Selahattin Demirtaş'a Cumhurbaşkanı'na Hakaretten 3 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

 > 
812PAYLAŞIM

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı, Demirtaş'ın 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanırken avukatları da hazır bulundu.

Demirtaş savunmasında, 2 defa Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade ederek, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir" diye konuştu.

"Eleştiri sınırlarını aştı"

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Demirtaş'ın 24 Aralık 2015'te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu anlattı. Mütalaada, sanığın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığı belirtilerek, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Sanığın açıklaması ve ifadelerinin kabul edilebilir eleştiri ve ifade özgürlüğünü aştığı değerlendirilmesinde bulunulan mütalaada, sanığın katılanlara yönelik hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi. 

Mütalaada, Demirtaş'ın tek bir eylemle “hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçları işlediğine yer verilerek, sanığın en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiğini kaydedildi.

Mütalaada, sanık Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mütalaanın okunmasının ardından Demirtaş'ın avukatları beyanda bulundu.

Selahattin Demirtaş'ın da son sözlerinin sorulmasının ardından mahkeme heyeti, davayı karara bağlamak üzere duruşmaya ara verdi.

3 yıl 6 ay hapis kararı

Anadolu Ajansı, Demirtaş'ın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Şehir Hayatını Bırakıp Dağ Evine Yerleşti, Geçimini Balıkçılıkla Sağlıyor: 'Haftada 2 Bin TL Kazanıyorum' - onedio.com
Şehir Hayatını Bırakıp Dağ Evine Yerleşti, Geçimini Balıkçılıkla Sağlıyor: 'Haftada 2 Bin TL Kazanıyorum' - onedio.com
Sırp Model: Djokovic'i Baştan Çıkarmam İçin 60 Bin Euro Teklif Edildi - onedio.com
Sırp Model: Djokovic'i Baştan Çıkarmam İçin 60 Bin Euro Teklif Edildi - onedio.com
Fazıl Say'dan AKP'yi Eleştirenlere 'Hain' Diyenlere Yanıt: 'Aydınlık Gelecekten Vazgeçmeyeceğiz' - onedio.com
Fazıl Say'dan AKP'yi Eleştirenlere 'Hain' Diyenlere Yanıt: 'Aydınlık Gelecekten Vazgeçmeyeceğiz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir