Yalnızca Güçlü Olanın Hayatta Kaldığı Bir Dönemde Kendini Yoktan Var Eden Bir Kraliçe: Anne Boleyn

-

Güzelliği ve zekasıyla İngiltere Kralı VIII. Henry'nin aklını başından alan, meşhur Anne Boleyn'in hikayesine az çok aşinasınızdır. Kendisi ile ilgili bu güne kadar pek çok kitap yazıldı, diziler çekildi ve hayatı beyaz perdeye aktarıldı. Ancak bu çekici ve bir o kadar da korkutucu kadının hakkını kimse tam olarak verebilmiş değil. Yalnızca güçlü olanın hayatta kaldığı acımasız bir dünyada kuralları yeniden yazan Anne Boleyn'in hayatının bilinmeyen yönlerini sizler için derledik.

1. Anne'in kardeşi Mary'nin, daha önce VIII. Henry'le bir ilişkisi vardı. O dönemlerde, aynı kişinin iki kardeşle birlikte olmasına ensest ilişki gözüyle bakılıyordu.

Bu yüzden Kral Henry kiliseden Anne ile ilişki yaşamasında bir sakınca olmadığına dair onay aldı. İlginçtir ki, Henry ensest ilişki olayını karısı Catherine'i boşamak için bahane olarak kullanmıştı. Çünkü Catherine'in ilk kocası Henry'nin erkek kardeşiydi.

2. Anne, Henry'nin kendisine yüz çevirmemesi için kuzenlerinden yardım aldı. Kralın yatağına girebilmek için pusuda bekleyen diğer güçlü ailelerin kızları yerine kendi kuzenlerini Henry ile bir araya getirdi.

Kulağa çok tatsız geldiğinin farkındayız, ama kraliyet ailesinde işlerin nasıl döndüğünü az çok biliyorsunuz. Kadınlar ne yazık ki ellerindeki gücü kaybetmemek ve kralın gazabına uğramamak için bu tarz ilişkilere göz yummak zorunda kalıyordu. Anne ise kendi çıkarını korumak adına böyle bir yola başvurmuştu.

3. Anne Boleyn'in annesinin de Kral Henry ile ilişki yaşadığına ilişkin bazı söylentiler vardı. Anne'den nefret eden insanlar, Anne'in aslında Henry ile Anne'in annesi Elizabeth Boleyn'in çocuğu olduğunu bile iddia etmişlerdi.

Böylesi bir dedikodunun insanı ne kadar yıpratacağını tahmin edebilirsiniz. Bu iddiaları doğrulayan bir kanıt yok, anlaşılan tek amaç Anne Boleyn'i zayıflatmak ve küçük düşürmekti.

4. Anne Boleyn'in VIII. Henry'nin ilk karısına olan nefreti herkes tarafından biliniyordu. Aragonlu Catherine'in ölümünden sonra mezarının başında Anne'in dans ettiği ve Henry'nin zafer çığlıkları attığı söyleniyor.

Aragonlu Catherine, yaşadığı süre boyunca zaten kocası ve Anne Boleyn'den çok çekmişti. Zavallı kadının ölümünden sonra bu denli sevinmeleri, gerçekten insanın yüreğini acıtıyor.

5. Anne, VIII. Henry'nin tacıyla kraliçe ilan edilmişti.

Kendisinin kural yıkan ve oldukça aykırı bir kadın olduğunu söylemiştik, nitekim Anne Boleyn'in kraliçe ilan edilişi bile farkını ortaya koyuyordu. Normalde kralın taktığı taç ile 1533'te kraliçe ilan edilen Anne'in gücünün büyüklüğünü buradan da anlayabilirsiniz. İlerleyen yıllarda kendisi için yeni bir taç yaptırdı ama o da en az kralınki kadar görkemli bir taçtı.

6. VIII. Henry, evlenmeden önce Anne Boleyn'e bir erkeğin unvanını verdi. Pembroke Marki'si ilan edilen Anne'in aslında 'markiz' olması gerekirdi.

deslettres.fr

Kendi hakları olan ve yeni unvanıyla babasından bile güçlü bir hale gelen Anne'e bu unvanın verilmesinin bir başka nedeni daha vardı. İngiltere'nin ezeli düşmanı Fransa ile resmi görüşmeler sırasında Anne'in de orada bulunabilmesi için Henry ona böyle bir unvanı layık görmüştü.

7. Kral Henry, Anne'in idamı için özel bir cellat getirtmişti. Karısının idam edilirken acı çekmesine 'gönlü el vermeyen' Henry'nin, Anne Boleyn'e yaptığı son iyilik buydu.

