Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Washington, İnsan Cesetlerini Gübreye Dönüştürecek Yasayı Kabul Eden İlk Eyalet Olmak İçin Harekete Geçti!

120PAYLAŞIM

Bu çevre dostu ölüm tarzı ABD'de imzalanırsa artık insanlar öldükten sonra gübre olacak. İşte sizler için RT'den derlediğimiz habere bir göz atın.

Kaynak: https://www.rt.com/usa/457055-washington...

Washington, cesetleri diğer bir deyişle doğa dostu bir yaşam tarzı olan insan gübreleştirme sisteminin kullanımını yasallaştıran ABD’nin ilk eyaleti olmak için harekete geçti.

Bir demokrat olan Vali Jay Inslee'nin klasik gömülme ve yakmaya alternatif olarak organik çözünme ve sıvı kremasyonu (teknik olarak alkalin hidrolizi olarak adlandırılan bir çözünme süreci) yasallaştıracak bir kanun imzalaması bekleniyor. Çevreci bir kampanya süreci izleyen Inslee, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday olmaya hazırlanıyor. Hem bir insanın kalıntılarını gübre olarak kullanmaktan daha çevre dostu ne olabilir ki? Eğer bu kanun tasarısı yasalaşırsa, önümüzdeki ay yürürlüğe girecek.

Her ne kadar kilise tarafından ölülere saygı gösterilmediği sebebiyle uygulamaya karşı ciddi bir karşıt duruş olsa da "sıvı kremasyon" ABD'nin 8 eyaletinde yasal durumda.

Öte yandan, Katolik kilisesinin 1960’lara kadar karşı olduğu  bu teknik de ölü yakmanın yalnızca %25'i kadar karbon üretiyor.

“Organik çözünme” ise nispeten yeni bir fikir.

Katrina Spade ve bilim insanlarından oluşan bir takımın 7 yıllık araştırmasının ürünü olan bu çalışma, insan kalıntılarının gübreye dönüştürülmesinin güvenli ve uygulanabilir olduğunu göstermek için yapılmış. Çürüyen insan vücutlarının toprakta zararlı yan ürünler (metaller, patojenler ve canlılara zarar verebilecek diğer kirleticiler) bakımından hukuki standartlara uyduğu gözlemlendikten sonra  Spade'in rüyası yasa koyucular tarafından ciddiye alınmış.Washington Senatosu ve Temsilciler Meclisi iki partinin de desteği ile bu yasaya evet oyu vermiş.

Şimdi ise Spade, kurucusu ve CEO'su olduğu Recompose ile bu uygulamayı erken kabul eden ve büyükannelerinden kurtulmanın çevre dostu bir yolunu arayan müşterilerini bekliyor.

Recompose adlı şirket, ABD'nin ilk doğal, organik çözünme levazımatçısı olarak hizmete girecek ve bu işlemin fiyatı 5.000 dolar civarında olacak. Fiyat biraz dolgun ancak ABD'deki ortalama cenaze ücretlerinden 7.000 dolar daha ucuz. Spade, cenaze evini 2 yıl içinde aktif hale getirmeyi amaçlıyor.

Peki, bir insan vücudu nasıl gübreye dönüşür?

Ceset kapalı bir kutuya yerleştiriliyor. Hasır, yonca,odun yongası ve termofilik bakteriler eklendikten sonra reaksiyonu devam ettirmek için periyodik olarak bu kutuya hava pompalanıyor. Yaklaşık 1 ay sonra ceset bir metreküplük organik gübreye dönüşüyor ve aile ölenin küllerini alır gibi gübreyi teslim alıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-aydin12

Kapitalist düzen hiç bir şeyi ıskalamaz...Yeter ki para etsin. teslim ettikleri gübreyi adam ne yapacak? Artık evde saksının dibine döker..

fchinaski

Ceset zaten toprak altinda ekolojik dengenin surekliligine yardim etmiyor muydu

lautrec-of-carim

Vay kafirler ölüye de saygılar yapsanıza şöyle dökme mermerden bir mezar gösterişli olsun gören bu ne ağov desin hiç bilmiyolar işi

aaabbbcccddd

kararım öldükten sonra işe yarar tüm organlarımı alsınlar, sonra kadavra olarak kullansınlar. En sonunda da en makul olan neyse - gübre mi yaparlar, uygun hale getirip hayvanlara yem mi ederler - onu yapsınlar. Toprak altında bir işe yaramadan çürümesinden iyidir. (bakteriler, solucanlar vs. besleniyor onu biliyoruz)

Görüş Bildir