekleri göremesinler anlamasinlar koyunlar uyumaya devam etsin diye uydurulan şeyler... sonuçta Akpye yakın tv gazeteler ne derse inanıyor malum yandaş kitle...

can-kahraman8

pipi değil çük, olmazsa aklınıza geleni yiyin

Görüş Bildir