Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaptığın Tercihlere Göre Başlaman Gereken Efsane Belgeseli Söylüyoruz!

242PAYLAŞIM

Hiç dizi izlemeyen, hep belgesel izleyen ekibe büyük hizmet!

1. Öncelikle ne tarz bir şey izlemek istiyorsun? (Bu soruya göre cevap vermeyeceğiz, seçenekleri biraz kırpalım istiyoruz.)

Öğretici olsun.
Şok Edici olsun.
Eğlenceli olsun.
Duygusal olsun.
Fark etmez.

2. Aralarından birini seçecek olsan, hangisi olurdu?

Game of Thrones
Breaking Bad
The Walking Dead
Sherlock
Mr Robot
Narcos

3. Sence hangisi daha ilgi çekici?

4. Bir kitap seçmeye ne dersin?

Küçük Kara Balık
Küçük Prens
Şeker Portakalı
Suç ve Ceza
Hamlet
Yabancı

5. Peki izlediğin bir filmi hangisi daha da vazgeçilmez bir hale getirir?

İyi kurgulanmış bir senaryo
Mükemmel kullanılmış müzikler ve sesler
Sonda şaşırtıcı bir ters köşe
Görsel Şölen

6. Belgeselini izlerken yanına ne alırsın?

Patlamış mısır!
Kahve lütfen!
Su yeterli.
Normal yemek yerken izleyebiliyor muyuz?
Bir şey istemiyorum.

7. Son sorumuzda seni en çok şaşırtan bilgiyi seçmeni istiyoruz.

Satürn ve Jüpiter'de yağmur elmas olarak yağar.
İnsan DNA'sının %50 lik kısmı muz DNA'sıyla aynıdır.
Şu an Dünya üzerinde ölümsüz bir denizanası türü yaşamaktadır.
Bir çay kaşığı bal 12 arının bütün ömründe yapabildiği miktardadır.
Ortalama bir insan ömründe insan derisi 900 kez yenilenir.

"Planet Earth" çıktı!

Yüz yıl önce dünya üzerinde sadece bir buçuk milyar insan vardı. Bugünse insan nüfusu altı milyarın üzerinde. Buna rağmen insan elinin neredeyse hiç değmediği yerler hâlâ var. Bu belgesel dizisi sizleri vahşi doğanın son kalelerine götürerek gezegenimizi ve vahşi yaşamı hiç görmediğiniz bir gözle gösteriyor.

"Cosmos a Space-Time Odyssey" çıktı!

Cosmos: Bir Uzay Serüveni; evrenin görkemini ortaya çıkartmak ve Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi de dahil olmak üzere orijinal serilerin bilinen yönlerini tekrar keşfetmek için bilimsel hikaye anlatımının yeni yollarını buluyor. Neil deGrasse Tyson'ın anlatımıyla daha da izlenesi oluyor. Hala izlemediysen, hiç durma! Hemen ilk bölümden başla!

"Food,inc." çıktı!

Gıda Ltd. Amerikalıların marketlerden aldıkları yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; tüketici sağlığına, tarıma, çiftçilere, hayvan haklarına ve çevreye düşman bir dostluğu. Herkesin izleyebileceği bir yapım değil. Bakalım sen izleyecek misin?

"Capitalism a Love Story" çıktı!

Michael Moore'un 2010 yılında gösterime giren belgeseli. Meraklı sorulara ise şöyle cevap veriyor: Aşk, şehvet, tutku içeren bir hikaye. Her gün 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşk. Yani kapitalizm...Konusu ise kısaca 2008'de patlak veren ekonomik krizin nereden geldiğini ve nasıl bu derece problemler yarattığını anlaşılır bir dilde anlatıyor. Denemeye değer ha?

"Zeitgeist" çıktı!

