Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Düzenleme TBMM Başkanlığı'na Sunuldu: 'Dijital Hizmet, Değerli Konut ve Konaklama Vergisi' Yolda

 > 
48PAYLAŞIM

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Muş, gelir vergisinin üst dilimini yüzde 35'ten yüzde 40'a, futbolcuların gelir vergisinin ise yüzde 20'ye çıkarmayı teklif ettiklerini söyledi. Teklif ayrıca "Dijital Hizmet Vergisi, Değerli Konut Vergisi ve Konaklama Vergisi" adı altında 3 yeni vergi içeriyor. Muş konaklamaya gelmesi öngörülen yeni vergi kalemine ilişkin "Bu, hasılat üzerinden yüzde 2 olacak, konaklayan kişilerden alınacak" ifadelerini kullandı. 

Detaylara bakalım... 

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Muş, "Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi" alınmasını hedeflediklerini söyledi. 🎥

Muş, "Özel sektörde şirketlerin kiraladıkları otomobillerde üst limit 5 bin 500 TL olarak teklif edilmektedir. Üstünde araç kiralanabilir ama bu giderleştirilemeyecek. Kambiyo muameleleri vergi oranını binde 1'den binde 2'ye çıkmasını öneriyoruz. Döviz hesaplarında elde edilecek olan faiz gelirlerine uygulanan stopaj oranı yüzde 15, bunun bir katına kadar artırılmasıyla alakalı Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor" açıklamasında bulundu.

"Değerli Konut Vergisi" isminde yeni bir vergi ihdas edeceğiz"

Muş şöyle devam etti:

"Değerli Konut Vergisi isminde yeni bir vergi ihdas edeceğiz. Kanun teklifimiz yasalaşırsa, konutunun değeri 5 milyon ile 7,5 milyon lira arasında olanlar yıllık binde 3 oranında, 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6 oranında, 10 milyon lira üzerinde olanlar yıllık yüzde 1 oranında 'Değerli Konut Vergisi' verecekler."

Futbolcuların gelir vergisi yüzde 20'ye çıkarılacak.

"Spor hakemlerinin kazançlarındaki vergi istisnasını kaldırıyoruz" diyen AKP Grup Başkanvekili "Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara yapılan tevkifat oranı yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak" ifadelerini kullandı.

Muş "Teklifimizle 'Konaklama Vergisi' de ihdas etmiş olacağız" dedi.

Açıklamaya göre, bu vergi hasılat üzerinden yüzde 2 olacak ve konaklayan kişilerden alınacak.

Muş, "Konaklama Vergisi'nin oranı hasılat üzerinden yüzde 2 olacak, konaklayan kişilerden alınacak. 2020 için yüzde 1 oranında, 2021 ve sonrası için yüzde 2 oranında uygulanacak. 2020'nin nisan ayı başında bu vergi müessesi yürürlüğe girecek. Belli başlı yerler, kamu misafirhaneleri, öğrenciler ile diplomatların kaldığı yerler istisna olacak." açıklamasında bulundu.

Ayrıca teklifte 'Dijital Hizmet Vergisi' ismi altında yeni bir vergi öneriliyor.

Bu oran, web sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinden elde edilen hasılat üzerinden yüzde 7,5 oranında belirlenecek.

'Dijital Hizmet Vergisi'nin detaylarını aşağıdaki haberimizde okuyabilirsiniz. 👇

Meclis'e Geliyor: Teknoloji Devlerine Yüzde 7,5 Oranında 'Dijital Hizmet Vergisi' - onedio.com
Meclis'e Geliyor: Teknoloji Devlerine Yüzde 7,5 Oranında 'Dijital Hizmet Vergisi' - onedio.com

Yeni vergi düzenlemesi sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir