Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay Onadı: Eski Türkiye Güzelinin 25 Milyonluk Mirası İtfaiyecilere Pay Edilecek

Yargıtay Onadı: Eski Türkiye Güzelinin 25 Milyonluk Mirası İtfaiyecilere Pay Edilecek

1936 Türkiye güzeli olan Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun, kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi'ne bıraktığı 25 milyonluk miras Yargıtay tarafından onandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sabah'tan Fatih Ulaş'ın haberine göre, 1936 Türkiye güzeli olan Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun, kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi'ne bıraktığı miras kararını Yargıtay onadı.

4'ü dava sürerken vefat etti

4'ü dava sürerken vefat etti

Onama kararının ardından sıra mahkemenin mirası dağıtmasına geldi. İtfaiyecilere mahkeme, bir ay sonraya gün verdi. Miras 297 itfaiyeciye pay edilecek. 

Miras kalan itfaiyecilerden Abdülkadir Taş 'Davanın başında kızım 3 aylıktı. Şimdi 18 yaşında' dedi. İtfaiyecilerden 4'ü yargılama sürecinde vefat etti.

Davaya konu miras

İstanbul Fatih'te 17 Aralık 2003'te 94 yaşında hayatını kaybeden Sakaoğlu tüm mirasını, 3 ve 91 yaşındayken kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi ekiplerine bağışlamıştı.

7 yıl ABD'de yaşayan Sakaoğlu'nun hiç çocuğu olmamıştı. Ancak kardeşi Selahattin İzmirli ile dört yeğeni vasiyetnamesinin iptali için dava açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi 2018'de Fatih İtfaiyesi çalışanlarının lehine karar verdi.

Davanın Yargıtay'da yapılan temyiz incelemesi de tamamlanınca mahkemenin kararı onandı. Sakaoğlu'nun mirası faiziyle birlikte 37 milyon lira tutuyor. Bu miktarın 12 milyonu anapara, 25 milyonu ise biriken faiz. Vasiyete ve mahkemenin kararına göre anaparaya dokunulamazken, faizi hayatta kalan 296 itfaiyeciye pay edilecek.

Bu itfaiyeciler hayatta oldukları sürece paranın faizini alabilecek. Öldükten sonra para itfaiyecilerin mirasçılarına geçmeyecek ve devlet hazinesine kalacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
6
4
3
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Art Ankara

2003'te vefaat etmiş 2018'de mahkeme sonuçlanmış temyize gitmiş karar 2021'de çıkmış, vasiyetin uygulanmasına karar vermek 18 sene sürmüş. "Geç gelen adalet,... Devamını Gör