İnsanların büyük şirketler, kurumlar ve hükümetler tarafından nasıl kontrol altına alındığını, manipule edildiğini anlatan Zeitgeist: The Movie isimli belgesel, 3 bölümden oluşuyor.İlk bölüm “The Greatest Story Ever Told”da, eski Pagan inanışlarından günümüze kadar din olgusunu ve insanlar üzerindeki etkisi ele alınıyor. 2. Bölüm olan “All the World's a Stage”, bazı kanıtlar eşliğinde 11 Eylül saldırılarının Irak ve Afganistan’daki saldırıları meşrulaştırmak için Amerikan hükümeti tarafından yapıldığını iddia eden teoriler üzerine gidiyor. Son bölüm “Don't Mind the Men Behind the Curtain” ise belirli bankaların giderek zenginleştiğini ve dünya ekonomisinin önemli bir kısmını tekeline almasını anlatıyor.

"The Hunting Ground" çıktı!

Belgeselin konusu kısaca üniversite kampüslerinde yaşanan taciz, tecavüz vakalarına ışık tutmaya yoğunlaşıyor. Cinsel taciz oyunları bir taraftan bir de okul yetkililerinin örtbas etmesi gibi durumları da ele alıyor. İzlemeye ve araştırmaya değer konular. Ne dersin?

"The Propaganda Game" çıktı!

Alvaro Longoria tarafından çekilen ve anlatılan yapım Kuzey Kore'deki halkının yaşadıklarına, Kuzey Kore'deki hayata ışık tutmaya çalışıyor. Bu kadar az kaynak olan bir konuda bir şeyler merak ediyorsan kesinlikle izlemeye değer.

"Twinsters" çıktı!

Yönetmenliğini Ryan Miyamoto, ve Samantha Futerman ikilisinin yaptığı 2015 yılı yapımı belgesel. Konusundan bahsedecek olursak, Anais Bordier ve Samantha Futerman adlı ikiz kız kardeşlerin, doğumlarından 27 küsür yıl sonra birbirlerini bulmalarını ve yaşananlar üzerine. Kesinlikle izlemeye değecek, keyifli bir yapım.

"Just Eat It" çıktı

Yönetmenliğini Grant Baldwin'in yaptığı yiyecek israfı üzerine çekilen bir belgesel. Hepimiz yemek yemeyi bu kadar severken, yemek bloglarından, tv şovlarına kadar bu kadar ilgili insan varken yiyeceklerin nasıl %50'si çöpe gidiyor? Nasıl çözülebilir? İşte tam bunun üzerine bir belgesel.

"Virunga" çıktı!

Bol ödüllü, Oscar adayı bu belgesel bütün övgüleri kesinlikle hak eden türden. Belgesel kısaca Kongo'daki Virunga milli parkı’nın hikayesini anlatıyor. Dünya'daki biyoçeşitliliğin en yüksek olduğu noktalardan biri olan bu park, sahip olduğu büyük yeraltı kaynaklarından dolayı da bir çok grup tarafından da istenen bir bölge. Böyle değerli bir alanı korumak için nöbet tutan insanları anlatıyor. Kesinlikle izlemeye değer bir yapım.

"Amy" çıktı!

Belgesel, 2011 yılında hayatını kaybeden şarkıcı Amy Winehouse'un hayatını, kariyerini ve hastalığıyla mücadelesini konu alıyor. Eğer müzik belgesellerine yakınsan, hele ki Amy Winehouse'u seviyorsan kesinlike kaçırmaman gereken bir yapım.

Blackfish çıktı!

Su parklarında esaret altında tutulan binlerce hayvandan biri olan Tilikum adlı katil balinanın bu dönemde üç insanı öldürmesi ile ilgili, duruma ışık tutma amacında olan ve Sundance'te özel seçki olarak yer alacak belgesel. Kesinlikle şaşırtan bir yapım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kusursuzlugunkusuru

"Cosmos a Space-Time Odyssey" çıktı. Ben onu yayınlanırken izlemiştim zaten. Benzer tavsiyesi olan var mı?

psikoptbyn

Twinsters çıktı

ecemp

Planet Earth çıktı!

layd

Capitalism a Love Story" çıktı.

galiyev

The Hunting Ground

Görüş Bildir