Vay Canına! Gezegenimiz Üzerindeki Yaşama, Yaşanmışlığa ve Oluşuma Dair Pek Az Bilinen Zihin Bükücü Detaylar

-

Everest Dağı'nın dünyadaki en yüksek dağ olduğunu ya da gezegenimizin tatlı su ile dolu olduğunu düşünüyorsanız, hayatınızın en büyük şokunu yaşamak üzeresiniz. 

Bilimsel keşifler her gün yapılır, ancak hepsi ilgilenmemiz gereken keşifler anlamına gelmez. Biz, insanlar, Dünya gezegeniyle ilgili gerçekler söz konusu olduğunda hala karanlıkta yaşıyoruz. 

Aslında pek az kişinin biliyor olması, sizin de bilmeyeceğiniz anlamına gelmez. Gerçekleri öğrenmeyi istemek, cesaret ve merak işidir. 

Biz de, sevimli yaşam merkezimiz Dünya hakkında ilginç bir şeyler öğrenmek isteyenler için, pek az kişinin bildiği zihin ütüleyici bilgileri sizler için derleyelim istedik.

1. Dünya atmosferinin sınırları vardır. Nam-ı diğer Karman Hattı.

Karman hattı, Dünya'nın deniz seviyesinin 100 km yüksekliğinde (62 mil. 330.000 ft) bulunuyor ve genellikle Dünya'nın atmosferi ile uzay arasındaki sınırı temsil ediyor. 

Karman Hattı, Dünya Hava Sporları Federasyonu tarafından gezegenimizin atmosferi ve dış alanını sınırlayan bir sınır olarak kabul edilmiştir.

2. Dünyanın en uzun ve görkemli dağı Everest değil. Mauna Kea!

Everest, genellikle dünyanın en yüksek dağı olarak kabul edilir, ancak bu doğru değil. 

Deniz seviyesinin altında kalan dağ parçasını da göz önüne alırsak, Hawaii'deki devasa bir yanardağ olan Mauna Kea'nın daha uzun olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

3. Dünyada içme suyu oranı sadece %3!

%97'sini okyanuslar ve denizler kapladığı için 7 milyar kişi için içme suyu oranı sadece %3 olarak hesaplanmış. 

Bu yüzde üçlük kısmın ise %20'si Baykal Gölü'nde, %70'i buzullarda, geriye kalan %10'luk kısım ise dünya genelinde dağılmış durumda.

4. Yeryüzündeki en kurak yer gerçekten de Atacama Çölü mü?

Çöllerin, özellikle de Atacama Çölü'nün yeryüzündeki en kuru yer olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. 

Şili'de bulunan bu çöl binlerce yıldır tek bir yağmur damlası görmedi. 

Yine de, ondan daha eski süreli yağmur görmemiş, hep kurak kalmış bir yer var! Antarktika'daki McMurdo Kuru Vadileri

Bu ıssız toprakların 2 milyon yıldır kuru olduğu ve muhtemelen bir bu kadar süre daha kuru kalacağı düşünülmektedir. Burada esen rüzgarlar özellikle çok şiddetlidir ve 320 km/s hıza ulaşabildiği görülmüştür.

5. Ay ve Dünya tek bir gezegenden ayrılmış olabilirler.

Bilim insanları Ay'ın kökenini hala tartışıyor.

İsveçli bilim insanları, 4.5 milyar yıl kadar önce Dünya'ya benzer bir yörüngeye sahip olan Theia isimli eski bir gezegenin Dünya'ya çarptığını düşünüyorlar. Çarpışmanın nedeni ise gezegenlerin büyümesi. 

Bu büyümeler Theia'nın yörüngesinin dengesizleştiğini ve Dünya'ya çarptığını düşündürüyor. Çarpışmanın bıraktığı enkaz ise bugün bildiğimiz Ay'ı oluşturdu.

6. 249 milyon yıl sonra insanlık, Pangaea Ultima adlı süper kıtada yaşamaya başlayabilir.

Peki buna sebep olan etkenler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bizce yok denilebilecek kadar az. Ancak öngörülebilir nedenlerden dolayı ufak da olsa tahmin yürütmek mümkün. 

Bilim insanları, yaklaşık 330 milyon yıl önce tüm kıtaların Pangaea olarak anılan bir kara parçasından oluştuğu fikrinde ortaklar.  Daha sonradan Laurasia ve Gondwana adlı iki kıtaya bölündüğünü düşünmektedirler. 

Zaman milyonlarca yıldır ilerlemeye devam ettiği için, bu iki kıta da bölünmeye devam etti ve bugün dünyanın yedi kıtasını oluşturdu. 

Bölünmenin bitmiş olduğu tahmin edilse de, kıtalar her zaman hareket halinde olmaya devam ediyor. Muhtemelen 249 milyon yıl sonra hepimiz Penguard Ultima adlı yeni süper kıta üzerinde yaşamaya başlayacağız.

7. İlk kitlesel yok oluş nasıl gerçekleşmiş olabilir? Volkan patlamaları, kömür gazları, Dünya'ya çarpan bir meteor?

cdn-st1.ofpof.com

Massachusetts Institute of Technology, dünyanın en büyük antik gizemlerinden birini çözdüğünü iddia ediyor. 

Dünyadaki tüm türlerin % 90'ını 250 milyon yıldan fazla bir süre önce yok eden sizce nedir? 

Bilim insanları, dünyanın yaşam formlarının birçoğunu yok eden maddeler arasında yanardağlar, kömür yangınları veya asteroitler olmadığını, yeni ve çok güçlü bir metan üreten mikrop olduğunu kanıtladılar.

