Cumhurbaşkanı Erdoğan Yemin Etti ve Türkiye Resmen Yeni Sisteme Geçti: 'Bana Başkan Diyebilirsiniz'

 > -

Türkiye 98 yılın ardından bugün ‘Parlamenter Sistem’e veda etti. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti. Böylece Türkiye, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne resmen geçmiş oldu. Gazetecilerin "Size cumhurbaşkanı mı diyelim, başkan mı diyelim?" sorusuna, "Başkan diyebilirsiniz" yanıtını verdi.

Başbakanlık makamının kalktığı, yürütmeye ait tüm yetkilerin cumhurbaşkanına devredildiği yeni sistemde Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'te resmi törenle karşılandı.

Ardından mazbatasını aldı ve TBMM'de yemin ederek görevine başladı. 📹

Yemin metninin tam hali şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Erdoğan, Meclis çıkışı basın mensuplarının "Size cumhurbaşkanı mı diyelim, başkan mı diyelim?" sorusuna, "Başkan diyebilirsiniz" yanıtını verdi.

CHP, HDP ve İYİ Partili vekiller ayağa kalkmadı.

Erdoğan'ın salona gelişinde, CHP sıralarında oturan milletvekilleri daha önce de açıkladıkları gibi ayağa kalkmadı. 

CNN Türk'ün aktardığı bilgiye göre HDP'li ve İYİ Partili vekilleri de ayağa kalkmadı.

Erdoğan, Meclis'ten ayrıldıktan sonra Anıtkabir'i ziyaret etti.

Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: 

"Türkiye iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında Cumhurbaşkanılğı Hükümet Sistemi'nin 1. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini, kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Cumhuriyeti 100. kuruluş yıldönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız."

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen, 10 bin kişi katıldığı görkemli törende 101 top atışı yapıldı, özel 1 lira dağıtıldı.

Erdoğan'ın süvari birliğiyle Külliye'ye girişi sırasında 101 pare top atılışı yapıldı. Ayrıca hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101'er pare top atışı gerçekleştirildi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edilldi. 

Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca, tören gününe özel pul bastırılacak.

"Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Erdoğan'ın TBMM'deki yemin töreni ile yeni kabinenin açıklanacağı basın açıklaması arasındaki zamanda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Bu kararname ile yeni sistemdeki kabine yapısı ve cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı kamuoyuna açıklandı. 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bakanlık sayısının 16'ya düşürülmesi, mevcut bazı bakanlıkların kapatılması, bazılarının da diğer bakanlıklarla birleştirilmesi ve üç cumhurbaşkanlığı yardımcılığının ihdas edilmesi bekleniyor.

Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı.

Yeni kabine ilk toplantısını 13 Temmuz Cuma günü gerçekleştirecek.

Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı: Kim, Hangi Bakanlıkta Görev Aldı? - onedio.com
Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı: Kim, Hangi Bakanlıkta Görev Aldı? - onedio.com

26 olan bakanlık sayısının 16’ya indi. 👇

16 bakanlığın dışında “kurullar” ve “ofisler” de yeni sistemin önemli unsurları olacak. 26 olan bakanlık sayısı yeni dönemde; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı olarak 16’ya düştü.

📌 Yeni yapılanmada, Cumhurbaşkanına bağlı 8 başkanlık olacak.

Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yeni sistemdeki adı “Milli İstihbarat Başkanlığı” olacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı da başkanlığa dönüşecek. Başkanlıkların personeli de cumhurbaşkanlığına bağlanacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik yayımlanan ilk KHK ile birlikte bazı icra yetkileri cumhurbaşkanlığına devredilmişti.

477 Sayılı KHK Resmi Gazete'de: Bakanlar Kurulu'nun Bazı Görev ve Yetkileri Cumhurbaşkanı'na Devredildi - onedio.com
477 Sayılı KHK Resmi Gazete'de: Bakanlar Kurulu'nun Bazı Görev ve Yetkileri Cumhurbaşkanı'na Devredildi - onedio.com

Dünya, AA ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir