Validebağ'da Polis Müdahalesi

 > -
Abone ol

ÜSKÜDAR Validebağ Korusu'nun yanında bulunan araziye yapılacak cami inşaatı için gelen hafriyat kamyonunun önünü kesen eylemcilerle polis arasında arbede çıktı. Biber gazı, yumruk, cop ve kaskların kullanıldığı olaylarda 1'i polis 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

Üsküdar Validebağ Korusu'nun yanında bulunan araziye yapılmak istenen cami inşaatını bugün CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ziyaret etti. Alkışlarla karşılanan Tekin ve Tanal, inşaat alanını gezip incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla kısa bir süre sohbet edip bilgi alan Tekin, "Burası oldu bittiye getirilemez. İnşaatın durdurulması gerekiyor. Durdurulmalıdır" dedi. Tekin ve Tanal yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından inşaat alanından ayrıldı. Milletvekillerinin ayrılmasının ardından eylemciler, şantiye alanından çıkan hafriyat kamyonunun önünü kesti. Tahta barikatlar kurarak kamyonu durduran eylemcilerle polis arasında tartışma yaşandı. Polis eylemciler iterek alandan uzaklaştırmak isteyince kavga çıktı. Polis, yumruk, biber gazı, cop ve kask kullanarak göstericileri uzaklaştırmak istedi. Kavgada 1'i polis 3 kişi hafif şekilde yaralandı. Olayların ardından hafriyat kamyonu yoluna devam etti.

GÜRSEL TEKİN VALİDEBAĞ'DA

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin saat 10.30 sıralarında Validebağ korusu yanındaki inşaat alanına geldi.

Cep telefonundan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'i arayan Tekin bilgi aldı. Gürsel Tekin alana girerek incelemelerde bulunduğu sırada, basın mensuplarının çevik kuvvet tarafından engellenmesi tepki gösterdi. Tekin'in tepkisi üzerine basın mensuplarının girişine izin verildi.

Tekin, vatandaşlarla kısa bir süre sonra sohbet ettikten sonra açıklamalarda bulundu. Gürsel Tekin, cami inşaatıyla kamuoyunun dikkatinin başka yerlere çekilmek istendiğini savundu. Tekin, "2005'ten beri geçmiş mevzuata göre 36 cami alanının, ne yazık ki AKP iktidarı döneminde, imarda cami olmasına rağmen rezidans, muhallebici, otel ve alışveriş merkezi yapıldığını herkesin bilmesi lazım" dedi. Tekin, konuşmasına şöyle devam etti. "Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorduk. 'Bir ibadethanenin yapılması için hangi mevzuatlar gerekiyor?' Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Orta boy 5 bin, büyük boy 10 bin metrekare. Burada 2 bin 500 metrekare var mı? Şimdi bin 450'yi 'Ufaktır, mevzuata aykırıdır' diye cami olmaktan çıkarıp rezidans yapıyorsun, burada yurttaşların ortak alanı, yakında ibadethaneler olmasına rağmen, buraya koyuyorsunuz."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin cami mevzusunda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i açıklama yapmaya davet etti.

Haber: Elvan EZBER- Cengiz ÇOBAN - Naci YÖNER - İSTANBUL, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir