Görüş Bildir
Haberler
Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 3 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 3 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı, Demirtaş'ın 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanırken avukatları da hazır bulundu.

Demirtaş savunmasında, 2 defa Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade ederek, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir' diye konuştu.

"Eleştiri sınırlarını aştı"

"Eleştiri sınırlarını aştı"

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Demirtaş'ın 24 Aralık 2015'te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu anlattı. Mütalaada, sanığın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığı belirtilerek, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Sanığın açıklaması ve ifadelerinin kabul edilebilir eleştiri ve ifade özgürlüğünü aştığı değerlendirilmesinde bulunulan mütalaada, sanığın katılanlara yönelik hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi. 

Mütalaada, Demirtaş'ın tek bir eylemle “hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçları işlediğine yer verilerek, sanığın en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiğini kaydedildi.

Mütalaada, sanık Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mütalaanın okunmasının ardından Demirtaş'ın avukatları beyanda bulundu.

Selahattin Demirtaş'ın da son sözlerinin sorulmasının ardından mahkeme heyeti, davayı karara bağlamak üzere duruşmaya ara verdi.

3 yıl 6 ay hapis kararı

3 yıl 6 ay hapis kararı

Anadolu Ajansı, Demirtaş'ın 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
183
82
76
29
23
18
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pickle Rick

Ne cumhurbaşkanıymış arkadaş.

Arnavut Memo

avrupa insan hakları mahkemesi, mahkemelerinizin aldığı kararlar yok hükmündedir dedi ve hala milyonların iradesi rehin tutuluyor. Aurelius Augustinus da ded... Devamını Gör

Nisan Aysu

teröristtir değildir tartışılır. ama bunca zaman yargılayıp, hapsedip anca bundan hüküm giyiyorsa (faşist sistemlerinin standart cezası oldu bu), bu sonucun... Devamını Gör