Venezuela Parasının Değerini Yıllardır Tek Başına Belirleyen Mağaza Çalışanı: Gustavo Díaz

4.2bPAYLAŞIM

Bu yazıda sizlere koca bir ülkenin para değerini tek başına belirleyen, hükümetle mücadelesi yüzünden ülkeden kaçmak zorunda kalıp ABD'ye yerleşen, buna rağmen mücadelesine çalıştığı mağazadan devam eden bir adamdan bahsedeceğim: Gustavo Díaz.

Birazdan okuyacağınız her şey, filmlerde görseniz "Yok artık!" diyeceğiniz kadar sıra dışı olaylar.

Venezuela, yıllardır büyük bir ekonomik çöküş içerisinde. Hatta Venezuela para birimi o kadar değersiz ki, tüm dünyada Venezuela'nın parasını kabul eden sadece tek bir ülke kalmış durumda: Kolombiya.

Venezuela uzun zamandır yolsuzluk, yüksek enflasyon ve normal seviyeleri unutan petrol fiyatlarıyla boğuşuyor. Ülke vatandaşları için bu durum, para birimi olan bolivarın neredeyse tamamen değersizleşmiş olması anlamına geliyor.

Venezuela para biriminin artık neredeyse hiç olmayan değerini bütünüyle kontrol edense fotoğrafta gördüğünüz 60 yaşındaki tek bir adam.

Bu kişi Gustavo Díaz. Kendisi Venezuela hükümetiyle yaşadığı problemler nedeniyle ülkeden kaçarak ABD'ye sığınmak zorunda kalmış. Şimdilerde Alabama'da, ev yapım araç gereçleri satan bir Home Depot mağazasında çalışıyor.

Ülkesiyle yaşadığı problemler ise sandığınızdan daha büyük. Kendisi 2002'de Hugo Chávez yönetimindeki hükümete karşı olan darbe girişiminde yer almış ve sonucunda düşman olarak ilan edilmiş. "Arabamın altına bomba koydular, patlayıp paramparça oldu. 9 yaşındaki oğlumu sürekli taciz ettiler; kaçmak zorunda kaldım." diyor konuyla ilgili kendisi.

Gustavo, şimdilerde görev başında olan hükümete de karşı.

Nicolás Maduro yönetimindeki hükümetin totaliter rejimine karşı olduğunu, diktatörlükle ülkeyi yönettiğini söylüyor. Ülkede döviz kuru, hükümet tarafından sabitlenmiş durumda. Devletin sabit kuruna göre 1 dolar, 10 bolivara denk geliyor. Gerçekte ise 1 dolar, 4402 bolivar değerinde. Arada 440 kat fark var anlayacağınız.

Devlet, bu kur üzerinden dolar satışlarını zorlaştırmış durumda; dolar almak isteyenlere büyük zorluklar çıkarıyor ve çeşitli nedenlerle reddediyor. Dolar satmak isteyenleri ise hemen kabul ediyor. Normalde 100 dolarına karşılık 440 bin bolivar alacak biri, devletten sadece bin bolivar alabiliyor ve büyük zarar ediyor.

Hal böyle olunca, Venezuela halkı doları karaborsaya düşürmüş durumda; fakat hükümet, dolar karaborsası için kur değeri yayınlanmasını yasaklamış.

Diaz ise tam olarak bu yasağı deliyor ve sokaklarda insanların el altından yemek, ilaç, araba ve diğer her şeye ödedikleri fiyatları takip ederek bir kur belirliyor. Elde ettiği sonucu da Venezuela'nın en popüler internet sitelerinden biri olan, halkın her alışverişinde baz aldığı ve günde 800 bin farklı kişi tarafından ziyaret edilen DolarToday.com adlı kendisine ait olan sitede yayınlıyor. 

Venezuela'daki dolar karaborsası o kadar geniş hacimli ki, ülke genelinde günde 15 milyon dolarlık dolar alım satımı yapıldığı düşünülüyor. Diaz, 6 yıldır aktif olan bu internet sitesiyle tüm bu karaborsa hacmini yönlendirebiliyor.

Díaz'ın internet sitesi, bunun yanı sıra devlet tarafından kontrol edilen medya kuruluşlarında yer almayan ekonomi haberlerini de yayınlıyor.

