Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaptığı Saat Bomba Sanılan Ahmet Muhammed'e Bir Davet de Google'dan

 > -

ABD'nin Teksas eyaletinde öğretmenine göstermek için evde yaptığı saatin bomba sanılması sonucu gözaltına alınıp serbest bırakılan Ahmet Muhammed'e Google'dan destek geldi. Teknoloji devi Muhammed'i bilim fuarına 'yıldız konuk' olarak davet etti.

Okuldayken kelepçe takılarak gözaltına 14 yaşındaki Muhammed'in, Pazartesi günü Google'ın California'daki merkezinde başlayan bilim fuarına katıldı.

Google bilim fuarı dünyanın her bölgesinden 13 - 18 yaş arası çocukların bilime ve teknolojiye ilgisini artırmayı amaçlayan bir girişim. Finale kalan 20 bilim projesi Google'ın merkez binasında sergileniyor.

Ahmed Muhammed öğretmenine göstermek için evde yaptığı saati okula götürünce öğretmenleri tarafından 'okula bomba getirdiği' şüphesiyle polise ihbar edilmiş ve gözaltına alınmıştı.

Bu yıl 'Dünyayı değiştirme sırası sende' temasının işleneceği fuarda birinci gelen bilim projesinin sahibine ise 50 bin dolarlık eğitim bursu verilecek.

ABD'nin USA Today gazetesi, Ahmet Muhammed'i aralarında gören genç yarışmacıların şaşırdığını ve birlikte selfie çektirdikten sonra 'Okulun hakkında çok şey öğrendik!" dediğini aktarıyor.

Daha önce de bir diğer teknoloji devi Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Ahmet Muhammed'e desteğini Facebook üzerinden paylaştığı mesajla göstermişti.

Zuckerber mesajında, "Güzel bir şey yaratmaya yönelik şevk ve yetenek gözaltı yerine alkışla ödüllendirilmeli. Ahmet, yolun Facebook'a düşerse seninle tanışmayı çok isterim. Üretmeye devam et" demişti.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir