Yaşasaydı Bugün 79 Yaşında Olacaktı! Doğum Gününde John Lennon'la İlgili Az Bilinen Şeyleri Anlattık

215PAYLAŞIM

John Lennon, efsane grup Beatles'ın üyelerinden biriydi. Fakat John, Beatles'ın da ötesinde bir yere sahip oldu. Ailesi, yıllar sonra itiraf ettiği şiddet eğilimi ve aktivizme dönüşen özel hayatı... Hepsi bu içerikte!

Gelmiş geçmiş en ünlü müzisyenlerden biri olan John Lennon ilk şarkı söylemeye kilise korosunda başladı. İngiltere’deki St. Peter Kilisesi’nde ilahiler söylüyordu.

Yine çocukken 3. Allerton Erkek İzci Birliği'nin üyesiydi.

İlk gitarını ona kendisini büyüten teyzesi aldı. John, babasını 20 yaşına dek sadece 2 kere gördü. Annesini de lisedeyken tanıdı ve daha 17 yaşındayken annesi Julia trafik kazasında hayatını kaybetti.

Lennon, annesinin anısına ilk eşi Cynthia Powell’dan doğacak oğluna Julian ismini verdi. Ve annesi için 'Julia' şarkısını yazdı.

1963’te John Charles Julian doğdu. Henüz 4 yaşındayken bir arkadaşının resmini yapıp babasına gösterince, Lennon çizdiği kızın kim olduğunu sordu. Julian “Lucy In The Sky With Diamonds” dedi ve meşhur şarkıya ilham verdi.

Lennon 1962’de Cynthia ile evlendi.

Julian, Hey Jude’daki Jude’un ta kendisiydi ve 11 yaşındayken babasının Walls and Bridges albümündeki “Ya Ya” isimli şarkıda davul çaldı.

John Lennon kendi sesinden nefret ediyordu. Çoğu zaman grubun yapımcısı George Martin’e, “Sesimi bir şeylerle yumuşatamaz mısın” diye sorardı.

Kendisi araba kullanmayı en son öğrenen Beatles üyesiydi. Lennon ehliyetini 24 yaşında aldı. Onu tanıyan herkes korkunç bir sürücü olduğunu söylüyordu.

1969’da karısı ve çocuklarıyla çıktığı İskoçya seyahatinde kaza yaptıktan sonra araba kullanmayı tamamen bıraktı.

Vejeteryan olmayan tek Beatles üyesiydi. George Harrison, 1965 yılında vejeteryan olan ilk kişiydi. Paul McCartney de ondan birkaç yıl sonra bu gruba dahil oldu. Ringo, Paul ve George gibi ruhsal nedenlerden ötürü değil, sağlık sorunları yüzünden vejeteryan oldu.

Lennon ise her zaman bir şekilde et yiyordu.

Monopoly oynamayı çok seviyordu. Uçakta, otel odasında her yerde... Hatta kendine özel bir Monopoly seti bile varmış. Broadwalk ve Park Place’i aldığı sürece oyunu kaybetmeyi umursamazmış.

Söylentilere göre -umuyoruz öyle değildir- tabutta uyuyormuş. Beatles grubunun eski müdürü Allan Williams’a göre, onun cafesindeki eski bir tabutta uyuyormuş.

All You Need Is Love yazdığı en iyi şarkı sözüymüş. Bir gün bir arkadaşı bugüne kadar yazdığın en iyi şarkı sözü hangisi demiş. John Lennon, “Çok kolay, All You Need Is Love” diye cevaplamış.

Lennon, Beatles’ın hiçbir kaydından memnun olmadı. Grup dağıldıktan 1 yıl sonra George Martin’le yemek yerken grubun tüm şarkılarını yeniden kaydetmek istediğini söyledi.

Bu duruma çok şaşıran Martin, "Strawberry Fields’ı bile mi" diye sordu ve Lennon’dan, "Özellikle Strawberry Fields" yanıtını aldı.

The Beatles Hakkında Herkes Tarafından Bilinmeyen 40 Detay - onedio.com
The Beatles Hakkında Herkes Tarafından Bilinmeyen 40 Detay - onedio.com

Ne kadar barış ve sevgiyi desteklese de bir röportjında şiddet eğilimini itiraf etti. Özellikle ilk karısı Cynthia'ya karşı fiziksel şiddette bulunmuş.

1980 Playboy dergisindeki röportajında şunları söyledi: “Ben kadınıma karşı acımasızca davrandım ve fiziksel olarak - herhangi bir kadın. Bir vurucuydum. Kendimi ifade edemedim ve çarptım.” Erkekler ve ben kadınları vuruyoruz. Bu yüzden daima barış konusunda endişeliyim, görüyorsunuz. Sevgiye ve barışa giden en vahşi insanlar.”