Anne'in ise idam edileceği gün oldukça neşeli olduğu ve yanındakilere şakalar yaptığı söyleniyor. Hatta kendisinin bundan sonra 'Kafasız Anne' olarak hatırlanacağını söyleyip kahkahalarla gülmüş.

8. Anne'in Henry'i büyülediği, bir insana benzemediği ve aslında bir cadı olduğuna dair söylentiler de mevcuttu. Ancak Anne ile ilgili farklı olan tek şey, bir elinde 6 parmağının olmasıydı.

Bir de kendisinin vücudunda çok fazla beni olduğu söyleniyor. Ama bütün bunlar sizi bir cadı veya yaratık yapmak için yeterli mi, ondan pek emin değiliz.

9. Ailesinin bağlantıları, özellikle de babasının diplomatik ilişkileri sayesinde Anne çok iyi bir eğitim almıştı. Yüksek mevkideki insanlarla sürekli birlikte vakit geçiren Anne, kendi döneminin en donanımlı kadınlarından biriydi.

Bu yetenekli ve iyi eğitimli genç kadının özellikle akıcı Fransızcası, zarafeti ve zehir gibi aklı ile VIII. Henry'nin gönlünü fethettiği söyleniyor.

10. Anne, bir zamanlar gerçek aşkından ayrılmaya zorlanmıştı. İngiltere'nin en güçlü hanelerinden birine mensup olan Henry Percy ile nişanlı olan Anne, babasının düşük rütbeli oluşu yüzünden Percy'i bırakmak zorunda kaldı.

Aşık olduğu adamdan Kardinal Thomas Wolsey'in zorlamalarıyla ayrılan Anne, kendisine bu acıyı yaşatan insanları affetmedi ve özellikle Percy'e layık olmadığını söyleyen Wolsey'den intikam almaya yemin etti. Kralın gözdesi olmayı başaran Anne, sonunda intikamını aldı ama karşılığında canından oldu.

11. Anne ve ailesi, koyu Protestan idi ve Henry üzerindeki güçlerini kullanarak Katolik Kilisesi'nde reform yapılmasına ön ayak oldular. Hatta Boleyn'ler için Luther'dan çok Luther'cı deniliyordu.

12. Anne'in diğer kadınlara kıyasla klasik bir güzelliği yoktu, ama cazibesini ön plana çıkarmayı çok iyi bilirdi. Özellikle uzun siyah saçları ve iri gözleri ile dikkat çekiyordu.

Henry'nin birlikte olduğu kadınlar, Anne'den çok daha güzel olsalar da hiçbiri Anne'in cazibesiyle boy ölçüşemezdi. Anne'i çekici kılan bir diğer şey ise sivri dilli oluşu ve kıvrak zekasıydı.

13. Anne, bir dönem Fransa Kraliçesi Mary'nin hizmetindeydi. Mary aynı zamanda VIII. Henry'nin de kız kardeşiydi. Boleyn kızlarının her ikisi de Kraliçe Mary'nin nedimeliğini yapmıştı.

Tabii, o zamanlar hiç kimse Anne Boleyn'in gelecekteki görümcesine hizmet ettiğinin farkında değildi. Anne'in akıcı şekilde Fransızca konuşabilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu vazifesiydi.

14. Anne'in hayaletinin büyüdüğü evde dolaştığına dair rivayetler bulunuyor. Bu söylentilere göre, Anne'in çocukluk hali kalenin içinde yaşamaya devam ediyormuş.

Bu konuda bir diğer söylenti ise Anne'in ruhunun idam edildiği yerde görüldüğü ve zaman zaman inleme şeklinde garip sesler çıkardığı yönünde. Gerçi insanların hayalet hikayelerine olan merakları malum. O yüzden çok da ciddiye almamak lazım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mimihoran17

paylasim bastan asagiya ucuzluk seziyorum.. oncelikle 3. maddede koyulan resim anne boleynin annesine ait degil henry'nin teyzesi margeret pole e ait ayrica anne bu kadar delirmiyordu kralice olmak icin herseyi henry istedi anne in nisanini bozan da oydu.. ensest iliski falanda yok kralin cani sikildi da idam etti gidin biraz ingiliz tarihcilerinin belgesellerini izleyin adamlar belgelerle konusuyor bu is boleyn kizini izlemekle olmuyor kocum

basakdokur

Çok eksiklikler var paylaşımda. Mesela; uğruna mezhep değiştirilmiş hatta yeni bir mezhep yaratılmıştır.İsmi de Anglikanizm'dir. İngiltere Kralligi tarihinde kendi adina unvan verilmis ilk kadindir: Pembroke Markizi. Kendisi İngiltere'ye altın çağını yaşatan İ. Elizabeth'in annesidir. Anne Boleyn erkek çocuk doğurmak için abisi George Boleyn ile hamile kalmak maksadıyla ilişkiye giriyor. Bu öğrenilince de ensest ilişkiden dolayı idam ediliyor.