Díaz halkın çok kötü durumda olduğunu, açlıktan öldüğünü, ilaç bulamadığını, çöplerden yemek yediğini, hatta bazen kedi köpek mamaları yediğini söylüyor. 30 milyon insan her geçen gün daha da zor koşullarla boğuşuyor. Bu durumu değiştirebilmek için, ülkesine giremese bile ülke dışından elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını belirtiyor.

Hükümet, siteyi kapatabilmek için pek çok girişimde bulunmuş.

Ancak Díaz, her seferinde siteyi hacker'lardan korumayı başarmış.

"Sitenin amacı Venezuela halkına bilme hakları olan bilgileri vermek, bilgi özgürlükleri ve demokrasileri için savaşmayı sürdürmelerini sağlamak, insanları tehdit eden ve öldüren hükümete karşı düşünce ve konuşma özgürlüklerini korumak. Amacımız bu, Venezuela'nın özgürlüğü." diyor konuyla ilgili.

Venezuela hükümeti, Díaz'ı hükümete karşı ekonomik savaş yürütmekle suçluyor ve hapse atmakla tehdit ediyor.

Kendisi ise bu konuda "Açıkçası pek umrumda olduğu söylenemez, çünkü şu an ABD'de yaşıyorum ve burada konuşma özgürlüğü var. Kusura bakmasınlar." diyor.

Díaz, tüm bu işlerinin dışında ise çalıştığı mağazada ev araç gereçleri satıyor. Öğle aralarında da hemen bilgisayarının başına dönerek bolivarın değerini belirliyor ve siteye ülkeyle ilgili ekonomik haberleri giriyor.

Neresinden bakarsanız bakın, gerçek olamayacak kadar absürt, fakat bütünüyle gerçek olan, 60 yaşındaki bir adamın koskoca bir devletin tüm ekonomisini elinde tuttuğu sıra dışı bir hikaye anlayacağınız.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kamilkarabiber

Az okuyun! Birde bizim bilmişler yok öyle şey diyorlar! İspanyolcası olanlar bir girsin baksın Venezuala da insanlar açlıktan birbirini yiyecek duruma geldi! Suç, fuhuş, uyuşturucu patladı. Karakas dünyanın cinayet oranı en yüksek şehri haline geldi! Şu yorumları okuyorum yok öyle şey diyenlerle dolu! Ha gittiniz gördünüz ya da araştırdınız değil mi? Ne hikmetse ülkeyi yönetenler hep haklı en kötü hep ABD! Şu Venezualanın başına gelenleri baştan sona Chavez iktidara geldiği 16 yıl öncesinden başlayıp bir bakarsanız bizim ülke de olanlara ve olmak üzere olanlara çok benzediğini görürsünüz. Aşağıda ki linke bir bakın, hadi yazılanlara inanmadınız biraz araştırın doğru olduğunu göreceksiniz. Venezualalı arkadaşlarım var yurt dışında yaşayan onlardan olanları dinledikçe insanın kanı donuyor. Venezuala çok kötü durumda hem de çok!

gokhan-gokten

Sitenin her yerinde google adsense reklamları günde 800 bin farklı kişinin(ortalama siteye giriş sayısı 2M yapar) girdiği bir sitede milyoner olursun böyle şeylere gerek kalmaz adam kendine ABD de şirket açar. Böyle çalışmakta neymiş. Saçma bilgilendirme üzerinde duruyorsunuz.

osuran-boga03

kardeş napıyon kısaca kapitalizim deseydin amk

esarsien

Bir ekonomik tetikçinin itirafları adlı kitapta venezuelaya yapılanlar çok açık anlatılıyor. Dünyada petrole sahip olupta Amerikaya petrol satmayız diyen her ülkenin durumu açık. Ekonomik olarak fişini çekiyorlar Venezuela gibi. Bu işe yaramazsa terör diktatör falan yalan uydurup dalıyorlar Irak gibi. Amerikanın petrole bagımlılıgı devam ettiği sürece, petrol sahibi ülkeler herdaim risk altında. Ya araplar gibi petrolü amerikaya satarsınız kazandıgınız paraları amerikan tahviline yatırır (Yani Amerikanın eline geri verir) size bulaşmadan zengin ama ince bir çizgide yaşatılırsınız. yada karşısında durursunuz. Ben karşısında durupta kazanabilen görmedim varsa gören kaynaklarıyla beni aydınlatırsa inanın çok mutlu olurum :)

chellebi

Home Depot ne aq.?

Görüş Bildir