Methanosarcina adlı verilen bu tür, okyanuslarda çiçek açarak içinde barındırdığı metanı atmosfere yaydı, tüm gezegenin iklimini değiştirdi ve yok oluşlara neden oldu. 

Dinazor kitlesinin yok oluşuna dair ise tam ve net bir kanıt henüz bulunamamış olsa da, Methanosarcina bu soruya şimdilik cevap gibi görünüyor.

8. Dünya'nın çok ama çok büyük bir bölümü karanlıkta.

Son derece eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir maddedeyiz. Bilindiği gibi, gezegenimizin yüzeyinin % 70'ten fazlasını okyanuslar oluşturuyor. Küresel ısınma sorunu çözülmediği sürece bu oranın hızla artacağı ve felaketlerin ortaya çıkacağı öngörülüyor. 

Şu anda %71 seviyesinde olan karanlık oranının büyük bölümü, güneş ışığının maksimum 200 metre derinliğe inebilmesinden kaynaklanıyor. 

Yani binlerce metre derinlikte denizler sürekli olarak karanlık taraftadır. Bundan dolayı da meşhur karanlık bölgeler (Mariana Çukuru vb.) vardır.

9. Duyarsız oluşumuzun sonucunda Büyük Pasifik Çöp Alanı adlı kıtayı oluşturduk!

Hepimiz tonlarca çöpün denizlere ve okyanuslara atıldığını biliyoruz, ancak sonra ne olacak diye hiç düşünmüyoruz. 

Bu çöplerin toplandığı bir kıta var. İsmi ise, Büyük Pasifik Çöp Alanı. Bu ada, bugün bildiğimiz en büyük çöp girdapı olarak bilinmektedir.

Bilim insanları, denizlere ve okyanuslara attığı bütün çöplerin bir araya gelip yepyeni bir ada ve hatta bir kıtayı bir araya getireceğini düşünüyorlar.

10. İçeriğimizi, sevgili Barış Özcan'ın "Antarktika'ya gitmek yasak mı?" başlığıyla yayınladığı videosuyla bitirelim.

Mükemmel anlatım, mükemmel bilgiler! Barış Özcan'a böylesine değerli bilgileri bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. 

Videoyu kaynağından (YouTube) izlemek için Antarktika'ya gitmek yasak mı? linkine tıklayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quentynmartell

dünya düzdürcüler gelmeden

aerialz

#2 everest dağ mıdır, himalaya dağlarının tepelerinden biri midir? önce buna bi bakmak lazım. maunakea'nın deniz seviyesi altında kalan bölümü var da everest'in yükseldiği himalayalar'ın deniz seviyesi altında kalan bölümü yok mudur? bu da ikinci tartışma konusu. sonuçta makro ölçekte ikisinin de deniz seviyesi altında kalan bölümü illa var. derinlikte deniz seviyesinin altı hesaplanırken yükseklikte deniz seviyesinin üstüne bakılmaması tuhaf. bu tuhaf hesaplama devam ederse dünya'nın en derin çukuru mariana değil, everest tepesinden challenger çukurunun dibine kadar çizilen profil ile çıkacak olan adını bilmediğim bir yer oluyor. hülasa, "maunakea en yüksek dağdır" fetişizmini anlayamıyorum. deniz seviyesinin altına bakacak olursak illa ohoo daha çok iş var. ikisinin oturduğu levhanın derinlikleri de farklı ona bakarsak ki bu derinlikleri bilemiyoruz, ölçemiyoruz. özetle; ilkokulda öğretiliyor neye dağ denir diye. çok abartmanın gereği yok.

gladiator07

Antarktika çok gizemli bir yer, nasa bize çoğunlukla yalan söylüyor. Antarktika antlaşması bozulmayan ve günümüze kadar birçok ülkeyle imzalanmış bir antlaşma. Barış Özcan'ın dediği gibi antarktika'ya gitmek serbest ama belli bir sınıra kadar. Yapacağınız araştırma antlaşmalardaki diğer ülkelerin temsilciliklerine sunulur onaylanırsa ona göre araştırma yapabilirsiniz. Amiral Byrd tam 4 kez sefer düzeledi, en son seferin de yüzlerce askeri personel götürdü ve araştırma sonrası 1947 yılında ( yanlış hatırlamıyorsam ) bazı bölgelere sınırlama getirildi kapatıldı ve hala kapalı durumda. Girişi yasak. Sefer dönüşü Amiral Byrd Antarktika buz duvarının ötesinde Amerika'dan daha büyük bir kıta olduğunu günlüklerine yazdı ama ne hikmetse asla araştırılmadı olay kapatıldı. Ve bulduğunu iddia ettiği kıta ormanlarla kaplı sıcaklığın normal seviyede olduğu belirtiliyordu.

gladiator07

Ardından Rusya ve Abd anlamsızca gökyüzüne nükleer füze attılar. Gökyüzünün belli bi kısmında patlama oldu. Neden ve niye attıkları belli değil. Kimilerine göre sınırı bulmaya çalışyorlardı. Bununla ilgili araştırma bile yapsanız çok az ve tek ağızdan çıkmışcasına kaynak bulursunuz. Fazla düşünmeniz büyük bir sorgulamaya dönüşüyor fakat Antarktika çok gizemli bir yer. Gidersin ama sadece onların istedikleri yerleri gezersin Mio $ olsa bile...

denizkoc

iste böyle içeriklerle gel Onedio.

keynes-in-da-house

en büyük kitlesel yok oluşa oksijenin sebep olduğunu biiliyordum yanlış mı şimdi bu?

Görüş Bildir