Yemek Yemeyi Bir Tutku Haline Getiren Herkesin Derhal Gitmek İsteyeceği 20 Şehir

-
Abone ol

Elbette çoğumuz sadece yeme içme için seyahat edecek kadar zengin değiliz. Ama en azından gittiğiniz zaman yemek ortamlarına, restoranlarına ve sokak pazarlarına bir bakış atmanız gereken 20 şehri sizler için BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/danielacadena/o...

1. San Sebastian, İspanya

San Sebastian, İspanya
San Sebastian, İspanya

Şehirde bulunan 3 tane 3 Michelin yıldızlı restoranın çok daha ötesine giden bir yemek kültürü bulunuyor. Bir kentte yemek olayı daha çok bir seremoni tadında ilerliyor.  

Güne La Brecha pazarında başlayıp Bask tarzı bir tapas restoranında devam ettirebilirsiniz.

2. Lyon, Fransa

Lyon, Fransa
Lyon, Fransa

Lyon'da 14 tane Michelin yıldızlı restoran, lezzetli Lyon'a özgü yemekler ve efsane şef Paul Bocuse gibi güzellikle var. 

Taze meyve ve sebzenin, makarnların, tatlıların, istiridyeden peynire, etten ekmeğe herşeyin günlük olduğu Halles de Lyon pazarı da cabası.

3. Melbourne, Avustralya

Melbourne, Avustralya
Melbourne, Avustralya

Avustralya'nın Asya kıtasına yakınlığı sebebiyle, hem Avustralya füzyon mutfağı hem de Çin, Malezya, Vietnam, Kore ve Japon restoranları şehrin gastronomi sahnesini süslüyor.

4. Portland, ABD

Portland, ABD
Portland, ABD

Portland'da Michelin yıldızlı restoranlar yerine, bu küçük minibüslerden doğal, organiz ve yaratıcı yemekler yiyebilirsiniz.

5. Singapur

Singapur
Singapur

Bu kentteki restoranlarda aynı anda Malezya, Çin, Endonezya yemekleri bulabilmenin keyfini çıkartabilirsiniz. Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz füzyon mutfak Singapur'da mevcut.

6. Tokyo, Japonya

Tokyo, Japonya
Tokyo, Japonya

Yemek severler için Tsukiji balık pazarı bile Tokyo'yu ziyaret etmek için geçerli bir sebeptir. Ama Tokyo'nun dünyanın en çok Michelin yıldıza sahip olan şehri olduğunu söylemeyi de unutmayalım!

7. Los Angeles, ABD

Los Angeles, ABD
Los Angeles, ABD

Uluslararası mutfak konusunda çeşitlilik diyince Los Angeles ilk sırada yer alan şehirdir. Ramen noodle'dan taco'lara kadar her türlü yemeğin en iyisini Los Angeles'ta bulmak mümkündür.

8. Barselona, İspanya

Barselona, İspanya
Barselona, İspanya

Kendine has ve yenilikçi Katalan mutfağıyla ünlenen Barselona, yemeğin bir bilim dalı gibi ele alındığı şehirlerden. Ferran Adrià gibi şeflerin hem sanat hem de bir bilim icra ettiği Barselona daha çok geleneksel yemekleriyle ünlü. Ayrıca Mercat de Santa Caterina ve Boqueria gibi pazarları da şehrin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

9. Paris, Fransa

Paris, Fransa
Paris, Fransa

Şehrin arka sokaklarında bir brasserie'ye gidip herhangi bir set menü ile çeşitli ekmekler, peynirler, krakerler ve makaronları tadabilir, Fransa'nın en geleneksel yerel yemeklerini tadabilirsiniz. Ana caddelerde bulunan restoranlar genellikle turistlere yönelik ve pahalı o yüzden buraları tercih etmeyin.

10. Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka
Kopenhag, Danimarka

Başkent Kopenhag muhtemelen tek bir restoran sayesinde bir yeme içme başkenti oldu. Fakat bu ünün tamamını Dünyanın en iyisi olarak değerlendirilen Noma Restoran'a bağlamak haksızlık olur çünkü Nordik yemek ve kültürünün bu şehirde var oluşu çok daha eskiye dayanıyor.

11. Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan
Beyrut, Lübnan

Şehrin yakınlarında bulunan tarlalar ve çiftlikler sayesinde taze malzeme bulmak asla zor olmuyor. Ayrıca Beyrut'ta yaşayan Ermenilerin de yemek kültürüne çok lezzetli bir katkısı var.

12. Yeni Delhi, Hindistan

Yeni Delhi, Hindistan
Yeni Delhi, Hindistan

Hindistan'ın hem politik hem de yemek başkenti diyebiliriz Yeni Delhi için çünkü Puncab baharatları, farklı acılık seviyesindeki sulu yemekleri ve aromatik tatlılarıyla bu şehir bir lezzet şehri.

13. Bangkok, Tayland

Bangkok, Tayland
Bangkok, Tayland

Tatlar ve aromalar Bangkok'taki yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve en ürkek turist bile sokak yemeklerini bir kez dener. Acı, tatlı, tuzlu, ekşinin her tonunu bu sokak yemeklerinde bulabilirsiniz.

14. Tel Aviv, İsrail

Tel Aviv, İsrail
Tel Aviv, İsrail

Doğunun batıyla birleştiği bu şehirde Orta Doğu mutfağı, deniz ürünleri ve zengin bir kahvaltıyla karşılaşırsınız. Shuk HaCarmel pazarına uğramadan geçmeyin.

15. São Paulo, Brezilya

São Paulo, Brezilya
São Paulo, Brezilya

Dünyanın en büyük Latin metropolü São Paulo 1800'lerin sonlarında başlayan göçler sebebiyle İtalyan, Japon, Lübnanlı mutfakların etkisinde kaldı. İşte günümüzdeki lezzet dolu füzyon haline bu şekilde geldi.

16. New Orleans, ABD

New Orleans, ABD
New Orleans, ABD

Çok tanınmış pahalı restoranlara ev sahipliği yapmanın yanında lezzetli ve kaliteli yemekleri ortalama fiyatlara da tadabileceğiniz bir şehirdir.

17. Taipei, Tayvan

Taipei, Tayvan
Taipei, Tayvan

Akşam pazarları, çeşitli atıştırmalıkların satıldığı sokak aralarında meyve şekerlemelerinden pilavlı sosise kadar her türlü yiyeceği bulabilirsiniz. Gördüklerinizin bazıları sizi şaşırtsa da genel olarak sokak lezzetleri aklınızı başınızdan alır.

18. Floransa, İtalya

Floransa, İtalya
Floransa, İtalya

Küçük bir şehir olduğu için etrafı gezmek oldukça kolay; şehrin arka sokaklarında küçük bir restoran bulun ve İtalyan mutfağının en iyi örneklerini büyük paralar ödemeden tecrübe edin.

19. Penang veya Kuala Lumpur, Malezya

Penang veya Kuala Lumpur, Malezya
Penang veya Kuala Lumpur, Malezya

Singapur'dan bahsettikten sonra, Malezya'nın da bu kadar yakınındayken oraya gitmemek olmaz. Uzak doğunun en çok tercih edilen körilerini yerel kabile üyelerinin tarifleriyle yapan harika bir şehir.

20. New York, ABD

New York, ABD
New York, ABD

New York yemek konusunda aradığınız uç noktaları bulabileceğiniz bir yer. 10.000'den fazla restoranıyla aklınıza gelebilecek her türlü mutfağın başarılı örneklerini burada bulabilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Görüş Bildir