Yaşar Kemal'in Kitaplarına İlgi Dört Kat Arttı

 > -

Geçen hafta sonsuzluğa uğurladığımız Türkiye edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal’in kitaplarına gösterilen ilgi son bir haftada dört kat arttı.

Radikal'den Cem Erciyes'in haberine ve D&R'ın 146 mağazası ile internet satışlarından belirnen verilere göre, son bir haftada Yaşar Kemal kitaplarına gösterilen ilgi dört kat arttı.Yaşar Kemal’i 28 Şubat Cumartesi günü kaybetmiştik. Türkiye’yi yasa boğan bu kaybın üzerine başta İnce Memed olmak üzere kitaplarından, unutulmaz roman kahramanlarından bol bol bahsedildi, onu kitaplarıyla anmaya, okuyarak yaşatmaya çağıran yazılar yazıldı. Türkiyeli okurlar da bu çağrılara kulak vermiş olmalı… Yaşar Kemal’in yazdıklarını tekrar hatırlamak isteyenler olduğu kadar, onun ünlü romanlarını tanımaya karar veren genç okurun da ilgisinde bir artış olduğu tahmin ediliyor.

Yaşar Kemal’in ölümünden sonra, kitap satışlarının yüzde 417 arttığı bildirildi. En çok okunan kitabı, İnce Memed’in ilk cildi. Ardından ‘destansı roman’ türündeki kitabı Ağrı Dağı Efsanesi geliyor. Üç numarada İnce Memed 2, dört numarada Ağrı Dağı Efsanesi gibi ‘ince' bir başka kitabı, 79 sayfalık 'Kuşlar da Gitti' var. Yaşar Kemal bu kitabında ‘azatlık’ kuş satan, satamadıkları kuşları yiyen çocuklar aracılığıyla İstanbul ’daki değişimi ve çürümeyi anlatıyordu. Yazarın çok satanlar listesinin beşinci sırasında ise dört ciltlik İnce Memed’in üçüncü cildi yer alıyor.

Yaşar Kemal, uzun yazarlık yaşamı boyunca bir çocuk romanı, 12 deneme-derleme, 9 röportaj, 4 destansı roman, bir şiir, 21 roman iki de öykü kitabı olmak üzere 46 kitap yazdı. Kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından basılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir