Görüş Bildir
Haberler
Yazdığı Roman Nedeniyle Ölüm Tehditleri Alıyordu: Lale Gül Ailesi Tarafından Reddedildi

Yazdığı Roman Nedeniyle Ölüm Tehditleri Alıyordu: Lale Gül Ailesi Tarafından Reddedildi

Hollanda'da doğup büyüdüğü baskıcı ortamı anlattığı 'Yaşayacağım' (Ik Ga Leven) adlı romanı nedeniyle ölüm tehditleri alan 23 yaşındaki Türkiye kökenli yazar Lale Gül, ailesi tarafından reddedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, göçmen mahallesi Bos en Lommer'da ailesi birlikte yaşadığı evden uzaklaştırılan kadın yazara, acil durum önlemleri kapsamında kısa sürede bir ev verileceğini bildirdi.

Gül, kendisini eleştirenler tarafından 'ailesinin hayatını mahvetmekle' suçlanıyordu.

İslam düşmanlığıyla da suçlanıyordu

İslam düşmanlığıyla da suçlanıyordu

Özellikle Müslüman seçmenlerce desteklenen siyasi partilerden gelen 'İslam düşmanlığı' suçlamaları nedeniyle anne ve babası ile de ilişkileri kopma noktasına gelen Lale Gül, öfke ve sözlü tacize rağmen ailesinin evinde kalmaya devam ediyordu.

Ancak Hollanda'daki milletvekili genel seçimleri öncesi, 16 Mart akşamı Başbakan Mark Rutte ile televizyon oturumunda tartışan aşırı sağcı lider Geert Wilders'in Lale Gül'ün durumuna dikkati çekmesi, ailesinin tepkisini daha da arttırdı.

Tehditler nedeniyle saklanmak zorunda kalıyor iddiası

Tehditler nedeniyle saklanmak zorunda kalıyor iddiası

Tartışma sırasında Lale Gül'den, 'cesur bir Türk kadını' diye söz eden Wilders, onun yazdığı kitap nedeniyle tehdit edildiğini ve 'avlanmak' istendiğini, bu nedenle de saklanmak zorunda kaldığını söyledi.

'Türk İslamının Hollanda ile bütünleşemediğini' savunan Wilders, 'İslam dinini terk edenlerin, canı pahasına saklanmak zorunda olduğunu' söyledi. Wilders, bunun başarısız uyum politikalarının sonucu olduğunu savunarak, Rutte'nin, Hollanda'yı büyük bir gecekonduya dönüştürmek istediğini öne sürdü.

Aşırı sağcı liderin bu beklenmedik desteği, Lale Gül ile ailesi arasındaki iplerin kopmasına neden oldu.

Aşırı sağcı liderin bu beklenmedik desteği, Lale Gül ile ailesi arasındaki iplerin kopmasına neden oldu.

Kitabının yayımlanmasından sonra 10 yaşındaki kız kardeşi ile paylaştığı odasından pek çıkmayan ve yemeğini ayrı yiyen kadın yazar ile anne ve baba arasındaki tartışma, Wilders'in sözleri nedeniye daha da büyüdü.

Lale Gül, BBC Türkçe'ye 'Bu son damla oldu. Wilders'in sözlerini kabullenemediler' dedi. Özellikle koyu dindar annesi tarafından sık sık eleştirilen Gül, ailesi tarafından reddedildi. Daha önce, 'Evden ayrılırsam ailemi kaybederim, o yüzden her şeye rağmen onlarla kalacağım' diyen Gül, evden uzaklaştırıldı.

Geçici olarak bir otele yerleşen Lale Gül'e, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, kısa sürede kalacak bir ev bulma sözü verdi.

Geçici olarak bir otele yerleşen Lale Gül'e, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, kısa sürede kalacak bir ev bulma sözü verdi.

Hollanda'da, sosyal konutlar belediyelerin sorumluluğunda olduğu için, aile içi şiddet, boşanma ya da benzeri konularda 'acil durum yetkisi' kapsamında mağdurlara ivedilikle kalacak yer temin edilebiliyor.

Lale Gül, 'Şu an otelde kalıyorum ama galiba yakında ev verilecek' diye konuştu.

Gül, yazdığı kitaba ve görüşlerine katılmasa da, evdeki tek desteğin 22 yaşındaki erkek kardeşinden geldiğini ve ölüm tehditleri nedeniyle erkek kardeşi olmadan sokağa çıkamadığını söylüyordu.

Amsterdam Üniversitesi'nde Hollandaca eğitimi alan Gül'ün romanı, haftalardır Hollanda'da en çok satan kitaplar listesinin başında yer alıyor.

'Ben İslam'ı değil içinde yetiştiğim kültürü eleştirdim' diyen Gül'e yönelik tehditler üzerine, Hollanda'da siyasi parti liderleri, yazarlar, gazeteciler ve aydınların da bulunduğu çok sayıda tanınmış kişi, bir destek manifestosu yayınladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
22
11
8
7
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Putler

Hem baskı kur, hayatını zindana çevir, derdini anlatınca da aileden reddet. Bizim insanımızın huyu çok kötü. Herkes kendi kendine tanrı olmuş sanki.

Perrin Aybara

Bu sadece bizim milletimizle ilgili bir şey değil, Batıdaki çoğu müslüman aile böyle. İhvancıların ve Fetö okullarının etkisiyle çok radikalleşmişler. Çin ma... Devamını Gör

engin demirdağ

Şu gurbetçileri anlamıyorum bir türlü. Sen yabancı bir ülkeye gidiyorsan oranın kültürüne, düzenine ve değerlerine saygı gösterecek ve uyacaksın gidip kendi ... Devamını Gör

Mr Logical

Bunların bir kısmı kendi akıllarınca bunu bir nevi misyonerlik olarak görüyor. Yani "onlar niye orada kafalarına göre rahat rahat yaşasın ki" yaklaşımları va... Devamını Gör

haralagurele

hollanda sen böyle gericilere kapını sonuna kadar aç, besle okumuşları kapından alma.