Kimilerince “Beatles’ı yıkan kadın” ilan edilen Yoko Ono’yla evlendi ve kadın-erkek eşitliğini vurgulamak için onun soyadını da aldı. Yoko ona sadece bir soyadı vermedi. Müzikal açıdan da John'u çok etkiledi.

Yoko ile Lennon sıkı bir aktiviste dönüşürken, avangard albümler de peş peşe geliyordu.

1970’te dağılmadan önce The Beatles ile toplam 12 albüm kaydeden Lennon, solo müzik kariyerinde de altısı Yoko Ono’yla olmak üzere 11 albüm yaptı.

Çift, balayında Vietnam Savaşı’nı protesto için “Bed-Ins For Peace” eylemi düzenledi. Evliliklerinin çekeceği ilginin farkında olan ikili, bir hafta boyunca her gün Amsterdam Hilton’da onlarca gazetecinin önünde yatakta basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bu basın toplantısı tarihe geçti. Arkalarında “hair peace” (saç barışı) ve “bed peace” (yatak barışı) yazıyordu.

Dünyanın en önemli müzik dergilerinden Rolling Stone’un 9 Kasım 1967’deki ilk sayısını John Lennon ve Yoko Ono'nun resmi süsledi. Bu fotoğraf son 40 yılın en iyi dergi kapağı seçildi.

1971’de Lennon New York’a taşındı ve burada “Imagine”ı dillere doladı. Bu albümden sonra kendisine “hayalperest” lakabı takıldı.

Lennon, Kraliçe Elizabeth’in Beatles üyelerine verdiği imparatorluk nişanını Britanya’nın Vietnam Savaşı’ndaki ve Nijerya İç Savaşı’ndaki rolünden ötürü geri göndermişti. Ünlü sanatçı böylece iyice göze batmaya başladı.

Son fotoğrafını çeken fotoğrafçı Paul Goresh oldu. Paul Goresh 8 Aralık 1980’de Lennon’un fotoğrafını çektikten birkaç saat sonra albüm kapağını imzaladığı kişi tarafından suikasta kurban gitti.

Katili Mark David Chapman polisler geldiğinde John'un cesedinin başında kitap okuyordu. Elinde Sallinger'ın ünlü eseri 'Çavdar Tarlasında Çocuklar' vardı.

Neden vurdun diye soranlara “Bu kitabı herkesin okuması lazım. Kitabın reklamı olsun diye vurdum” dedi.

Lennon çok üretken bir insandı. Müzik dışında yazdı, çizdi, oynadı. 1964’te In His Own Write (Kendi Yazdıkları) ve 1965’te A Spaniard in the Works adlı kitaplarını yayımladı.

İki yıl sonra ise Richard Lester’in yönettiği savaş karşıtı komedi filmi How I Won The War? (Savaşı Nasıl Kazandım?) ile beyaz perdedeydi. Bu filmin ardından The Beatles üyeleri ile A Hard Day’s Night (Gençlerin Sevgilisi), Help, Magical Mystery Tour ve animasyon Yellow Submarine filmlerini yaptı.

Forbes’un 2012’de “en çok kazanan hayatta olmayan ünlüler” listesinde 12 milyon dolarla beşinci sırada yer alan Lennon hakkında pek çok film de yapıldı.

1991’de The Hours And Times, 1994’te Backbeat, 2000’de Two of Us, 2007’de Across the Universe (Seni İstiyorum), Nowhere Boy (Sınır Tanımayan) ve 2010’da Lennon Naked (Lennon Çıplak) isimli filmler efsanenin farklı dönemlerine odaklanıyordu.

2015 yılında 75. doğum günü New York Central Park'ta binlerce insanın meydana getirdiği barış sembolü ile kutlandı...

John Lennon'ın Doğum Günü Kocaman Bir Barış Sembolüyle Kutlandı - onedio.com
John Lennon'ın Doğum Günü Kocaman Bir Barış Sembolüyle Kutlandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Sevgiyle anıyoruz Efsane.

pekala

şu kitap olayı neymiş vay anam neler dönmüş dedim

cent

Kıraliçeye meydan okuyan her kes ölür nedense. Şerefsiz ihtiyar

melih-ugur-oktar

let it be

niniszaa

cirkin kadinlar, yoko onoya bakin ve umudunuzu asla kaybetmeyin.sevimsiz japon kari.

Görüş Bildir