adren-ali-n

erkek çocuk için kardeşinden yardım istiyor, yapmıyorlar ama duyulunca sonucu idam oluyor, diye biliyordum bende.

shot

Hikaye kopuk, eksik diyenler için mümkün olduğunca toparlayıp anlatayım: Henry'nin ilk evliliği, ölen abisinin karısı Aragonlu Catherine ile oldu. Aragonlu Catherine ile uzun yıllar güzel bir evliliği olsa da bütün çocukları ya ölü doğdu, ya doğduktan kısa süre sonra öldü. sadece Prenses Mary yaşadı. Dolayısıyla Henry'nin Catherine'den bir oğlu, yani veliahtı olmadı. Catherine ile evliliği boyunca sayısız metresi olan Henry, Anne Boleyn'e aşık oldu. Anlatılanlara göre güzel ve akıllı olan Anne, kartlarını doğru oynadı ve bir süre sonra bir kenara bırakılan metreslerden olmadı. Kendi öz ablası Mary Boleyn de Henry'nin metreslerinden biridir ve saraydan ayrılmadan önce kraldan iki çocuğu olmuştur. Anne Boleyn, Henry'yi evlenmeye ikna etti ancak unuttuğu bir şey vardı: kraliçe! Aragonlu Catherine boşanmayı reddetti. Hem Anne, hem bir veliahtı olmaması Henry için boşanmaya yeten nedenlerdi. (devamı aşağıda)

shot

Fakat kilise, Henry ve Catherine'i boşamadı. Altı yıl boyunca Catherine'den ayrılamayan Henry bunun üzerine İngiltere'yi Katolik kilisesinden ayırdı ve Anglikanizm kilisesini kurdu. Böylece Catherine'den boşandı ve Anne ile evlendi. Anne ile evlendikten sonra Catherine'i uzak bir saraya gönderdi ve ölene kadar buradan ayrılmasına izin vermedi. Prenses olan kızı ise piç konumuna düşerek haklarını kaybetti, annesi ile görüştürülmedi. Anne'in Prenses Elizabeth'i doğurmasından sonra Mary'ye, üvey kardeşine bakıcılık yaptırıldı. Henry'nin Anne'den de bir oğlu olmadı. Üstelik Anne ile evliliğinin ilk yıllarında attan düşerek bacağında ölene kadar kapanmayan ve sonraki yıllarda kötü bir kokusu olan bir yaraya sahip oldu. Çok hareketli olan kralın, yaşlılığında bacağı yüzünden hareketlerinin kısıtlanmasının kendisini iyice huysuzlaştırdığı söylenir. Evlilikleri ilerledikçe Anne'in zekası Henry'yi bunaltmaya başladı.

shot

Catherine sessiz, sakin, uyumlu bir kadın olarak anlatılır; Anne ise tam tersi hareketli ve krala meydan okumaktan çekinmeyen bir kadın olarak. Hem bu nedenlerden, hem erkek çocuğu olmamasından ötürü Henry evliliğini bitirmeye karar verdi. Evliliğini büyülenerek yaptığını, Anne'in cadı olduğunu, üstelik kendi öz kardeşi dahil 5 erkekle zina yaptığını iddia ederek yargılanmasını sağladı. Aleyhinde kesin deliller olmamasına rağmen kardeşi de Anne de ölüme mahkum edildi ve Londra Kulesi'nde idam edildi. Kızı Elizabeth ise babasının sonraki evliliğinden olacak olan erkek kardeşi ve üvey ablası, Catherine'in kızı Mary'den sonra tahta çıktı ve İngiltere'nin altın çağını yaşattı.

birinci-tekil-birey

Bilgilendirme için teşekkürler.

duygusal_panda

Teşekkür ederim

sevgibtner7

Hikaye çok eksik geldi bana

shot

Hikayeyi üstteki yorumda biraz toparladım, umarım işinize yarar ^_^

benimkedimcoksuper

cok eksiklikler var.Anne Boleynin erkek cocuk dogurmak icin kendi oz kardesiyle yattigi ve ensest iliskiden dolayi mutasyona ugramis bir bebek dogurduktan sonra cadi soylentileri baslamis diye biliyorum

Görüş Bildir